autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Grupa:  5-6 latki

Treści programowe są zgodne z Podstawą programową:  (dziecko)

  • wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego;
  • rozróżnia głoski na początku w wybranych prostych fonetycznie słowach;
  • rozpoznaje litery, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych;
  • odpowiada na pytania, rozwiązuje zagadki;
  • porusza się przy muzyce, reaguje na sygnały;

Cel ogólny:

  • wzbogacanie wiadomości na temat zwierząt żyjących w Afryce,
  • poznanie ciekawostek z życia dzikich zwierząt,
  • poznanie przyczyn wymierania gatunków zwierząt,
  • poszerzanie wiadomości dotyczących sposobu ochrony zwierząt dzikich i ginących gatunków zwierząt,
  • aktywizowanie myślenia dzieci poprzez analizowanie treści zagadek i podawanie ich rozwiązań.

   Cele operacyjne (dziecko): 

  • poznaje kolejny kontynent na mapie świata – Afrykę,
  • zna wybrane zwierzęta egzotyczne (lew, tygrys,  małpa, żyrafa, papuga, zebra, słoń),
  • poszerza swoja wiedzę na temat życia dzikich zwierzą – poznaje różne ciekawostki,
  • potrafi przeanalizować treść zagadki i podać jej rozwiązanie,
  • dopasowuje obrazki z fragmentem sierści do ilustracji zwierzęcia,
  • zna przyczyny wyginięcia zwierząt,
  • wie, po co jest zakładane zoo, rezerwaty dzikich zwierząt,
  • działa w grupie, wykonując powierzone mu zadania,
  • zna zasady zabawy ruchowej, aktywnie w niej uczestniczy, dba o bezpieczeństwo swoje i innych,
  • potrafi dokończyć porównania,
  • rozpoznaje odgłosy zwierząt egzotycznych (małpa, tygrys, słoń, papuga, foka),
  • przejawia inwencję twórczą podczas zabaw,
  • ćwiczy narządy mowy, dzieli wyrazy na sylaby, podaje głoski w nagłosie,
  • czyta globalnie wyrazy, wyszukuje poznane głoski,
  • potrafi wykonać pracę plastyczno – techniczną według instrukcji.

Metody pracy:

  • Oparte na aktywności dziecka:  słuchanie, odpowiedzi na pytania, rozwiązywanie zagadek, aktywne działanie, swobodne wypowiedzi, aktywność ruchowa, wykonanie pracy plastycznej
  • Oparte na aktywności nauczyciela:  pokaz, rozmowa, opowiadanie ciekawostek objaśnienia, zagadki, aktywizacja do aktywności ruchowej, muzycznej i plastycznej, pochwała, kontrola czynności wychowanków.

Formy  pracy:

  • praca z całą grupą
  • praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

ilustracje przedstawiające dzikie zwierzęta (małpa, lew, tygrys, papuga, zebra, słoń, żyrafa), obrazki z fragmentami sierści zwierzęcia, wyrazy do globalnego czytania, balony, płyta CD z nagraniem odgłosów zwierząt i muzyką, zagadki, nożyczki, kolorowy papier, bibuła marszczona, klej, plansza mapy świata, bębenek,

Przebieg zajęcia

1.    Zabawa „Imię i gest”. Powitanie dzieci, zaproszenie do wspólnej zabawy. Wszyscy stoją w kole. Każde dziecko mówi swoje imię (dzieląc je na sylaby), dołączając do tego dowolny gest (podskok, ukłon…)

2. Rozmowa wprowadzająca do tematu zajęć. Nauczycielka odkrywa mapę świata i wyjaśnia, że „polecimy” do Afryki. Przekazanie najważniejszych informacji dotyczących tego kontynentu.

Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej, dlatego region ten nazywamy czarną Afryką. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata –

Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 – 150 cm wzrostu. Temperatura w Afryce to średnio 40 stopni C.  Na tym kontynencie mieszkają dzikie zwierzęta i to będzie tematem dzisiejszych zajęć. A więc zaczynamy:

 3.  “Podniebny lot” – zabawa ruchowa. Podróż do świata zwierząt egzotycznych.

   Dzieci wykonują ruchy imitujące podróż samolotem. I tak:

 – wsiadają do samolotu – podnoszą najpierw prawą, potem lewą nogę i stają w kręgu,

 – zapinają pasy – krzyżują ręce na ramionach,

 – włączają silnik samolotu – raz prawą, raz lewą rękę wyciągają przed siebie i cofają,

 – obserwują chmury za oknem – przykładają ręce do oczu tworząc lornetkę, patrzą

    naprzemiennie raz w prawo, raz w lewo,

 – lecą – rozkładają ręce na boki i poruszają się swobodnie po sali.

    Na hasło lądujemy  – dzieci siadają w kole na dywanie.

4.  Balony z zagadkami dotyczące dzikich zwierząt. – rozwiązywanie zagadek słownych.

  •  przebicie balona i odczytanie zagadki przez nauczyciela,
  • odgadnięcie zagadki i znalezienie ilustracji zwierzęcia,
  • dzielenie nazw zwierząt na sylaby, podanie głosek na początku wyrazu,
  • dopasowywanie obrazka z fragmentem sierści rozpoznanego zwierzęcia do głównej ilustracji,
  • przyczepienie nazwy zwierząt do globalnego czytania,
  • przekazanie różnych ciekawostek z życia tych zwierząt przez nauczyciela.

„ZAGADKI”

„Choć przypomina człowieka

Na drzewo chętnie ucieka

Banany zjada łapczywie

I wrzeszczy przeraźliwie”     (małpa)

Nauczycielka mówi: małpa potrafi wyrażać nastrój mimiką, jest zwinna, z łatwością skacze po drzewach i uwielbia banany.

„Wielkie łapy

Wielka głowa

Wokół głowy grzywa płowa

Kłopot musi mieć prawdziwy

Z uczesaniem takiej grzywy”     (lew)

Nauczycielka mówi: lwy są jedynymi kotami, które żyją i polują w stadzie. Samiec ma piękną grzywę i często nazywany jest królem zwierząt, potrafi głośno ryczeć – wtedy można go usłyszeć z odległości 10 km.

„Jest szary, powolny i wielki.

I uszy ma w kształcie wachlarzy,

Ma trąbę i ogon z pędzelkiem

Je dużo i dużo też waży”     (słoń)

Nauczycielka mówi: słonie to największe zwierzęta żyjące na lądzie. Są długie na 7.5 metra, ważą nieraz 5 ton, trąba to nie tylko nos słonia, posługuje się nią tak, jak człowiek rękami. Trąbą potrafi podnieść z ziemi przedmioty tak małe jak monety, ale także odrzucić daleko atakujące go zwierzęta

„Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję

Więc pewno nie często ją myje

Na sierści ma plamy wzorzyste,

Wprost z drzewa zrywa liście soczyste”      (żyrafa)

Nauczycielka mówi: żyrafy bywają wysokie nawet na 6 metrów i bardzo szybko biegają. Galopująca żyrafa może pędzić nawet 50km/h. Żyrafy poruszają się tak zwanym inochodem tzn. naprzemiennie stawiają obie prawe i obie lewe nogi, dzięki długiej szyi sięgają wysoko do liści na czubkach drzew.

„Siedzi w klatce kolorowa

i powtarza różne słowa.

Choć to ptakom nie wypada,

ona ludzkim głosem gada.” (papuga)

Nauczycielka mówi: papugi na ogół są ubarwione na różne kolory. Ich dzioby są zakrzywione, a nogi zakończone 2 palcami skierowanymi do przodu i 2 do tyłu, dzięki temu mogą niezwykle zgranie poruszać się po gałęziach drzew. Pomagają sobie też potężnym dziobem.

„W paski czarno-białe suknię nałożyła

i wszystkim znajomym dumnie ogłosiła:

„Już się kryć nie muszę w sawannie przed nikim,

bo i tak mnie mylą ze zwykłym konikiem” (zebra)

Nauczycielka mówi: Zebry kształtem podobne są do koni, rozpoznać je można po ciemnych pasach na białej sierści. Żyją w Afryce na trawiastych terenach, ponieważ ich pożywieniem jest przede wszystkim trawa.

„Kot ogromny, pręgowany,

bywa w cyrku – tresowany”    (tygrys)

Nauczycielka mówi: Tygrysy są drapieżnikami i tak samo jak lwy – są kotami. Ich sierść jest pręgowana. W czasie walki głośno ryczą , a w trakcie spotkań rodzinnych wydają spokojne pomruki.

5. „Niebezpieczeństwa”- zabawa muzyczno-ruchowa .

Dzieci maszerują po sali przy akompaniamencie bębenka – wybierają się do dżungli, w której czyha wiele niebezpieczeństw. Na hasło wykonują wcześniej otrzymane instrukcje:

• Śpiący lew – dzieci chodzą cicho na palcach (nie mogą obudzić lwa).

• Zwisający wąż – dzieci schylają się i idą pochylone blisko podłogi.

• Rwący strumień – ostrożnie przeskakują po kamieniach.

6. Wyjaśnianie przyczyn wyginięcia gatunków i zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony zwierząt dzikich szczególnie tych zagrożonych wymarciem (zakładanie rezerwatów dzikich zwierząt, ogrodów zoologicznych):

  • Główną bezpośrednią przyczyną wymierania gatunków są znaczące przemiany lub niszczenie ich siedlisk. Są gatunki, które potrafią zaadoptować się do nowych warunków i emigrować w poszukiwaniu nowych nisz. Te, które tego nie potrafią, skazane są na zagładę.
  • Na drugim miejscu wśród przyczyn wymierania jest wprowadzanie przez człowieka gatunków pochodzących z innych rejonów geograficznych – wypierają one gatunki rodzime na drodze konkurencji lub po prostu je zjadają.
  • Trzecie miejsce na liście przyczyn wymierania gatunków zajmuje bezpośrednie zabijanie osobników – czyli przede wszystkim rybołówstwo, kłusownictwo, myślistwo oraz wycinanie drzew.

7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Zwinne małpki” – w 2 kołach dzieci podskakują, tańczą, gdy ucichnie muzyka podrzucają do siebie banana (żółty woreczek).

8. „Jakie to zwierzę?” – zabawa dydaktyczna.

Zadaniem dzieci jest dokończyć porównania podawane przez nauczyciela, dobierając odpowiednią nazwę zwierzęcia, np.: 

Groźny jak… (lew)    

Głodny jak… (wilk)

Uparty jak… (osioł)  

Mądry jak… (sowa)

Łagodny jak… (baranek)      

Przebiegły jak… (lis)

W wodzie czuję się jak… (ryba)        

Pracowity jak… (mrówka)

Powolny jak… (żółw)

Dumny jak… (paw)

Łazi po płotach jak… (kot)

8.    “Dźwięki” – zadaniem dzieci jest odgadnięcie odgłosów wydawanych przez dzikie zwierzęta (małpa, tygrys, słoń, papuga, lew) – płyta CD z odgłosami zwierząt.

9. Pod koniec zajęć, dzieci oglądają książki o zwierzętach. Przedstawienie dzieciom głównych bohaterów takich książek. Martyna Wojciechowska, Nela – mała podróżniczka.

10. Praca plastyczno –  techniczna origami przestrzenne z kół . Dzieci wycinają z papieru koła różnej wielkości, składają je według instrukcji, tworząc postać lwa. Dorysowują oczy, nos lwa i doklejają grzywę z bibuły marszczonej. Wystawa prac i sprzątanie miejsc pracy.

11. Powrót samolotem do Polski. Powtórzenie zabawy z pkt 3.

12. Podziękowanie za wspólną zabawę.

autor: Maria Erdanowska

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: