Dzień Flagi
Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich
TEMAT: Godło, flaga, hymn.
Cele ogólne:
- zapoznanie z symbolami Polski (flagą, godłem, hymnem),
- rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat Polski,
- poznaje miejsce położenia kraju na mapie,
- ogląda film na temat symboli narodowych Polski,
- rozpoznaje godło i flagę wśród innych państw,
- zna barwy charakterystyczne dla Polski,
- czyta globalnie wyraz „biały”, „czerwony”,
- wycina obrazek wzdłuż przerywanych linii,
- składa obrazek w całość.
Środki dydaktyczne: mapa Polski, film „Polak mały”, godło, flaga Polski i innych krajów, napisy do czytania globalnego „biały”, „czerwony”, obrazek godła do wycinania, nożyczki, klej, papier A-4.
Metody: aktywizujące, słowne, czynne (badanie, działanie, stawianie zadań do wykonania, pokaz, objaśnienia, instrukcja).
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Czas trwania zajęć: 25 minut


Legenda o Lechu, Czechu i Rusie
Przebieg zajęć
I Wstęp
„Powitanka – zabawa witam, tych którzy lubią….”.
Dzieci siedząc w kole nauczyciel wita dzieci kierując do nich zdania, dzieci, które czują się powitane machają rękami.
II Część właściwa
- Polska – swobodne wypowiedzi dzieci na temat Polski (Co to jest Polska? Z czym kojarzy wam się Polska? Gdzie znajduje się Polska na mapie?).
- Zaproszenie dzieci do obejrzenia filmu o polskich symbolach narodowych pt. „Polak mały”. Zapoznanie z flagą, godłem oraz hymnem Polski.
- Rozmowa dotycząca treści obejrzanego filmu.
- Wyszukiwanie godła i flagi Polski wśród innych, określanie i nazywanie barw Polski. Czytanie globalne wyrazów „biały”, „czerwony”.
- Zabawa ruchowa „Biały – czerwony” z wykorzystaniem napisów do czytania globalnego.
- „Godło – puzzle” – praca z wykorzystaniem W. Wycinanie obrazka, pocięcie wzdłuż linii oraz ułożenie w całość.
III Zakończenie
Prezentacja powstałych obrazków.
Ocena aktywności dzieci, pochwała nauczycielki. Wykonanie pracy nagradzane jest pieczątką.
EWALUACJA
Obserwacja działań dzieci.
Wykonanie obrazka – puzzli przez dzieci.
Autor: Beata Kępa
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia


