Mydło wszystko umyje – scenariusz zajęć dla 3-latków
Cele ogólne:
- rozwijanie postawy prozdrowotnej,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia przedmioty potrzebne do dbania o czystość,
- segreguje przedmioty według ich zastosowania,
- kształtuje umiejętność dopasowywania,
- kształtuje umiejętność szybkiej reakcji na sygnał,
- usprawnia małą motorykę,
- ćwiczy koncentrację uwagi i umiejętność słuchania.
Metody:
- słowna
- oglądowa
- czynna
- zajęcia praktyczne
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Piosenka, zagadki, nagranie muzyki do zabawy ruchowej, pacynki, przedmioty: ręcznik, gąbka, mydło, woda, ilustracja świnki, materiały do pracy plastycznej, instrumenty.
Przebieg lekcji:
Powitanie dzieci.
- Zabawa ruchowa Zgadnij, co robię? Dzieci przedstawiają swoim ciałem różne czynności higieniczne (np. mycie rąk, włosów, nóg).
2. Wprowadzenie do tematu – przedstawienie dzieciom świnki Krysi.
3. Rozmowa kierowana – Co świnka powinna zrobić?
4. Rozwiązywanie zagadek słownych o przyborach toaletowych:
„Kolorowe i pachnące. Bardzo mocno się pieni. Szybko brudne raczki w czyste zamieni”- mydło.
„Wisi w łazience, wycierasz w niego nie tylko ręce”- ręcznik.
„Co to za przybór? Kto odgadnie? Codziennie zęby myje nam ładnie.” – szczoteczka.
„Nie uda ci się sprzątanie, gdy mnie zabraknie w kranie”- woda.
Sylabizowanie poznanych wyrazów klaszcząc i skacząc (mydło, szczoteczka, ręcznik, woda).
Zabawa z kostką, prezentacja przyborów. Nauczyciel lub dziecko rzuca kostką, dzieci sprawdzają obrazek, odgadują co się na nim znajduje, nazywa odkryte przedmioty i prezentuje do czego służą.

5. Zabawy z gąbką
– przy piosence „Mydło wszystko umyje”.
-„Wielkoludy i Krasnoludki” spacerujemy z gąbką na głowie , gdy usłyszymy dźwięk trójkąta chodzimy jak krasnoludki w przysiadzie, jeśli usłyszymy dźwięk grzechotki chodzimy jak wielkoludy.
– „Zajączki w kapuście” – rozkładamy gąbki na dywanie, to będą nasze kapusty. Dzieci skaczą pomiędzy kapustami i przez nie.
6. Praca plastyczna- „Czyste, brudne”.
7. Podsumowanie i pożegnanie świnki Krysi.
autor: Anna Brojewska-Koprowska
Mycie rączek
Sio zarazki z moich dłoni,
zaraz mydło was przegoni
mycia rączek znam zalety ,
tuż po wyjściu z toalety
przed jedzeniem również sam,
ręce wkładam wprost pod kran
by obiadek smaczny był
i bym zawsze w zdrowiu żył.
Bakterie i wirusy
robią nam różne psikusy
a gdy człowieka spotkają,
to go szybko dopadają.
Sposób taki trzeba znać,
by się tym wirusom nie dać
myjmy ręce wodą i mydłem- koniecznie!
bo to zdrowe i bezpieczne.

Dlaczego warto myć ręce?
Mycie rąk to podstawa To nieskomplikowany i skuteczny sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii. Mycie rąk w szkole czy przedszkolu powinno stać się dla każdego dziecka nawykiem. Regularne mycie rąk sprawia, że nie zarażamy się chorobami.
Scenariusz zabaw – higiena dłoni pdf
„Przedszkolaki na Wyspie Czystości”
Scenariusz sytuacji edukacyjnej zainicjowanej w grupie 3-4 latków
Cele ogólne:
– kształtowanie nawyków higieniczno – kulturowych związanych z higieną osobistą;
– rozwijanie mowy i myślenia poprzez zabawy dydaktyczne;
– zapoznanie z melodią i słowami piosenki pt. „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”
Cele szczegółowe:
Dziecko:
– uważnie słucha tekstu wiersza pt. „Brudasek” K. Chowaniec;
– opowiada treść wysłuchanego utworu przy użyciu ilustracji;
– rozpoznaje różne przybory do mycia (higieny osobistej) za pomocą dotyku – określa jego przydatność i sposób używania podczas zabawy dydaktycznej;
– wymienia sytuacje w jakich należy myć ręce podczas zabaw z wykorzystaniem ilustracji;
– składa obrazek z pociętych elementów zgodnie z własnymi możliwościami;
– opanowuje prawidłowy sposób szczotkowania zębów poprzez ćwiczenia praktyczne;
– myje ręce z zachowaniem wszystkich etapów i ich kolejności.
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
• w grupach
Metody pracy:
– percepcyjne: obserwacji i pokazu;
– słowne: rozmowy;
– czynne: samodzielnych doświadczeń;
– burza mózgów.
– zabawowo – naśladowcza
Środki dydaktyczne: pacynka misia; treść wiersza K. Chowaniec pt. ”Brudasek”; duże ilustracje przedstawiające treść wiersza; szczoteczki mycia zębów; worek i różne przybory do mycia, przedmioty codziennej higieny, słomki, woda z mydłem, biały fartuch, pocięte obrazki, sylwety paszcz smoka, sylwety zębów, emblematy twarzy, mydło , ręczniki papierowe.
„Brudasek” K. Chowaniec
Wielki kłopot mamy dziś,
myć się nie chce mały Krzyś.
Brudne ręce, nogi brudne,
nic u niego nie jest schludne.
(….)
Każde dziecko myć się musi,
Tadzio, Jasio i brat Lusi..
Bo jak nie, to przyjdą czasy,
W których będą żyć brudasy!
Przebieg zajęć:
1. Zabawa muzyczno – ruchowa „Podróż na Wyspę Czystości”.
2. Powitanie w Krainie Codziennych kąpieli. Słuchanie wiersza „Brudasek” K. Chowaniec.
3. Gość w przedszkolu – rozmowa pacynki misia Czyścioszka z dziećmi na temat: „Dlaczego warto być czystym?”. Wdrażanie do swobodnego wypowiadania się dzieci na podany temat.
4. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania pt. „Miś się myje”. Wzmacnianie dużych grup mięśniowych dziecka.
5. Zabawa „Czarodziejski worek”- rozpoznawanie przedmiotów codziennej higieny dotykiem, nazywanie ich oraz wskazywanie ich przeznaczenia.
6. Zabawa ruchowo – muzyczna „Mydło lubi zabawę”. Na przerwę w muzyce dzieci naśladują mycie poszczególnych części ciała wymienionych przez nauczyciela.
7. Zabawa dydaktyczna „ Kiedy należy myć ręce”. Zadaniem dzieci jest uwolnienie Bańki mydlanej z zamkniętej wieży poprzez wskazanie sytuacji w jakich należy myć ręce, na podstawie ilustracji i emblematów.
8. Uwolnienie mydlanej banki – zabawa „Mydlane bańki” połączona z ćwiczeniami oddechowymi.
9. Zabawa ruchowa „Podróż statkiem” – dzieci siedzą w rzędzie na ławkach, naśladują ruchem kołysanie statkiem, wiosłowanie itp. w rytm spokojnej muzyki.
10. Postój w „Krainie Czystych Zębów”. Przywitanie dzieci. Zapoznanie z prowadzącym – Doktorem Ząbkiem. Nauka hasła przewodniego: „Zdrowe zęby mam, zawsze o nie dbam”
11. Składanie obrazków z pociętych elementów, nazywanie przedmiotów na obrazkach, służących do utrzymania higieny zębów.
12. Pokaz prawidłowego szczotkowania zębów przez nauczyciela. Ćwiczenia praktyczne dzieci z wykorzystaniem własnych szczotek – zachowanie prawidłowego sposobu szczotkowania.
13. Dzieci podzielone są na 4 grupy. Zabawa taneczna „ Smok Zębatek” – dzieci tańczą w rytm wesołej muzyk. Na przerwę w muzyce naklejają sylwety zębów w paszczy smoka. Smok jednej z grup otrzymuje chory – czarny ząb. Zadaniem dzieci jest go uzdrowić piosenką.
14.Wspólne śpiewanie i taniec do piosenki „ Szczotka, pasta”. Dzieci tworzą pociągi, tańczą w grupach w rytm muzyki.
15. Ewaluacja zajęć – naklejanie sylwety uśmiechniętej i smutnej twarzy na plakacie czyściocha.
16. Przygotowanie do II śniadania. Czynności higieniczne w łazience- mycie rąk z zachowaniem kolejnych etapów.
autor: Monika Grabiszewska
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia


