autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Kraina lodu – scenariusz zajęć dla grupy dzieci 5-letnich

Cele szczegółowe:

· Kształtowanie gotowości do czytania poprzez analizę i syntezę głoskową wyrazów oraz czytanie globalne

· Dokonywanie analizy i syntezy głoskowej wyrazów o prostej budowie fonetycznej

· Nazywanie i rozróżnianie liter

· Wskazywanie ilości liter w wyrazach,

· Wskazywanie ilości głosek i sylab w słowie mówiony

· Rozpoznawanie głosek w nagłosie, i wygłosie

· Dokańczanie słów, ćwiczenia w sylabizowaniu

· Tworzenie słów zaczynających się dana głoską

· Śpiewanie piosenki, poruszanie się rytmiczne

· Współdziałanie i współpraca

Metody pracy:

· Czynne

· Słowne

· Oglądowe

· Aktywizujące

Formy pracy:

· Indywidualna

· Praca z cała grupą

Pomoce dydaktyczne:

· Kartoniki z pierwszą literą imienia dla każdego dziecka, opaski, obręcze, plansze z napisami (LEW, KRÓLEWNA, KRÓL), postacie ilustrowane króla, królewny, lwa, zamku, różdżka, płyta z muzyką zimową, podarunki dla królewny w formie zabawek lub kartoników z obrazkami przedmiotów, kulki śniegowe ze styropianu do liczenia sylab, głosek w słowie mówionym oraz liter w wyrazach.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Przymarzamy”.

Nauczyciel podaje polecania do wykonania w parach, związane z bliskością ciała np.: palec do palca, ko-la-no do ko-la-na, n-o-g-a  d-o  n-o-g-i itp. Na  hasło „Ludzie do ludzi” wszyscy zmieniają partnerów tworząc nowe pary. Nauczyciel głoskuje lub sylabizuje wyrazy, dzieci dokonują syntezy.

2. „Domki lodowe”.

Dzieci szukają domku, w  obręczach umieszczone są pierwsze litery  imion dzieci. Dzieci zajmują domek, w którym rozpoznają pierwszą literę swojego imienia. Tworzenie słów na literkę odnalezioną w domku lodowym.

3. Smutna królewna.

Nauczycielka: Opowiem wam historię o zamku pełnym tajemnic. Otóż bardzo dawno temu spod wód oceanu wyłonił się piękny, okazały zamek. Widziały go podobno tylko trzy osoby, ale żadna z nich nie wiedziała dokładnie, kto w tym zamku mieszka. Mówili tylko, że jakaś piękna królewna, która była smutna, bo była bardzo samotna. Nigdzie nie wychodziła, nikt jej nie odwiedzał i niczego nie miała. Nie słyszała śpiewu ptaków, muzyki, nie widziała kolorowych kwiatów. Jej serce było również smutne, bo nie mogła odnaleźć swego ojca i jego wiernego przyjaciela. Może wy pomożecie królewnie odnaleźć zagubionych przyjaciół? Zastanówcie się również, co byście podarowali samotnym mieszkańcom zamku. Może coś znajdziecie lub kogoś spotkacie w drodze na zamek? Podobno kluczem do odnalezienie przyjaciół królewny jest ona sama. Może coś lub ktoś kryje się w słowie królewna?

Nauczycielka pokazuje dzieciom napis KRÓLEWNA. Dzieci szukają w wyrazie ukrytych słów: król i lew. Znani są już mieszkańcy zamku; dzieci dobierają odpowiednie napisy. Cała trójka zajmuje miejsca w zamku. (czytanie globalne).

4. „Kogo wołam”. Zabawa ruchowa . Nauczyciel  sylabizuje lub głoskuje imię dziecka. Wołana osoba przybiega do nauczyciela.

5. Droga do zamku.

Nauczycielka: Pomogliście już królewnie odnaleźć przyjaciół. Spróbujmy teraz zbudować drogę do zamku, by odwiedzić jego mieszkańców i wręczyć im prezenty, które pomogą odkrywać i poznawać świat.

Dzieci układają drogę z obręczy. Do każdej nauczyciel wkłada różne przedmioty. Nauczyciel kolejno zadaje dzieciom pytania. Pytania dostosowuje do indywidualnych predyspozycji wychowanków. Z pola, wskazanego przez n-lkę dziecko może zabrać przedmiot i podarować mieszkańcom zamku jeśli prawidłowo udzielą odpowiedzi na pytanie.

Pytania typu:

· Dokończ słowo. Nauczyciel mówi pierwszą sylabę słowa, np.: ba – lon

· Proszę stań obok przedmiotu, którego nazwa zaczyna się daną głoską.

· Powiedz nazwę przedmiotu rozpoczynającego się tą samą głoską, co przedmiot trzymany przez nauczyciela.

· Jaką głoskę słyszysz na początku wyrazu ?

· Jaką głoskę słyszysz na końcu wyrazu?

· Mówię wyraz „mrówka”. Jaką głoską kończy się ten wyraz? Powiedz inny wyraz, który kończy się tą samą głoską.

· Nauczyciel podaje wyraz. Dziecko ma za zadanie przegłoskować dane słowo i policzyć głoski w wyrazie (analiza wyrazów).

· Nauczyciel podaje wyraz. Dziecko ma za zadanie sylabizować dane słowo i policzyć sylaby w wyrazie (analiza wyrazów).

· Nauczyciel głoskuje wyraz. Dziecko ma za zadanie odgadnąć o jaki wyraz chodzi (synteza wyrazów).

· Nauczyciel sylabizuje wyraz. Dziecko ma za zadanie odgadnąć o jaki wyraz chodzi (synteza wyrazów).

· Układanie schematów wyrazów z kulek lub innych liczmanów (sylaby i głoski).

· Mówię „ak”, dodaj coś, zrób z tego wyraz.

· Rozpoznawanie wszystkich głosek w wyrazach i układanie takiej ilości klocków, ile jest głosek.

6. Zakończenie zajęć. Wspólny śpiew piosenki „Karnawał”. Rozmowa na temat tego, co najbardziej podobało mi się podczas zajęć.

Opracowała: Karolina Cichowska

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: