Scenariusz uroczystości przedszkolnej: „Dni Miłości i poczta walentynkowa”

Cel:
- Przybliżenie dzieciom uczucia miłości – czym jest miłość, jak ją okazać;
- Kształtowanie postawy społecznej okazywania miłości osobom bliskim na co dzień.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Rozróżnia uczucia miłości i sympatii;
- Rozpoznaje i dostrzega uczucia innych ludzi;
- Okazuje empatię i szacunek wobec uczuć innych ludzi;
- Okazuje miłość osobom bliskim na co dzień;
- Kształtuje umiejętności samodzielnego dochodzenia do wiedzy poprzez zdobywanie informacji i wyciąganie wniosków oraz planowanie działań;
- Wyraża uczuć w formie plastycznej;
- Doskonali umiejętność formułowania i zadawania pytań;
- Przełamuje lęk i nieśmiałość przed rozmową z osobą obcą.
Cele z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
1) rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem;
2) szanuje emocje swoje i innych osób;
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
6) rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie;
9) wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia;
10) dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
4) używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania
6) nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi,
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne;
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych,
5) odpowiada na pytania
6) wykonuje własne eksperymenty językowe, uważnie słucha i nadaje znaczenie swym doświadczeniom;

Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa;
- grupowa.
Metody:
- oparte na słowie
- oglądowa
- samodzielnego dochodzenia do wiedzy
- praktycznego działania
Kompetencje kluczowe:
- porozumiewanie się w języku ojczystym: wyrażanie i interpretowanie pojęć, myśli, uczuć, faktów i opinii w mowie; kompetencja komunikacyjna; poszukiwanie, gromadzenie i przetwarzanie informacji, formułowanie i wyrażanie własnych argumentów w mowie i piśmie; zainteresowanie kontaktami z innymi ludźmi;
- uczenia się: nabywanie, przetwarzanie i przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności; poszukiwanie i korzystanie ze wskazówek; nabywanie umiejętności korzystania z wcześniejszych doświadczeń i doświadczeń życiowych w celu wykorzystania i stosowania wiedzy;
- społeczne: zachowania przygotowujące do skutecznego i konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym; rozumienie zasad postępowania i reguł zachowania w społeczeństwie; zdolność do konstruktywnego porozumiewania się, wykazywanie się tolerancją, wyrażanie i rozumienie różnych punktów widzenia, zdolność do empatii;
- inicjatywa i przedsiębiorczość: umiejętność planowania, realizowania i analizowania działań;
- świadomość i ekspresja kulturalna: twórcze wyrażanie idei, doświadczeń i uczuć w formie plastycznej.
Środki dydaktyczne:
Obrazki/ zdjęcia ukazujące różne uczucia, obrazki/ zdjęcia ukazujące sposoby okazywania miłości, odtwarzacz, opowiadanie „Miłość” G. Kasdepke, nożyczki, kolorowe kartki, materiały plastyczne do ozdobienia serduszek, duże czerwone serce, historia św. Walentego, skrzynka na kartki walentynkowe.
Sposób dokumentowania:
- zdjęcia,
- zapis w dzienniku zajęć,
- zapis w miesięcznych planach pracy
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie dzieci do tematu poprzez rozmowę o uczuciach: Co to są uczucia? Jakie znamy uczucia?
2. Wysłuchanie opowiadania „Miłość” G. Kasdepke – próba odpowiedzi na pytanie: czym jest miłość?
3. Przygotowanie do przeprowadzenia wywiadu – wykonanie papierowych serduszek (podziękowanie osobom udzielającym wywiadu) i ustalenie pytań do wywiadu.

4. Wywiad z wybranymi osobami w Przedszkolu.
5. Pochód miłości – spacer podczas którego, dzieci przeprowadzają wywiad z osobami z firm i instytucji z najbliższego otoczenia placówki.
6. Miłość – burza mózgów – odpowiedzi na pytania: Czym jest miłość?; Kogo kochamy?; Jak okazujemy miłość?; Czy można kochać tylko ludzi?; Jak możemy wyrazić swoją miłość do zwierząt?; Czy miłość i sympatia to to samo?; Jakie kolory symbolizują miłość, czy jest jeden kolor, który najbardziej kojarzy się z miłością?
7. Jak okazujemy miłość? – wyszukiwanie zdjęć lub obrazków ukazujących okazywanie miłości.
8. Wykonanie plakatu na dużym czerwonym sercu przedstawiające hasła – odpowiedzi na zadane pytania.
9. Przybliżenie dzieciom historii św. Walentego i tradycji walentynkowych – podkreślenie, iż miłość należy okazywać codziennie, nie tylko od święta.
10. Poczta walentynkowa w Przedszkolu.
Autor: Joanna Sienkiewicz
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia