autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Poziom kształcenia: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna.
Cele ogólne: rozwijanie mądrości poprzez
– stymulowanie inteligencji we wszystkich jej obszarach (analitycznej, twórczej i praktycznej);
– rozbudzanie myślenia naukowego;
– doskonalenie umiejętności współdziałania z innymi w sytuacjach zadaniowych.
Cele operacyjne: dziecko/uczeń
– stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i przewidywać, co się może zdarzyć;
– realizuje i opisuje doświadczenie optyczne;
– współpracuje z innymi podczas realizacji zadań.
Metody
– problemowe: informacja zwrotna;
– techniki twórczego myślenia: technika E. de Bono „alternatywy, możliwości, wybory”;
– tutoring rówieśniczy.
Formy organizacyjne: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: wiersz W. Badalskiej Dzień dobry, dobranoc, emblematy z rysunkami słońca i nocy dla każdego dziecka, latarka, globus, lusterko, obrazki do historyjki, kartki, ołówki, kredki, 4 kartony formatu A3, obrazy przedstawiające różne czynności, 2 pudełka z uśmiechniętą i smutną buźką, emblemat ze słońcem lub księżycem dla każdego dziecka.

Czym jest tutoring?

Tutoring

Tutoring naukowy – mamy z nim do czynienia, gdy skupiamy się na rozwoju intelektualnym osoby, która ma skonkretyzowane zainteresowania i jest ukierunkowana na pogłębianie swojej wiedzy. Na ogół tym rodzajem tutoringu obejmujemy starszych uczniów i studentów.

Tutoring wychowawczo-rozwojowy – najczęściej spotykany w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest wszechstronny rozwój – zarówno intelektualny, jak i społeczny. Tutorem zazwyczaj jest nauczyciel lub wychowawca, który pomaga uczniowi określić jego cele, a następnie wspiera go w drodze do ich osiągnięcia i czuwa nad ich realizacją.

Tutoring rówieśniczy – ma miejsce w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzieci starsze lub posiadające bogatszą wiedzę lub umiejętności uczą dzieci młodsze (lub dzieci, które nie osiągnęły jeszcze porównywalnego poziomu wiedzy lub umiejętności). Tutoring rówieśniczy jest formą uczenia się przez współpracę, przy czym współpracują ze sobą rówieśnicy. Stanowi jedną z form nauczania nieformalnego w planowanych sytuacjach edukacyjnych. Jego odmianą może być uczenie się nawzajem przez rodzeństwo lub korepetycje.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Powiązane:

Reklamy
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: