Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Świat w barwach jesieni. Scenariusz zajęć z edukacji plastycznej dla uczniów klasy I

Temat: Świat w barwach jesieni.

Cele ogólne:
• Rozpoznawanie i nazywanie barw występujących w przyrodzie jesienią.
• Rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci.
• Rozwijanie zdolności manualnych i zmysłu estetyki.
• Doskonalenie umiejętności zgodnej współpracy w grupach.

Cele w języku ucznia:
• Dowiesz się, jakie barwy występują w przyrodzie w okresie jesieni.
• W estetyczny sposób wykonasz jesienną pracę plastyczną wybraną techniką.

Metody pracy wg Okonia:
• asymilacji wiedzy – dyskusja, wiersz
• samodzielnego dochodzenia do wiedzy – gra dydaktyczna,
• waloryzacyjna – metoda impresyjna
• praktyczne – metody realizacji zadań wytwórczych

Elementy oceniania kształtującego:
• cele w języku ucznia,
• kryteria sukcesu (oczekiwania),
• pytanie kluczowe,
• losowanie patyczków,

Formy pracy:
• zbiorowa jednolita
• grupowa zróżnicowana
• indywidualna jednolita

Reklamy

Kryteria sukcesu, czyli oczekiwania, co uczniowie będą potrafili po lekcji:

• Rozpoznasz i nazwiesz przynajmniej jedną barwę, jaka występuje w przyrodzie jesienią.
• Wykonasz jesienną pracę plastyczną i umieścisz ją na wystawie.

Pytanie kluczowe: Gdzie można znaleźć złoto jesienią?

Środki dydaktyczne i materiały: komputer, puzzle interaktywne wykonane w programie JClic, tablica interaktywna, wiersz M. Brykczyńskiego „Barwy jesieni”, muzyka Vivaldiego „Cztery pory roku” cz. III „Jesień”, paski bibuły w kolorach jesieni i innych, kartki podpisane imionami i nazwiskami dzieci, świeże liście o różnym kształcie i fakturze, kredki świecowe, farby w jesiennych kolorach, przycięte i uformowane kawałki rurek z papieru, zasuszone liście, klej, napis: Wystawa jesiennych prac plastycznych.

Przebieg zajęć:

Faza wprowadzająca (ok. 10 min)

1. Podanie tematu zajęć i pytania kluczowego: Gdzie można znaleźć złoto jesienią?
2. Pokazanie zapisanych na tablicy celów zajęć sformułowanych w języku ucznia oraz oczekiwań.
3. Ułożenie przez uczniów puzzli interaktywnych przedstawiających podwójny obrazek: lasu w barwach wiosennych oraz lasu w kolorach jesieni. Losowanie patyczków
z imionami dzieci.
4. Słuchanie wiersza M. Brykczyńskiego „Barwy jesieni”.
5. Rozmowa z uczniami po wysłuchaniu wiersza:
– Która część ilustracji pokazuje las jesienią?
– Co to znaczy, że jesień budzi złoty kolor w lesie?
– Jakie barwy widać w lesie w okresie jesieni?
– Co to jest babie lato?

Faza realizacyjna (ok. 25 min)

1. Swobodna improwizacja ruchowa dzieci na dywanie, do muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku” cz. III „Jesień” z wykorzystaniem kolorowych pasków bibuły.
Do zabawy dzieci muszą wybrać tylko paski w kolorach jesiennych liści.

2. Zaproszenie uczniów do wykonania jesiennych prac plastycznych jedną z trzech dostępnych technik. Omówienie sposobu wykonania prac oraz pokaz efektu końcowego:

I wariant: frotaż – odbijanie na powierzchni papieru faktury różnorodnych liści przy użyciu kredek świecowych;
II wariant: ozdabianie korony jesiennego drzewa poprzez stemplowanie kształtu liści, za pomocą odpowiednio uformowanych kawałków rurek z papieru oraz farb plakatowych;
III wariant: wykonanie na kartce papieru dowolnych kompozycji z wykorzystaniem zasuszonych liści o różnorodnych kształtach i barwach oraz kleju.

3. Przypięcie przez uczniów gotowych prac plastycznych do tablicy w celu stworzenia jesiennej wystawy.

4. Sprzątanie swojego miejsca pracy.

Reklamy

Faza podsumowująca (ok. 10 min)

1. Zaproszenie dzieci na dywan. Powrót do pytania kluczowego: „Gdzie można znaleźć złoto jesienią?” i udzielanie na nie odpowiedzi przez chętnych uczniów.

2. Odniesienie do poszczególnych punktów oczekiwań.

3. Ewaluacja lekcji.
Każdy uczeń, któremu zajęcia podobały się, bierze do ręki pasek bibuły w kolorze jesieni i na sygnał nauczyciela porusza paskiem nad swoją głową „wyczarowując” jesienny wiatr.

4. Podziękowanie uczniom za aktywny udział w zajęciach i pożegnanie (Monika, Daniluk)

Dodatkowe propozycje prac jesiennych:

fot. sylwiaiwan.online

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: