Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Dzień kobiet – jakie zawody wykonują kobiety

Zajęcia z rozwijania mowy i myślenia realizowane w grupie dzieci 6-letnich. Zajęcia mają przybliżyć dzieciom zawody, jakie wykonują współczesne kobiety oraz zapoznać dzieci z ogromna rolą kobiet. Dzieci bawią się i uczą.

scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich.

Cele ogólne:
– ukazanie dzieciom roli i znaczenia kobiet we współczesnym świecie,
– zachęcanie do okazywania szacunku wszystkim kobietom z najbliższego otoczenia.

Cele operacyjne:
dziecko:
– potrafi rozwiązywać zagadki słowne,
– umie dopasować odpowiedni obrazek do rozwiązania zagadki (zilustrować jej treść),
– udziela trafnych odpowiedzi na pytania nauczycielki, podczas rozmowy kierowanej,
– potrafi układać kwiatki z klocków znajdujących się w sali,
– układa wyrazy i zdania z rozsypanki literowej i wyrazowej,
– prawidłowo przelicza.

Metody:
– słowna: zagadki, rozmowa, instruktaż,
– czynna: zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia, ćwiczenia utrwalające,
– oglądowa: pokaz, instruktaż

Formy:
– praca zbiorowa,
– praca indywidualna,
– praca zespołowa.

Reklamy

Środki dydaktyczne:
– zagadki, obrazki – ilustracje rozwiązań zagadek, litery i wyrazy do rozsypanek: literowej i zdaniowej, tamburyno, klocki, pocięte na części elementy obrazka przedstawiającego bukiet kwiatów, lizaki dla dziewczynek i cukierki dla wszystkich dzieci z grupy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie. Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie: Kto z was wie jakie wczoraj było święto(ponieważ 8 marca wypadał w niedzielę) i jaka data widniała w kalendarzu? – (Dzień Kobiet – 8 marca).
2. Dzieci układają z rozsypanki , na tablicy datę: „8 marca”.
3. Rozwiązywanie zagadek – poznanie wybranych zawodów wykonywanych przez kobiety. Po rozwiązaniu każdej zagadki wskazane dziecko wyszukuje ilustracji przedstawiającej kobietę wykonującą dany zawód i zawiesza ilustrację na tablicy.

Choć to nie rolniczka, lecz rolę ma.
Często w teatrze lub w filmie gra, (aktorka)

– Kto nad głowami, szczęka nożyczkami?
Kiedy nie umiemy fryzury zrobić sami, tę panią odwiedzamy? (fryzjerka).

– Jaki zawód wykonuje pani,
której zajęciem jest gotowanie? (kucharka)

– Która pani w białym fartuchu przez dzień cały czeka,
czy ją ktoś poprosi o sprzedanie lekarstw? (aptekarka, farmaceutka)

– Kto za zeszytem przegląda zeszyt. Choć jest zmęczona, jeszcze pracuje.
Gdy stawia piątkę – bardzo się cieszy.
Przykro jej bardzo – gdy stawia dwóje? (nauczycielka)

– Pani za sklepową ladą, kupujących grzecznie wita.
Tu odważy, tam domierzy, towar dobry, tani, świeży? (sprzedawczyni)

– Jaka pani ma na półkach książek bez liku?
I dba o książki i czytelników? (bibliotekarka)

– Kto tnie materiał, aby z części małych
zrobić całą bluzkę lub garnitur cały? (krawcowa)

– Leczy wszystkich ludzi, odwiedza też chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu, Kto to jest? Już wiecie? (lekarka)

– Nosi biały czepek i biały fartuszek,
a żebyś był zdrowy, czasem ukłuć musi? (pielęgniarka)

4. Dzieci numerują obrazki z zawodami kobiet – cyferkami od 1 do 10.

5. Rozmowa wiązana z dziećmi o zawodach wykonywanych przez kobiety.
– Jakie zawody – poznane z zagadek, wykonują kobiety?
– Jakie inne zawody mogą wykonywać panie?
– Kto z was wie jakie zawody wykonują wasze mamy?
– Jakie czynności wykonują kobiety w domu?
Podkreślenie ogromnej roli kobiet w domu oraz w instytucjach i zakładach, gdzie pracują zawodowo.

6. „Bądź uprzejmy dla koleżanki” – zabawa do muzyki. Przy dźwiękach muzyki z magnetofonu dzieci biegają po całej sali – na przerwę w muzyce zatrzymują się i każdy chłopiec pozdrawia koleżanki stojące najbliżej, wykonując ukłon w ich kierunku lub podając im rękę. Zabawę powtarzamy 5-6 razy.

7. Jak należy się zachowywać , aby wszystkie dziewczynki z naszej grupy były szczęśliwe i wesołe – rozmowa z dziećmi (pomysły podają głównie chłopcy – wypowiedzi uzupełniają ewentualnie dziewczynki).

8. Dzieci układają z rozsypanki literowej wybrane zawody wykonywane przez kobiety i przywieszają je pod właściwymi obrazkami:
– lekarka,
– krawcowa,
-bibliotekarka,
– aptekarka,
– aktorka,
-fryzjerka.

9. Zabawa ruchowa pt. „Układamy kwiaty dla kobiet” . Dzieci poruszają się po sali (marsz, bieg, podskoki), na sygnał tamburyna zatrzymują się i z klocków znajdujących się w sali „układają” na dywanie kwiaty.

10. Dzieci układają na tablicy napis (z rozsypanki wyrazowej): „Kwiaty dla kobiet”.

11. Pod kierunkiem nauczycielki, dzieci z elementów w formie puzzli układają duży obrazek przedstawiający bukiet kwiatów. (puzzle układane pod napisem „Kwiaty dla kobiet „)

12. Przy odgłosach piosenki pt. „Dzień kobiet” , chłopcy wręczają dziewczynkom lizaki i składają życzenia z okazji „Dnia Kobiet”.

13. Nauczycielka dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciu, przypomina chłopcom aby cały rok postarali się dbać o swoje koleżanki i pomagać wszystkim kobietom z najbliższego otoczenia. Nauczycielka częstuje wszystkie dzieci cukierkami (aby chłopcom nie było przykro, iż nie otrzymali lizaków).
Nauczycielka zachęca dzieci aby wykonały laurki i wręczyły je w domu – „domowym kobietkom” np. mamie, babci, starszej siostrze.

Anna Piątek, nauczycielka Przedszkola Nr 13 w Tarnobrzegu.

źródło: miastodzieci.pl

Reklamy

Dzień kobiet – Materiały do pobrania


Scenariusz uroczystości szkolnej z okazji Dnia Kobiet pdf


Dzień kobiet na sportowo – scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich

Dzień kobiet na sportowo: scenariusz zajęć z wykorzystaniem metod twórczych na zajęciach fizycznych w przedszkolu .

Ćwiczenia ruchowe są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Działają one wszechstronnie  na organizm dziecka. Wprowadzają radosny nasteruj i dobre samopoczucie. Podnoszą jego wydolność, sprawność fizyczną, a także  umysłową, sprzyjają odprężeniu nerwowemu. W czasie wykonywania ćwiczeń ruchowych rozwijają się wszystkie cechy motoryki, takie jak: siła, szybkość, zręczność, wytrzymałość. Gry i zabawy ruchowe kształtuj charakter, rozwijają pamięć, wyobraźnię, uczą samodzielności, dokładności, panowania nad sobą, współdziałania, orientacji w przestrzeni oraz zdyscyplinowania.


Cel ogólny:

  • rozwijanie sprawności fizycznej poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia

Cele operacyjne:
Dziecko:

  • uczestniczy w ćwiczeniach ruchowych,
  • wykonuje poprawnie ćwiczenia według pokazu i instrukcji słownej,
  • współdziała w zespole.

Metody: elementy metody W. Sherborne, zabawowo-naśladowcza, zadaniowa

Formy: grupowa

Środki dydaktyczne: stroje gimnastyczne, laski gimnastyczne, odtwarzać CD, płyta z muzyką

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczestników spotkania:
„Przywitajmy się wesoło”- rymowanka z pokazywaniem:

Każdy z nas masuje ciało, aby sprawnie pracowało,
najpierw łydki pocieramy i kolana uginamy.
Teraz brzuch rozcieramy i ramiona opukamy,
włosy nasze poburzymy i zrobimy groźne miny.

Reklamy

2. Zabawa przy piosence „Gimnastykę lubią dzieci”.

3. Ćwiczenia z laską  gimnastyczną:

  • Przeskoki nad laską: dorosły chwyta dziecko za dłonie i pomaga przy przeskokach, ciągnąc je w górę. Laska leży na podłodze.
  • Przeskoki nad laska razem z dorosłym.
  • Dotknij laski: dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym z rękoma wyprostowanymi w górę. Dorosły stoi za dzieckiem trzymając nad nim laskę. Dziecko stara dotknąć laski palcami, bez odrywania bioder.
  • Podnoszenie za laskę: dziecko leży na plecach, dorosły staje przy głowie dziecka i ciągnąc laskę w górę podnosi dziecko.
  • Przejdź nad laską z obiegnięciem: dorosły siedzi na pietach i przed sobą trzyma laskę, dziecko przechodzi nad leską, nie dotykając jej.
  • Obiegnięcie z przejściem pod laską: dorosły siedzi na pietach i przed sobą trzyma laskę, dziecko na czworakach przechodzi pod laską;
    – dziecko przeczołguje się na brzuchu;
    – dziecko przechodzi pod laską w podporze tyłem.
  • Utrzymaj laskę na dłoni: dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, wyciąga przed siebie dłoń i ustawia pionowo laskę starając się utrzymać jak najdłużej; zmiana rąk.

4. Ćwiczenia w parze z dorosłym – metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Ćwiczenia oparte na relacji ,,razem” (relacji partnerskiej):

  • „Uśmiechnij się do mnie” – dziecko i dorosły siedzą przodem do siebie, trzymając się za ręce, wymieniamy uśmiechy, dotykają się czołami, pocierają nosami, brodami, porównują swoje ręce.
  • „Przepychanki” – dzieci siedzą na podłodze plecami do siebie i próbują się przepychać.
  • „Rowerek” – dzieci leżą na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi kolanami. Dzieci leżą tak, aby jego stopa była oparta o stopy partnera. Następnie wspólnie wykonują tzw. rowerek. Prowadzący powtarza rymowankę, różnicuje tempo:

„Jedzie Radek na rowerze,
a pan Romek na skuterze.
Raz, dwa, trzy,
jedz i ty”.

  •  ,,Piłowanie drewna” – dzieci siedzą w rozkroku, zwrócone przodem, trzymając się za dłonie. Nogi jednego dziecka znajdują się pod nogami drugiego dziecka. Następnie na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.
  • „Hustawka” – siad rozkroczny twarzą do siebie. Naprzemienne skłony i leżenie (przeciąganie partnera).
  • „Paczka” – jedno dziecko siedzi skulone na podłodze, drugie klęcząc naprzeciwko, próbuje go rozpakować.
  • „Winda”- partnerzy, trzymając się za ręce, wykonują przysiad. Raz kuca jedna, raz druga osoba.
  • „Manekin” – dziecko staje na stopy partnera.
  • „Naleśnik”- dziecko leży na plecach, na podłodze, rodzic „zwija go w naleśnik”, „smaruje dżemem, posypuje cukrem, kroi” – zmiana ról.
  • „Tunel” – rodzic w klęku podpartym, dziecko przechodzi pod i nad rodzicem.

5. Ćwiczenia relaksujące – „Rak”:

  1. Idzie, idzie rak – dzieci zwrócone do siebie twarzą. Spacerujemy palcami: kciukiem i wskazującym po ręce kolegi.
  2. Czasem naprzód, czasem wspak – odpowiednio zmieniając kierunek ruchu.
  3. Idzie rak nieborak – spacerujemy jak na początku.
  4. Jak uszczypnie, będzie znak! – delikatnie i z humorem naśladujemy szczypanie.

6. Ćwiczenia relaksujące – ,,Usypiamy misia”: relaks przy muzyce. Podczas słuchania muzyki prowadzący spokojnym głosem opowiada jak zasypia mis. Jak zasypiają jego części ciała (oczy, głowa, ręce, nogi), jak misie rozluźniają się.

                                                             
Autor: Marta Filipiuk

źródło: przedszkola.edu


Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Kobiet pdf

Scenariusz z okazji Dnia Kobiet- Dnia Dziewczynek
Marzec

Reklamy

Przed zajęciami, prosimy dzieci i Rodziców o przygotowanie strojów lub elementów księżniczek i rycerzy.

Cele ogólne:
• Współdziałanie w rupie rówieśniczej.
• Wprowadzenie elementów rywalizacji.
• Dbanie o miłą atmosferę podczas zajęć.
• Kultywowanie obchodów Dnia Kobiet.

Grupa wiekowa: 6 latki

Prowadząca: Elżbieta Czajka

Pomoce dydaktyczne: treść listu zaklejony w kopercie, ilustracje akcesoriów księżniczki i rycerza, guziki, kasztany, wiklinowe koszyki, kolorowe szarfy, tunele, woreczki gimnastyczne, sztalugi, kredki, kartki papieru, drewniane lub plastikowe korale, żyłka lub sznurek, tarcza, miecz, szablony sukienki księżniczki i tarczy rycerza, muzyka na CD, prezenty dla dziewczynek, poczęstunek (ciastko, herbata)itp.

Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci: ,,Wszyscy są, witam Was, na zabawę już czas.
Jestem Ja, jesteś Ty.
Raz, dwa, trzy”.

2. Wprowadzenie do zajęć- Nauczycielka informuje wszystkie dzieci, że dostała list zaadresowany do dziewczynek i odczytuje jego treść.

Witamy wszystkie koleżanki, które dzisiaj obchodzą swoje święto- Święto Dziewczynek.
W tym uroczystym dniu, my chłopcy przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji i wesołą zabawę.
Niech słońce na niebie dla Was świeci, a uśmiech nich na twarzach gości.
Niech ten dzień, będzie dla Was niezapomniany.
Tego życzą, wasi koledzy z grupy.

3. Zabawa przy muzyce,, Rycerze i królewny”- wspólny taniec chłopca z dziewczynką.

4. Zabawa,, Co pasuje do królewny, co pasuje do rycerza?”. Dzieci podzielone na dwie grupy
( chłopcy, dziewczynki) mają za zadanie posegregować obrazki np: królewna: korona, pantofelek, sukienka, rycerz: tarcza, zbroja, miecz itp.).

5. Przerywnik – odczytanie fragmentu bajki.

6. Konkurs dla księżniczek- ,, Oddziel guziki od kasztanów”. Dziewczynki dostają koszyczki, w których znajdują się pomieszane kasztany z guzikami. Ich zadaniem jest posegregowanie, oddzielenie od siebie elementów. Wygrywa ta księżniczka, która pierwsza wykona zadanie.

7. Zabawa,, Dopasuj bucik do księżniczki”- dziewczynki ściągają po jednym pantofelku. Zadaniem chłopca- rycerza, jest dopasowanie odpowiedniego pantofla do dziewczynki- księżniczki.

8. Zabawa ruchowa,, Tor przeszkód dla rycerzy”- chłopcy ustawiają się w dwa rzędy. Ich zadaniem jest pokonanie toru przeszkód: przełożenie szarfy przez ciało, przeczołganie się w tunelu, wykonanie pięć przysiadów, rzut woreczkiem do koła ( tarczy). Wygrywa ta drużyna rycerzy, która pierwsza wykona wszystkie zadania.

9. Przerywnik- odczytanie fragmentu bajki.

10. ,,Portret księżniczki i rycerza”- dzieci stoją przy sztalugach- chłopiec, dziewczynka i mają zawiązane oczy. Ich zadaniem jest narysować księżniczkę- chłopiec, rycerza- dziewczynka. Podczas rysowania może pomagać nauczyciel lub inne dziecko.

11. Wspólny taniec księżniczki i rycerza.

12. Konkurs dla księżniczek,, Korale”- zadaniem dziewczynek jest jak najszybciej nawlec pięć koralików na kolorową żyłkę.

13. Przerywnik- odczytanie fragmentu bajki.

14. Turniej rycerski- ,,Traf mieczem w tarczę”. Zadaniem chętnych rycerzy jest dotknięcie mieczem w środek tarczy.

15. Uroczyste pasowanie na rycerza. Nauczycielka zaprasza wszystkich chłopców na środek sali i prosi, aby uklęknęli na jedno kolano. Dotykając ramię każdego chłopca, jednocześnie wypowiada słowa,, Pasuję Cię na rycerza naszej grupy”.

16. Prace plastyczne ,, Ozdabianie sukni księżniczki i tarczy rycerza”- dzieci dostają gotowe szablony sukni i tarczy. Ich zadaniem jest ozdobienie przedmiotów według własnych pomysłów.

17. Uroczyste zakończenie zajęć, wręczenie prezentów dziewczynkom wykonanych przez
chłopców ,na wcześniejszych zajęciach plastycznych i złożenie im życzeń.

18. Wspólny poczęstunek.

Podczas czytania bajki przez nauczycielkę, zadaniem dzieci jest wstawanie na słowa:
Księżniczka
Woźnica
Rycerz
Kareta
Konie

Załącznik – bajka
Część I
Dawno, dawno temu, za lasami, za górami w pięknym królestwie mieszkała księżniczka Arabela.
Miała ona piękną karetę, dwa czarne rumaki oraz woźnicę z sumiastym wąsem.
Arabela miała swojego rycerza Jana Odważnego, którego bardzo lubiła.
Kareta księżniczki stała w pałacowej wozowni, a konie zamieszkiwały w białych stajniach.
Księżniczka Arabela, bardzo lubiła przejażdżki swoja karetą zaprzęgniętą w piękne konie.

Reklamy

Część II
Pewnego słonecznego poranka, księżniczka Arabela zapragnęła przejechać się karetą po swoim królestwie. Zawołała woźnicę, rycerza i poleciła im przygotować karetę do drogi. Woźnica przypiął konie do karety i wszyscy wyruszyli na wycieczkę. Jechali, jechali, a koła karety uderzały o kamienie na wyboistej drodze. Nagle księżniczka Arabela, kazała woźnicy zatrzymać konie i karetę.
Poprosiła rycerza Jana Odważnego , aby pomógł jej wysiąść z karety i poszedł z nią na spacer po okolicy. Rycerz spełnił prośbę księżniczki i razem spacerowali po pięknej łące, słuchając śpiewu ptaków.

Część III
Długo spacerowała księżniczka Arabela i rycerz Jan Odważny po łące. Wąchali kwiaty, słuchali bzyczenia os, obserwowali latające motyle. Rozkoszowali się otaczającą ich przyrodą. Zapadał już zmrok i księżniczka Arabela postanowiła wracać do pałacu. Poprosiła woźnicę, aby przygotował konie i wsiadła do karety. Kiedy późnym wieczorem dojechali do pałacu, dziedziniec oświetlony był już blaskiem księżyca. Zmęczone konie, odprowadził woźnica do stajni, gdzie je napoił i nakarmił.
Piękna karetę schował do wozowni. Księżniczka Arabela pożegnała się z rycerzem Janem Odważnym oraz woźnicą i udała się do swojej komnaty. W nocy księżnice śniła się wspaniała wycieczka z przyjaciółmi.

Koniec


Kolorowanki free


Scenariusz zajęć dla dzieci na Dzień Kobiet – Muzyczne upominki

KONCERT ŻYCZEŃ DLA KLAS I – III „MUZYCZNE UPOMINKI DLA DZIEWCZYNKI I PANI NAUCZYCIELKI” 

PROWADZĄCY: Iwona Derkacz, uczniowie grupy oddziału przedszkolnego „0”

MIEJSCE: Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach

CEL GŁÓWNY: – Kształtowanie postawy składania życzeń kobietom małym i dużym

CELE OPERACYJNE: – uczeń zna piosenkę „Chodzi marzec czarodziej”, „Rozśpiewany blok”, „Nasze uszy słyszą świat”, „Przedszkole pod topolą”

  – uczeń pamięta o „Święcie kobiet”

  – uczeń potrafi wykonać upominek dla solenizantek

  – potrafi tańczyć Koziorajkę

FORMA: indywidualna, zbiorowa, w parach

POMOCE: słoiczki z kwiatkami, syntezator, nagranie melodii piosenek „Marzec czarodziej”, „Rozśpiewany blok”, „ Nasze uszy słyszą świat”, „Przedszkole pod topolą”,

rekwizyty: kapelusz, okulary, torebka, tabliczka z napisem „Koncert życzeń”, melodia „Sto lat”, „Melodia Moniki”, wiersze ułożone przez nauczyciela, nagranie melodii Koziorajki

METODY: wiersz, pokaz, piosenka

PRZEBIEG:

Dziecko I: Jest taki jeden dzień w roku
Gdy łza się kręci w oku.

Dziecko II: To święto Pani, babci i Mamy
oraz dziewczynek, które kochamy.

Dziecko III: Kobietę rozpoznać łatwo
To coś zupełnie prostego.
Każda osoba nie będąca kolegą mężczyzną
Jest z całą pewnością kobietą kolego.
Kobietą jest każda mama ( dwie dziewczynki w przebraniu prezentują mamę i córkę,
idą przez środek sali)
Każda ciocia Jasia ( w przebraniu cioci dziewczynka wychodzi na środek sali)

Dziecko IV: Aha to każda babcia jest kobietą (w przebraniu babci dziecko idzie przed uczniami kl. I- III)
Każda pani w szkole ( w przebraniu nauczyciela prezentuje się dziecko)
Za kobietę muszę uznać
Swoją siostrę Olę. (w przebraniu siostry Oli prezentuje się przed uczniami klas I – III).  
Razem chłopcy:
Kobietami są tak samo wszystkie koleżanki
Od Halinki piegowatej do szczerbatej Anki (dwie dziewczynki przechodzą przed uczniami klas I – III)

Dziecko II: O tym ważnym święcie dobrze pamiętam
I dla naszych miłych gości
Koncert życzeń damy.

Dziecko V: Zdrowia, szczęścia i słodyczy
Wszystkim Paniom chłopcy życzą.
Dziecko VI: Dziewczynki to śliczne koleżanki,
Jak pierwiosnki i sasanki,
Rozśpiewane jak skowronki
Co zwiastują wesołe dzionki.

Dziecko I: Wszystkie dziewczynki i panie muzyczny upominek dostaną pt.: „Rozśpiewany blok”

Dzieci śpiewają piosenkę
„Rozśpiewany blok”  

I. Gdy zostaję w domu sam,
wtedy własny koncert mam,
bo z każdego kącika
wyskakuje muzyka.

  Ref.: Stuka okno, skrzypią drzwi,
każda rura śpiewa mi,
w kranie słychać gruby głos,
i za ścianą kicha koś?
Stuka okno, skrzypią drzwi,
Każda rura śpiewa mi,
Szczeka pies i miauczy kot
Rozśpiewany jest nasz blok.

II. Gdy zostaję w domu sam,
to muzykę sobie gram.
Siedzę sobie cichutko,
Łapię nutkę za nutką.

Ref.: Stuka okno….

Dziecko VII:
Kobietki jesteście jak wesołe nutki,
Co lubią tańczyć
I czarować w słońce wasze smutki.

Dziecko II: Melodię Moniki na syntezatorze wyczaruje Dominika.

Dziecko VIII: Chcesz chłopczyku
Dać kobiecie kwiat
W nasz czarodziejski
Zajrzyj świat.

Dziecko IX: Pokłoń się czarodziejowi
By wiosnę do nas zaprosił.

Dzieci śpiewają piosenkę
„Marzec czarodziej”

Chodzi marzec – czarodziej,
po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus – pokus:
i już pączki na patyku
i już trawka na śnieżniku.
Och , ten marzec – czarodziej!

Chodzi marzec – czarodziej,
Po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus – pokus:
słońce rzuca swe błyskotki,
że aż mruczą bazie -kotki
Och, ten marzec -czarodziej!

Chodzi marzec – czarodziej,
po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus – pokus :
przez kałuże skaczą kaczki,
żółte kaczki – przedszkolaczki .
Och, ten marzec – czarodziej!

Dziecko X: W poniedziałek pomyślności,

a we wtorek kosz radości

Wypełniony życzeniami, całuskami i sercami.

Dziecko I: Wszystkim kobieto małym i dużym

  1000 uśmiechów w piosence „Przedszkole pod topolą” przesyłamy.

Dzieci śpiewają piosenkę
„Przedszkole pod topolą”

I. Są na świecie ogromne wieżowce,
autostrady i duże ulice,
tyle domów,
i mieszkań, i ludzi,
że paluszków nie starczy, by zliczyć.

Ale jedno jest przedszkole pod topolą –
to przedszkole, w którym zawsze jest wesoło,
tu gdzie każde dziecko śmieje się do dziecka
i gdzie uśmiech tak się toczy jak piłeczka.

II. Są przedszkola jak chatki z piernika,
okna mają wesołe jak słońce,
a w ogródkach
drewniane koniki
i huśtawki na wietrze tańczące.
Ale jedno jest przedszkole pod topolą…

Dziecko XI: W środy, czwartki precz zmartwienia
 W piątki jak najmniej strapienia
  A w soboty i w niedziele
  Chłopcy życzą czasu wiele
  Na spacerach godzinami.

Dziecko XII: Śpiew ptaków, świat zieleni
  W piosence „Nasze uszy słyszą świat”
  Wam dedykujemy.

Dzieci śpiewają piosenkę
„Nasze uszy słyszą świat” 
  Każdy z nas ma dwoje oczu,
  które widzą wszystko, widzą wszystko.
  Błękit nieba, biały domek,
  zieleń traw i listków, traw i listków.

  Ref: Uszy słyszą ptaków śpiew,
  dzwonki deszczu, granie drzew.
  A nad stawem chmury żaby,
  nasze uszy słyszą świat.
  Każdy z nas ma jeden nosek,
  do wąchania kwiatków, do wąchania.
  Czasem także do kichania, do kichania,
  lecz na szczęście rzadko.

Reklamy

Dziecko XIII:
 Dziś dla was to ciasto przygotujemy
  A potem was mocno ucałujemy.  

Dziecko XIV: Ciasto to zaraz upieczemy
  Gdy Koziorajkę zatańcujemy.

Dziecko XV: To nie koniec życzeń jeszcze
  Żyjcie sto lat albo dwieście

Dziecko XVI: Nie gniewajcie Panie i koleżanki
  Gdy coś przewiniemy.
  Bo my tak często, często broimy.

Dziecko XVII: Dla małych dziewczynek melodia znana,
  A dla wszystkich pań
  W kwiatek zaczarowana.

Dominika gra na syntezatorze melodię „Sto lat”, a wszyscy uczniowie klas I – III śpiewają.

Uczniowie klasy 0 wręczają wszystkim nauczycielom słoiczki z kwiatami.

Pomoce: makaron, ryż, mak, groch, kasza gryczana, jęczmienna, kasza manna, koraliki, kamyki, muszelki, sztuczne kwiaty, liść laurowy, bibuła, wstążki, rafa, słoik po ketchupie

I. Umieszczenie warstwami poszczególnych produktów – kaszy, ryżu, makaronu itp.
II. Włożenie kwiatka sztucznego ozdobionego listkami laurowymi lub z bibuły w górnej warstwie słoika
III. Przykrycie ozdobne słoika bibułą ( koło wycięte z bibuły przywiązane za pomocą wstążki do słoika) lub rafą przywiązaną za pomocą wstążki.

źródło: miastodzieci.pl


Kolorowanki kwiaty

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: