Konspekt zajęć rewalidacyjnych
Uczeń: 7 klasa z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
Czas trwania: 60 minut
Temat: Zima jako jedna z pór roku
Główne obszary usprawniania:
– usprawnianie czytania ze zrozumieniem,
– usprawnianie percepcji wzrokowej,
-usprawnianie umiejętności matematycznych,
-usprawnianie myślenia przyczynowo-skutkowego
– usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Cele rewalidacyjne:
-kształcenie umiejętności płynnego czytania ze zrozumieniem,
-wydłużanie czasu koncentracji uwagi,
-doskonalenie percepcji wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej,
-motywowanie, zachęcanie ucznia do aktywności i samodzielnego poszukiwania wiedzy.
Synteza wiadomości z różnych dziedzin:
– utrwalenie wiedzy o porach roku
– kształcenie umiejętności z języka polskiego i matematyki
– kształcenie umiejętności posługiwania się banknotami
Metody pracy: praktyczne działanie ucznia, asymilacji wiedzy, gry dydaktyczne.
Forma pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst przewodni, karty pracy ucznia, kalendarz, banknoty i monety
Przebieg zajęć
- Swobodna rozmowa z uczniem nawiązująca do tematu zajęć. Przypomnienie pór roku, bieżącego miesiąca i pory roku (Uczniowi zadajemy pytania, pozwalające stworzyć przyjaźń atmosferę. Pytamy jak się czuje, jak jest dzisiaj pogoda, czy lubi taka pogodę. Pytamy też jaka jest teraz pora roku i jaki jest miesiąc)
Realizowany cel
– Stworzenie pozytywnej atmosfery.
– Motywowanie do pracy.
– Zainteresowanie tematem zajęć.
– Wzmacnianie sfery emocjonalno-społecznej - Rozwiązywanie rebusów dotyczących ważnych dat w styczniu (Uczeń rozwiązuje rebusy, w których hasła to: nowy rok, trzech króli, dzień babci )
Realizowany cel
Wzbogacanie wiedzy ogólnej oraz zasobu słownictwa - Wskazanie sportów zimowych
Realizowany cel
Wzbogacanie wiedzy ogólnej oraz zasobu słownictwa - Ciche i głośnie czytanie tekstu wiodącego tj. wiersza „Styczeń” . Odpowiadanie na pytania dotyczące tekstu. (Uczeń czyta wierszyk o tematyce zimowej, oraz podaje wyrazy przeciwstawne. Kończy zdanie: Lubię zimę (nie lubię zimy), ponieważ…)
Realizowany cel
– Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
– Sprawdzenie zrozumienia tekstu - Przypomnienie wiadomości o rzeczowniku (wyszukiwanie go w tekście) i wyrazach przeciwstawnych
– Uzupełnienie wiadomości z gramatyki (Uczeń wyszukuje w wierszu rzeczowniki i czasowniki)
Realizowany cel
Wzbogacanie zasobu słownictwa - Odczytywanie temperatury na termometrze i wskazywanie różnic między temperaturami (Uczeń na zaznaczyć na rysunku z termometrami odpowiednia temperaturę i odpowiada na pytania typu: o ile stopni cieplej było w poniedziałek niż w środę)
Realizowany cel
– Wzbogacanie wiedzy ogólnej
– Doskonalenie ogólnej sprawności rachunkowej
– Doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej oraz percepcji wzrokowej - Układanie SUDOKU (Uczeń mając cztery rodzaje obrazków po cztery sztuki: łyżwy, sanki, bałwan i narty ma je ułożyć tak, żeby żaden nie powtarzał się ani w rzędzie ani w kolumnie)
Realizowany cel
Doskonalenie spostrzegawczości, analizy i syntezy wzrokowej - Kończenie opowiadania „Bałwanek i sarenka” (Uczeń czyta opowiadanie, a następnie z wyciętych zdań musi dokończyć opowiadanie, żeby całość miała sens)
Realizowany cel
Usprawnianie myślenia
– pojęciowego i przyczynowo-skutkowego
– Wzbogacanie zasobu słownictwa - Rozwiązywanie zadania tekstowego (Zadanie polega na tym, żeby uczeń wybrał produkty, którymi można zima nakarmić leśne zwierzęta, a następnie obliczył ile musiałby za nie zapłacić)
Realizowany cel
– Doskonalenie ogólnej sprawności rachunkowej
– Wzbogacanie wiedzy ogólnej - Podsumowanie pracy ucznia
Pochwała aktywności, zachęta i motywowanie do dalszej pracy
Aldona Kaim