autyzm.life i neuroróżnorodni

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Scenariusze zajęć sprzyjających rozwojowi mądrości na początkowych etapach kształcenia

Zaproponowane tu scenariusze zajęć/lekcji mają jednolitą strukturę, uwzględniającą wszystkie niezbędne elementy projektu zajęć czy lekcji, niezależnie od sugerowanego poziomu kształcenia. Alternatywność wykorzystania tych scenariuszy na różnych etapach edukacji związana jest z możliwie różnymi doświadczeniami uczniów w zakresie działań twórczych i praktycznych, umiejętnością posługiwania się technikami rozwiązywania problemów oraz współdziałania z innymi, z którymi może spotkać się nauczyciel czy wychowawca, chcący wy-
korzystać te propozycje zajęć w procesie rozwijania mądrości młodych ludzi.

Oczywiście scenariusze te są jedynie propozycją do wykorzystania, mogą funkcjonować w całości lub stanowić jedynie ramę, w którą wstawione zostaną inne tematy, treści, utwory literackie czy obrazy. A zatem podczas rozwijania mądrości przedszkolaków i uczniów niezbędna jest także odpowiednia postawa, elastyczność i… mądrość nauczyciela – z jednej strony wykorzystującego do rozwijania mądrości dzieci i uczniów różne pojawiające się okazjonalnie lub zaprojektowane przez niego sytuacje życiowe i szkolne, a z drugiej rozumiejącego istotę i znaczenie znajomości metodyki edukacji dla mądrości dla organizacji procesu kształcenia i wychowania w przedszkolu oraz szkole.


Celem prezentacji tych przykładowych scenariuszy zajęć jest bowiem pokazanie różnic pomiędzy transferem wiedzy i rozwijaniem w procesie dydaktycznym jedynie inteligencji analitycznej, a wszechstronnym rozwojem jednostek w procesie dydaktyczno-wychowawczym, w którym uwzględnia się także rozwój samodzielności myślenia i działania, refleksyjności, inteligencji twórczej i praktycznej oraz myślenia dialogicznego i dialektycznego.

Temat: Dobry człowiek — co to znaczy?

Poziom kształcenia: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna.
Cele ogólne: rozwijanie mądrości poprzez
– poznawanie wartości ogólnoludzkich;
– doskonalenie kompetencji komunikacyjnych;
– stymulowanie inteligencji we wszystkich jej obszarach (analitycznej,
twórczej i praktycznej).
Cele operacyjne: dziecko/uczeń
– definiuje, wyjaśnia i interpretuje pojęcia związane z wartościami ogólnoludzkimi;
– wypowiada się na określony temat;
– projektuje własne wytwory i działanie.
Metody
– problemowe: dyskusja, ilustracja dramatyczna wiersza;
– techniki twórczego myślenia: „gwiazda skojarzeń”, projektowanie
i planowanie, zdania niedokończone.
Formy organizacyjne: indywidualna i zbiorowa.
Środki dydaktyczne: parafraza tekstów Phila Bosmansa z książki Człowieku lubię cię, różne materiały i przybory plastyczne.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Powiązane:

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #BożeNarodzenie #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #IPET #jesień #kolorowanie #komunikacja #kreatywność #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #społeczne #szkoła #terapia #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #zespółAspergera #ćwiczenia

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy