Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Nie od dziś wiadomo, że
dobre słowo, uśmiech na wagę złota jest.
Chociaż jest to istotne nie tylko od święta,
istnieje dzień, kiedy szczególnie się o tym pamięta.
I w naszym przedszkolu dzieci o dniu życzliwości pamiętały,
magiczne słowa i dobre czyny przez cały dzień królowały.
Wszyscy też we wspólnej zabawie udział braliśmy,
a na znak życzliwości serce dla kolegi wykonaliśmy.
Pamiętajcie! Obcy czy przyjaciel – lepiej się poczuje,
gdy mu ktoś na co dzień swoją dobroć ofiaruje.

Reklamy


Temat: „ W Krainie Życzliwości ”- zabawy o charakterze prospołecznym.
CEL OGÓLNY:
– Kształtowanie umiejętności wyrażania życzliwości poprzez aktywność intelektualną, ruchową i plastyczną.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
– uważnie ogląda teatrzyk przedstawiany przez nauczycielki
– wypowiada swoje myśli, skojarzenia związane z pojęciem życzliwość
– rozróżnia zachowania pozytywne i negatywne
– udziela wsparcia i pomocy podczas zabawy
– potrafi współdziałać w parze
– czerpie radość z uczestnictwa w zabawie
– wykonuje upominek dla drugiej osoby
METODA: słowna, oglądowa, czynna
FORMA ZAJĘCIA – indywidualna, w parach, z całą grupą
POMOCE: plakaty informacyjne o Dniu Życzliwości w przedszkolu, montaż słowno-muzyczny „Królewna Gburka”, w wykonaniu nauczycielek, przebrania według ról, dla nauczycielek, sylweta serca, pluszowe serduszko, płyta CD z nagraniem utworu „ Podajmy sobie ręce”, „Grzeczne słówka”, „Na Powitanie”, „Na pożegnanie”, wykonanie orderów uśmiechu przez całe przedszkole, papierowe kółka w różnych kolorach, sylwety serc dla przyjaciela, tekst przyrzeczenia, klej, flamastry, balony, gazety, puzzle, karty pracy dla dzieci 3-4 letnich i 5-6 letnich.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przywitanie dzieci i pracowników przedszkola przez Wróżkę „Życzliwość”. Wróżka każdemu dziecku i pracownikowi nakleja na piersi czerwone serduszko, zachęcając tym samym do wzięcia udziału w Dniu Życzliwości.
2.Powitanie – przedszkolaki stają w kole i witają się ze sobą piosenką „Na powitanie wszyscy razem hip, hip hura…”
3. Oglądanie teatrzyku- montażu słowno-muzycznego pt. „Królewna Gburka” w wykonaniu nauczycielek.
4. „ Serduszko”- burza mózgów: dzieci podają skojarzenia do pojęcia „życzliwość”.
Nauczyciel zapisuje propozycje na kartonowym sercu. Próbują odpowiedzieć na
pytanie: Gdzie mieszka życzliwość?
5. Zaproszenie do Krainy Życzliwości. Utworzenie przez dzieci łańcucha przyjaźni i symboliczne przekazanie z rąk do rąk serduszka –symbolu przyjaźni, miłości i dobroci.
6. Zabawa dydaktyczna „Krzyżówka”- dzieci wspólnie rozwiązują krzyżówkę hasło główne słowo: DZIĘKUJĘ.
K R A S N O L U D K I
S E R D U S Z K O
J E S I E Ń
P R O S Z Ę
O K U L A R Y
L U S T R O
M I K O Ł A J
P I Ę K N A
1. Mieszkała z nimi Królewna Śnieżka.
2. Czerwone – malujemy na laurce.
3. Jaka to pora roku, kiedy z drzew opadają liście?
4. Jakie „magiczne” słowo mówimy, gdy o coś prosimy?
5. Szukał ich Pan Hillary.
6. W nim zobaczysz swoje odbicie.
7. Roznosi prezenty w zimowe dni – robi to sprytnie, kiedy coś Ci się śni.
8. Określenie Belli, w której zakochała się Bestia.
7. Odśpiewanie hymnu „Dnia Życzliwości” piosenki „Grzeczne słówka”, przez wszystkie grupy.
8. Zabawa w parach do piosenki „ Podajmy sobie ręce”. Dzieci tańczą parach, między głowami mają balony, a później tańczą na gazetach, pilnując tym samym aby przyjaciel tańczył na gazecie i trzymał balon.
9. „Grzeczne słówka” -puzzle dzieci składają w całość pocięte na kawałki paski z wyrazami: dziękuję, proszę, przepraszam, dzień dobry, do widzenia, miłego dnia.
10. Praca plastyczna „ Girlanda przyjaźni”. Dzieci przyozdabiają ordery w kształcie kół emocjami jakie odczuwają w organizowanym Dniu Życzliwości i sklejają je w girlandę. Wykonane prace wieszają w holu przedszkolnym.
11. „Serce dla przyjaciela”- każde z dzieci przyozdabia gotowy szablon serca według własnego pomysłu i obdarowuje nim kolegę z przedszkola.
12. „Dekalog przyjaźni” – wszystkie dzieci składają przyrzeczenie podnosząc prawą rękę do góry;
PRZYRZEKAMY:
Zaakceptować przyjaciela nawet z jego wadami
Pomagać, kiedy ma kłopoty
Pożyczać mu chętnie swoje rzeczy
Nie być zazdrosnym o jego sukcesy
Nie być złośliwym wobec niego
Nie okłamywać przyjaciela

(wszyscy na znak poparcia np. odbijają swój paluszek zamoczony w kolorowej farbie plakatowej lub naklejają malutkie serduszko wycięte dziurkaczem ozdobnym)
13. „Na pożegnanie wszyscy razem”- zabawa integrująca grupę na zakończenie zajęć.
14.Karty pracy „Złe i dobre uczynki” dla dzieci 5-6 letnich i kolorowanka „Przyjaźń” dla dzieci 3-4 letnich do zajęć popołudniowych.

Opracowały: Barbara Hołota-Dobek
Monika Kołodziej-Strojny
Katarzyna Lichota
Marta Łempa
Kamila Rudnicka
Edyta Wierzbińska

Montaż słowno – muzyczny „Królewna Gburka”

Na podstawie utworu Pt. ,,Królewna Gburka” Natalii Usenko
Występują:
Damy dworu, rycerze, książę, król, królowa, królewna Gburka, dobre wróżki
Dama dworu – Monia, książę – Marta, król – Edytka, królowa – Basia, królewna Gburka – Kamilka, dobra wróżka – Kasia

SCENA I
Dama dworu- Monia
Dziś na królewskim dworze wybuchła awanturka…

Dobra wróżka – Kasia
Znów obraziła gości królewska córka Gburka

Dama – Monia
Przyjechał do niej książę co szuka sobie żony

Dobra wróżka – Kasia
Lecz była tak niemiła, że uciekł obrażony !
Zabawa taneczna ze śpiewem ,,Dwóm tańczyć się zachciało”

SCENA II

/Na scenę wbiega książę, za nim wchodzą: król, królowa, dobra wróżka/
Książę – Marta
To nie do wytrzymania, natychmiast się wynoszę !
Królewna nie potrafi powiedzieć nawet ,,proszę”!!!

Królowa – Basia
Nie umie podziękować ! Nie wita się ! Nie żegna!

(oburzony) Książe – Marta
Maniery ma okropne

Król – Edytka
Jak praczka – nie królewna !!!

Królowa – Basia
To słońce co wysoko nad nami dzisiaj świeci
Zwyczaje ma wzorowe- posłuchajcie dzieci

Książę (z żalem) – Marta
Królewna jest tak śliczna
Tak piękna jak kwiatuszek, jak motyl daję słowo.

Król – Edytka
Lecz taka nie uprzejma… Jak może być królową ?

Dobra wróżka – Kasia
Nie możesz się z nią żenić, bo źle jest wychowana

Książę – Marta
Wyjadę jak najprędzej. Najlepiej jutro z rana

/odchodzi smutna dobra wróżka i książę/

SCENA III
/wchodzi z drugiej strony królewna Gburka/

Król – Edytka
Co widzę ? Czemu płacze córeczka moja mała ?

Królowa – Basia
Mów zaraz -co się stało ?

Gburka ( płacze, smarka w chustkę) – Kamilka
Ja się zakochałam !

/Królewna rzuca się na ziemię, wymachuje rękami i nogami, płacze, krzyczy/

Król – Edytka
Momencik … Nie tak prędko. Jesteście zaręczeni ?

Gburka – Kamilka
Mój książę mi powiedział, że ze mną się ożeni, gdy będę uprzejmiejsza…

Król – Edytka
O!!! dziecko nie zaprzeczysz, że wszystkich wciąż obrażasz i mówisz straszne rzeczy!

Królowa – Basia
To prawda moje dziecko…

Gburka ( lamentuje) – Kamilka
Pęka mi serduszko!!!

Królowa (podnosi palec) – Basia
Już wiem! Sprowadzę pomoc! Zawołam dobre wróżki /zawołam dobrą wróżkę z damą dworu/

/Król i królowa wychodzą/

SCENA IV
/Na scenę tanecznym krokiem wchodzi dama dworu i dobra wróżka/

(głaszcze królewnę) Dobra wróżka – Kasia
No … nie płacz, moja mała. I otrzyj oczka śliczne!

(z księgą) Dama dworu – Monia
Mam czarodziejską księgę, w niej słowa są magiczne…
Dziękuję, proszę bardzo, dobranoc, do widzenia, poproszę i przepraszam. A to do zobaczenia

Dobra wróżka – Kasia
No widzisz? Nic trudnego!
Dzień ślubu jest już blisko…

Dama – Monia
Ty ucz się , ja tymczasem zgotuję weselisko!

/Wróżki wychodzą
Gburka uczy się słów- powtarza magiczne słowa- również wychodzi/

SCENA V
/Na scenę wbiegają weselnicy, tworząc półkole i trzymają się za ręce/

Wróżka – Kasia
Tak łatwo być uprzejmym, gdy tylko ktoś się stara

Wszyscy chórem:
Niech żyją miłe słowa!
Niech żyje młoda para!!!

źródło: pp19resman.pl

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: