autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Proponowane tematy ośrodków dziennych:


Poniedziałek:
„Ołówkowe figle”.


Wtorek:
„Co można robić ołówkiem?”.


Środa:
„Szlaczek – elementy graficzne: kreska, laska, kółko”.


Czwartek:
„Kolorowe szlaczki – układy pasowe: kształty, wielkości, kolory”.


Piątek:
„Techniki rysunkowe – ekspresja plastyczna”.


Poniedziałek


Temat: „Ołówkowe figle”.

Czas trwania zajęć: 3 godziny.


Zespół uczniowski:

klasa III szkoły podstawowej, oddział edukacyjno-terapeutyczny, 4 dziewczynki i 3 chłopców.


Poziom rozwoju: niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym.


Cele ogólne:
– poznanie pojęcia „ołówek”.


Cele operacyjne:

  1. Wiedza – dziecko:
    – wie, z czego jest wykonany ołówek;
    – wie, jakie są rodzaje ołówków;
    – określa wielkości ołówka.
  2. Umiejętności – dziecko potrafi:
    – nakreślić kółka, kreski i laseczki na przygotowanych pomocach;
    – kreślić kółka, kreski i laseczki ręką w powietrzu i palcem na tacy z kaszą;
    – rysować po śladzie;
    – z pomocą zaśpiewać piosenkę Tu paluszek, tam paluszek.
  3. Motoryka:
    – usprawnianie motoryki małej;
    – usprawnianie ruchowe;
    – uprawnianie percepcji słuchowej.
  4. Postawy – dziecko:
    – umie współdziałać w grupie.
    Formy pracy: indywidualna, zespołowa.
    Metody:
    pogadanka, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia poglądowe. Środki dydaktyczne: tekst wierszyka Ołówkowe figle, modele ołówka (zwykły, automatyczny), kartoniki z narysowanymi kółkami, kreseczkami i laseczkami, tacki z kaszą, kartoniki z kółkami, kreskami i laseczkami narysowanymi przerywaną linią, tekst piosenki Tu paluszek, tam paluszek.

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie się z uczniami.
  2. Wprowadzenie do tematu poprzez recytację wierszyka
    Ołówkowe figle:
    Mój ołówku, ołóweczku,
    Nakreśl kreskę i kółeczko,
    Nakreśl kółko jedno, drugie,
    Haczyk, laskę krótką, długą.
    Z tych to wielu kół, kółeczek,
    Lasek, kresek i fajeczek
    Wyczaruję szlaczek cały,
    Liter wielkich oraz małych!
  3. Pogadanka o ołówku – z czego jest zrobiony, jakie są jego rodzaje oraz wielkości, do czego wykorzystujemy ołówek, komu jest potrzebny.
  4. Kreślenie kółek, kresek i laseczek w powietrzu, a następnie palcem na tackach z kaszą.
  5. Zaśpiewanie z pomocą nauczyciela piosenki Tu paluszek, tam
    paluszek z pokazywaniem czynności (przykład tzw. ilustratorów
    i emblematów).
    Tu paluszek, tam paluszek,
    Kolorowy mam fartuszek.
    Tu jest rączka, a tu druga,
    A tu oczko do mnie mruga.
    Tu jest buźka, tu ząbeczki,
    Tu wpadają cukiereczki.
    Tu jest nóżka, a tu druga,
    A tu oczko do mnie mruga.
  6. Rozdanie kartoników z narysowanymi przerywaną linią kółkami, kreseczkami i laseczkami. Dzieci rysują po śladzie.
  7. Zakończenie zajęć. Wystawka prac. Pożegnanie się.

Wtorek


Temat: „Co można robić ołówkiem?”.


Czas trwania zajęć: 3 godziny.


Zespół uczniowski:

klasa III szkoły podstawowej, oddział edukacyjno-terapeutyczny, 4 dziewczynki i 3 chłopców.
Poziom rozwoju: niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym.


Cele operacyjne:

  1. Wiedza – dziecko określa:
    – wielkości;
    – kształty.
  2. Umiejętności – dziecko:
    – umie posługiwać się ołówkiem;
    – potrafi rysować kółka, kreseczki i laseczki ołówkiem po śladzie;
    – potrafi z pomocą recytować wierszyk pt. Baloniku;
    – potrafi liczyć w zakresie 5.
  3. Motoryka:
    – usprawnianie motoryki małej;
    – usprawnianie percepcji wzrokowo-ruchowej;
    – usprawnianie ruchowe.
  4. Postawy – dziecko:
    – umie współdziałać w grupie.
    Formy pracy: indywidualna, zespołowa.
    Metody:
    pogadanka, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia poglądowe.
    Środki dydaktyczne: tekst wierszyka Baloniku, blok, ołówek, kartoniki z narysowanymi kółkami, kreskami i laseczkami, kartoniki z narysowanymi przerywaną linią kółkami i laseczkami.
    Przebieg zajęć:
  5. Przywitanie się z uczniami.
  6. Przypomnienie, z czego jest zrobiony ołówek i jakie mamy jego rodzaje.
  7. Rozmowa na temat: Co można robić ołówkiem?
  8. Zabawa z wierszykiem Baloniku z pokazywaniem:
    Baloniku nasz malutki,
    Rośnij duży, okrąglutki,
    Balon rośnie że aż strach,
    Przebrał miarkę, no i trach!
  9. Rozdanie kartoników z narysowanymi przerywaną linią kółkami i laseczkami i rysowanie po śladzie.
  10. Rozdanie kartoników z narysowanymi kółkami, kreseczkami i laseczkami, układanie ich i liczenie.
  11. Zakończenie zajęć. Wystawka prac. Pożegnanie się.

Środa


Temat: „Szlaczek – elementy graficzne: kreska, laska, kółko”.

Reklamy
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: