autyzm.life i neuroróżnorodni

Reklamy
Reklamy
Reklamy
UCZESTNICYUczniowie klas I–III szkoły podstawowej.
CEL OGÓLNYZapoznanie uczniów ze specyfiką pracy lekarza.
CELE SZCZEGÓŁOWEPoznanie podstawowych atrybutów związanych z pracą lekarza,
zapoznanie z miejscami pracy lekarza.
METODY PRACYPraca indywidualna,
miniwykład,
pokaz multimedialny.
POTRZEBNE MATERIAŁYKarta „Mistrza Medycyny”,
kartka A4,
nożyczki i klej,
komputer z dostępem do internetu,
link do filmu: Kotociak odcinek 8: pt. Lekarze, rzutnik
CZAS TRWANIA45 minut
LICZBA UCZESTNIKÓW20–28 osób

Z okazji Dnia Lekarza, który obchodzony jest 1 października, zachęcamy do przeprowadzenia z najmłodszymi uczniami zajęć poświęconych tej profesji. W scenariuszu wykorzystano bajkę oraz ćwiczenie wymagające sprawności manualnej, dlatego oprócz zdobycia informacji na temat zawodu lekarza, dzieci będą ćwiczyły motorykę małą. Ćwiczenie może zostać wykorzystane również na zajęciach przedszkolnych w grupach 5 i 6-latków.

Reklamy

Przebieg Zajęć

1. Nauczyciel wita uczniów. Na początku dzieci oglądają film Kotociak odcinek 8: pt. Lekarze,

2. Prowadzący rozpoczyna dyskusję, zadając dzieciom pytania: Czy podobała się wam bajka? O czym była bajka? Jaki zawód został przedstawiony w bajce?Czy pamiętacie, jakich przedmiotów używa lekarz?

3. Po rozmowie z dziećmi nauczyciel informuje, czym zajmuje się lekarz i w jakich miejscach można wykonywać ten zawód bądź można spotkać lekarza.

Lekarz to osoba, która po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia może badać pacjenta, rozpoznawać choroby i dolegliwości, przeprowadzać operacje, leczyć rany, złamania, ale także i zęby. Udziela porad, wypisuje leki, często udziela pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Lekarz może pracować m.in. w szpitalu, przychodni, klinice i prywatnym gabinecie.

4. Po zakończonej rozmowie nauczyciel daje uczniom kartę „Mistrza Medycyny”. Prosi, aby dokładnie rozcięli obrazek, zgodnie z wyznaczonymi liniami przerywanymi. Następnie rozdaje każdemu dziecku kartkę A4 i prosi, aby z rozsypanki ułożyli postać lekarza wraz z przedmiotami, które mogą być mu pomocne podczas wykonywania pracy.

5. W podsumowaniu nauczyciel pyta dzieci, czy ich zdaniem praca lekarza jest ciekawa. Prosi, aby powiedzieli, czy chcieliby wykonywać ten zawód oraz uzasadnili, dlaczego tak lub dlaczego nie.

Mistrz Medycyny

Bajka Dydaktyczna

autor: Marta Koch-Kozioł

źródło: Pedagog w Klasie … Wiedza i Praktyka, Warszawa 2023

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy