Scenariusz zajęć dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w wieku 7-12 lat
W kształtowaniu procesów poznawczych i komunikacyjnych warto wybierać tematy i zagadnienia bliskie uczniom – pozwoli to na lepsze przyswojenie wiedzy oraz zdobycie nowych umiejętności, które są niezbędne uczniom z niepełnosprawnością intelektualną lub/i ze spektrum autyzmu. Rozwijanie wszystkich sfer deficytowych dzieci powinno odbywać się przez samodzielne dochodzenie do wiedzy z wykorzystaniem jego jego aktywności, w tym zabawy. Tworzenie tematycznych zajęć opartych na spontanicznej i kierowanej aktywności dziecka w znaczący sposób przyczynia się do poszerzania kompetencji dzieci z różnymi nieprawidłowościami rozwojowymi.
Cel główny:
- Kształtowanie procesów poznawczych. Rozwijanie się sfery komunikowania się i mowy.
Cele szczegółowe
Uczeń:
- wita się z innymi osobami,
- wysłuchuje listu od Pani Wiosny,
- zapoznaje się z zadaniami do wykonania podczas zajęć,
- wyszukuje przedmioty, które kojarzy się z wiosną,
- dopasowuje obrazki do przedmiotów,
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- wskazuje obrazki w reakcji na pytanie nauczyciela,
- rozpoznaje przedmioty na podstawie ich cech, funkcji oraz klasy,
- pisze według wzoru,
- wybiera obrazki, które dotyczą wiosny,
- podpisuje obrazki w sposób samodzielny lub według wzoru,
- wybiera obrazki w sposób samodzielny lub według wzoru podanego przez nauczyciela,
- nazywa przedmioty na obrazkach,
- naśladuje czynności występujące w tekście,
- wysłuchuje opowieści,
- tańczy przy muzyce,
- odszukuje usłyszane elementy na ilustracjach,
- bierze udział w zabawach sportowych,
- reaguje na komunikaty nauczyciela oraz na muzykę,
- odnajduje ilustrację spośród zbioru obrazków,
- prosi o potrzebne przedmioty lub wykonanie czynności przez nauczyciela,
- wykonuje prace plastyczne,
- tworzy samodzielnie pracę, wykorzystując swoje dłonie.
Metody pracy:
- metody asymilacji wiedzy,
- metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy,
- metody praktyczne.
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Idzie wiosna
Przebieg zajęć
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #BożeNarodzenie #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia




