Edukacja polonistyczna kl. II – nauczanie zintegrowane (konspekt jednostki lekcyjnej)
TEMAT: | Wypowiedzi uczniów na temat przygotowań i symboli Świąt Wielkanocnych. Zbiorowe redagowanie życzeń. |
CELE:
- Doskonalenie umiejętności redagowania życzeń.
- Poznanie różnych sposobów ozdabiania jaj wielkanocnych.
- Podtrzymywanie świątecznych tradycji.
METODY:
- Pokaz, praca z tekstem, ćwiczenie praktyczne.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Wiersz E. Skarżyńskiej ” Wielkanocny stół „, wiersz R. Przymusa „Wielkanoc”
- naturalne okazy pisanek
- ilustracje przedstawiające pisanki.
PRZEBIEG LEKCJI:
- Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat zwyczajów wielkanocnych.
- Słuchanie czytanego przez N. wiersz E. Skarżyńskiej

WIELKANOCNY STÓŁ
Nasz stół wielkanocny
Haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie-
mazurek w owoce przybrany.
Palmy– pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
A przy mamie -tata.
I my
Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
Chcą tańczyć oberka.
Wpuśćmy wiosnę
Niech słońcem
zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie
jak wiosna wesołe!
- Jakie zbliżają się święta?
- Jakie czynimy do nich przygotowania?
- W jaki sposób dekorujemy mieszkania?
- Jakie tradycje związane są ze świętami?
(święcenie pokarmów, rezurekcja, odwiedzanie grobów pańskich, wykonywanie pisanek, składanie życzeń, śmigus-dyngus, dzielenie się jajkiem)
- Poznanie różnych sposobów zdobienia jaj wielkanocnych.
- Dlaczego święcimy jaja, a nie inne potrawy? (jajko symbolizuje życie)
- W jaki sposób przygotowujemy jajka na Wielkanoc ?
- Rozwiązanie zagadki
ZAGADKA
Białe, żółte, malowane,
I kraszane i pisane,
na Wielkanoc darowane.
- Co to jest?
- Pokaz różnych pisanek.
- W jaki sposób zdobi się jaja? (gładkie to kraszanki, we wzory – pisanki)
- Ciche czytanie wiersza R. Przymusa (każdy uczeń ma tekst przed sobą)
WIELKANOC
(…) Na stole pisanki
tęczą malowane.
Wśród zieleni trawy-
cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku,
ciasta i wędliny.
Wielkanoc – i wielkie
spotkanie rodziny.
Analiza formy:
- Z ilu wersów składa się ten wiersz?
- Jakie słowa rymują się ?
- Jaka jest ilość sylab linijce?
Głośne czytanie wiersza przez wybranego ucznia.
- W jaki nastrój wprowadza nas ten utwór?
- Jak rozumiemy ostatnie dwa wersy?
- Jaki sposób składamy sobie życzenia? (osobiście, listownie, telefonicznie, SMS-ami)
- Zbiorowe redagowanie życzeń.
- Zapisanie na tablicy materiału słownikowego.
(gorące życzenia, moc serdecznych życzeń, Mój Drogi, Kochani, z okazji, spokojnych, wesołych, rodzinnych, przyjemnych)
- Zapis na tablicy najlepszych propozycji.
- Analiza ortograficzna.
- Przepisanie życzeń.
Przykład:
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przesyłam Tobie …….. i Twoim Rodzicom moc serdecznych życzeń. Dzieląc się z wami świątecznym jajkiem, życzę udanych Świąt, wspaniałego śmigusa-dyngusa i spełnienia marzeń.
Opracowanie:
mgr Marek Gałan, psp5pionki.pl

Palmy wielkanocne – scenariusz zajęć warsztatowych dla rodziców
Jajkowe warjacje – zabawy sensoryczno – motoryczne (#funsensory)
Wiosenne zabawy sensoryczno – motoryczne dla uczniów z ASD
6 pomysłów na zabawy wielkanocne dla całej rodziny
Zabawy wielkanocne: wybitka. Waletka
Chyba najbardziej znana zabawa wielkanocna polegająca na stukaniu się przy stole ugotowanymi jajkami i próbie stłuczenia jaj przeciwnika. Zabawę wygrywa ten, którego skorupka jajka ucierpi najmniej i pozostanie możliwie nienaruszona. W wybitkę można bawić się całą rodziną bez końca, do czasu aż nie zabraknie nam jajek. Oczywiście uszkodzone jajka można obrać i zjeść…:)
Taniec między jajkami
To zabawa bardzo popularna już w okresie średniowiecza, znana jako Hopp Egg.
Polega na rozłożeniu na podłodze kilkudziesięciu jaj, wokół których tańczą pary. Para, której uda się przetańczyć cały utwór, bez uszkodzenia jaj, będzie mogła, według tradycji, liczyć na ożenek lub w przypadku gdy parę tworzą małżonkowie – sporą gromadkę dzieci.

By nieco utrudnić zabawę, można zawiązać osobom bawiącym się oczy. Dobrym pomysłem jest ocenianie stylu tańca. Dla efektu zaskoczenia można przygotować kilka utworów w formie remiksu.
Turlanie jajkami
Inna formą zabawy idealną na Wielkanoc dla całej rodziny jest turlanie jajkami ugotowanymi na miękko. Biorące udział w zabawie osoby ustawiają się na podłodze. Kogo jajo poturla się dalej, ten wygrywa. Poszukiwanie czekoladowych jajek Kolejną ciekawą zabawą na czas wielkanocny, w której szczególnie chętnie wezmą udział na pewno dzieci, jest ukrycie w domu czekoladowych jajek i poszukiwanie ich poprzez naprowadzenie najmłodszych podpowiedziami „ciepło”, „zimno”.
W podobnej formie w wielu domach odbywa się poszukiwanie prezentów od Zajączka. Zwyczaj chowania upominków pochodzi z Niemiec. Najczęściej ukrywa się je w ogrodzie (u osób, które go mają) lub w domu w różnych zakamarkach.
Trafianie jajkami do celu
Inna zabawa?
Na pewno taka, która zapewni nam mnóstwo śmiechu i…. bałaganu. Wystarczy, że potraktujemy jajka jak piłki…
W plenerze można trafiać jajkami do przygotowanego dołka. Dla lepszego efektu surowymi. Komu jednak szkoda jajek, można wybrać inną wersję – w domu i wykorzystać do tego celu ugotowane jajka. W tym celu przygotowujemy okręg na podłodze, na przykład z kolorowej tasiemki i trafiamy do niego. Do zabawy można użyć również jajek styropianowych lub drewnianych.
Tor przeszkód z jajek
Zasiedzieliście się przy stole wielkanocnym? Przyda się nieco ruchu. Wystarczy stworzyć tor przeszkód z jajek. Nie potrzeba do tego celu używać prawdziwych jajek, wystarczą te wykonane ze styropianu czy plastikowe. Stopień skomplikowania toru i jego długość do ustalenia. Cel jeden – przejść po torze, nie dotykając jajek.
Czytaj więcej: https://kobietapo30.pl/6-pomyslow-na-zabawy-wielkanocne-dla-calej-rodziny/

Pisanka – kierunki – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
Kaczka i kaczuszki – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
Jako pinezki i gumki – zabawa (motoryka mała)
Zając – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
Pachnąca kula

Przedszkolak poznaje wiosenne i wielkanocne zwyczaje: scenariusz dla 4-5 latków
Przedszkole Samorządowe nr 1 w Dobrym Mieście z dnia 27 marca 2018 roku
Temat kompleksowy: Przedszkolak poznaje wiosenne i wielkanocne zwyczaje
Grupa dzieci 4-5 letnich
Temat zajęcia: „Kurki trzy” – opracowanie piosenki metodą dobrego startu M. Bogdanowicz z wykorzystaniem opowiadania „Historia żółtego kurczątka”, B. Machoń, wykonanie kurczaczka ze styropianowego jajka.
Cele ogólne:
– zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi III,2
– rozwijanie koordynacji wzrokowo- słuchowo- ruchowej I,9
– przetwarzanie obrazu ruchowego na graficzny i odwrotnie IV,8
Cele szczegółowe:
4,5 – potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące opowiadania i piosenki IV,2
4,5 – zna symbole i tradycje wielkanocne (malowanie jajek, owies, baby, mazurki, śmigus – dyngus) III,2
4,5 – wskazuje prawą i lewą stronę swojego ciała I,9
4,5 – rysuje wzór po śladzie, na tackach z kaszą IV,8
5 – rysuje wzór w powiększonej i normalnej liniaturze IV,8
4,5 – wykona pracę przestrzenną wg. wzoru IV,8
Metody pracy:
– aktywizujące: dobrego startu M. Bogdanowicz, pedagogika zabawy, improwizacje ruchowe Orffa, masaż,
– czynne: zadań stawianych dziecku, praktycznego działania,
– słowne: opowiadanie, piosenka, rozmowa, objaśnienia, instrukcja,
– oglądowe: obrazki, pokaz, obserwacja.
Pomoce dydaktyczne: stół wielkanocny z odpowiednimi akcesoriami, symbole innych świąt – flaga, gwiazda na choinkę, bombka, łańcuch, Mikołaj, sylwety do opowiadania, tablica, karty ze wzorem do rysowania, tacki z kaszą, pisanki z liniaturą, jajka styropianowe, patyczki, wstążki, koraliki, piórka, oczka, doniczki z owsem, dzbanki, płyta CD z warsztatów Orffa, „Edukacji przez ruch”, „Pedagogiki zabawy”, dzwonki chromatyczne.

Literatura:
1. M. Bogdanowicz „Piosenki do rysowania”
2. B. Machoń „Historia żółtego kurczątka”
Przebieg zajęcia
Część wstępna:
1. Powitanie przybyłych gości i wspólna zabawa z piosenką.
Witam na spotkaniu wszystkich
Wspólnie pobawimy się,
Jesteś moim przyjacielem,
Więc razem z Tobą właśnie dziś zatańczyć chcę.
2. Opowiadanie pt. „Historia żółtego kurczątka”, ilustrowanego sylwetkami i akcesoriami z wielkanocnego stołu.

Na wiejskim podwórku, w przytulnym kurniku, mieszkało sobie śliczne kurczątko ze swoją mamą – kurką i tatą – kogutem. Mama kura uczyła je dreptać po podwórku i wygrzebywać pazurkami z ziemi pyszne ziarenka i robaczki. Tata kogut pokazywał, jak trzeba wskakiwać na płot i piać donośnie – kukuryku. Oboje rodzice bardzo kochali swoje maleństwo. Aż nagle, któregoś dnia, a było to wczesną wiosną, kurczątko spostrzegło, ze rodzice nie mają już dla niego tyle czasu.
– Pii, pii… pobaw się ze mną, mamo – prosiło.
– Ko, ko, ko – gdakała kura, nie mam dzisiaj czasu, muszę znieść dużo jajek, ko, ko, ko Wielkanoc już blisko! Pobaw się samo moje Maleństwo.
I kura poszła znosić jajka.
Kurczątko pobiegło do taty koguta.
– Pi, pi… Nudzi mi się…Pobaw się ze mną tatusiu!
– Kukuryku! Nie mam dziś czasu, muszę obudzić gospodynie i ogłosić całemu światu, że Wielkanoc już blisko. Pobaw się samo Maleństwo i kogut wskoczył na płot wołając donośnie – kukuryku!
Obrażone kurczątko poszło w świat. Na łące spotkało baranka.
– Bee, bee dokąd idziesz Maleństwo? Takie małe kurczątka nie powinny oddalać się same od domu, bee…
– Pi, pi… Przez tę Wielkanoc nikt nie ma dla mnie czasu. Komu w ogóle potrzebne są te Święta?
– Jak to, bee… Nie wiesz? No to posłuchaj:
Święta potrzebne są kwiatom, żeby mogły kolorami przystroić świat.
Święta potrzebne są mamusiom, żeby mogły upiec pyszne wielkanocne ciasta baby i mazurki.
Święta potrzebne są tatusiom, żeby mogli zaczarować jajka w kolorowe pisanki.
Święta potrzebne są też dzieciom, żeby mogły znaleźć prezenty od wielkanocnego zajączka i oblewać się wodą w Lany Poniedziałek.
– Aha! Pi, pi teraz już rozumiem, muszę szybko przeprosić rodziców, że byłem niegrzeczne, a potem pobiegnę sprawdzić, czy wszystko już gotowe do Wielkanocy, pi, pi. Do widzenia baranku!
3. Rozmowa na temat utworu.
Kto był głównym bohaterem opowiadania?
Gdzie mieszkało kurczątko i z kim?
Dlaczego rodzice nie mieli czasu dla kurczątka?
Co zrobiło kurczątko? Kogo spotkało?
Komu potrzebne są Święta Wielkanocne?
Jakie znacie inne zwyczaje Wielkanocne?
Co nie pasuje do Wielkanocy? – dz. zabierają ze stołu właściwe akcesoria.
Część główna:
1. Rytmiczne podawanie kartki.
Zapraszam Was na spotkanie z innymi kurkami, a jakimi dowiecie się z piosenki.
W kole na dywanie dzieci stoją lub siedzą i rytmiczne do muzyki podają sobie kartki z obrazkiem do piosenki i wzorem do rysowania po kolei.
2. Zapoznanie z piosenką „Trzy kurki”.
Nauczycielka śpiewa piosenkę i gra na dzwonkach chromatycznych. Dzieci słuchają.
Wyszły w pole kurki trzy,
i gęsiego sobie szły,
Pierwsza z przodu,
w środku druga,
trzecia z tyłu oczkiem mruga.
I tak sznurkiem kurki trzy,
raz dwa, raz dwa, w pole szły.
3. Rozmowa na temat treści piosenki:
– Ile było kurek?
– Jak szły kurki?
– Co to znaczy, że szły „gęsiego”?
– Podnieś prawą rękę w górę, a teraz pokaż lewą rękę.
– W którą stronę idą kurki?
– Pokaż na kartce pierwszą, drugą i trzecią kurkę.
– Pokaż kurkę, która idzie na przedzie, z tyłu, w środku.
4. Ćwiczenia ruchowe „Taniec kurek”do muzyki klasycznej – rozwijanie motoryki dużej i małej.
Kartki leżą na dywanie. Dzieci poruszają się po obwodzie koła.
– marsz w przysiadzie, po obwodzie koła, trzymanie dłoni na kolanach,
– naśladowanie palcami jednej, a następnie drugiej ręki, zamykanie i otwieranie ptasiego dziobka.
– szerokie wymachy ramion – wystraszone kurczęta uciekają do mamy.
5. Ćwiczenia ruchowo – słuchowe do piosenki.
Dzieci siedzą na dywanie i wykonują polecenia. Śpiewając piosenkę wystukaj jej rytm pukając w kartkę dłonią prawą, dłonią lewą – uderzając o kolana na przemian najpierw prawą ręką, potem lewą.

6. Ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe:
– Zobacz jak śpiewam i rysuję wzór piosenki.
– Z jakich elementów składa się wzór? Do czego jest podobny ten wzór?
– Spróbujcie kreślić wzór palcem w powietrzu.
– A teraz rysujcie palcem po wzorze o wyrazistej strukturze.
– Teraz powtórzcie ćwiczenie jednocześnie śpiewając piosenkę.
– Zapraszam do stolików. Narysujcie na tacce z kaszą jajko, babkę, słoneczko itp.
– Na tackach z kaszą narysujcie wzór palcem jednocześnie śpiewając – rysujcie kilka razy po tym samym śladzie. Pamiętajcie że zaczynamy od lewej strony.
– Teraz narysujcie wzór kredką na kartce, poprawiając wzór po śladzie.
– Narysujcie wzór w polach ograniczonych liniami (5 latki).
7. Ćwiczenie relaksacyjne – masażyk .
Kurki znoszą jajka, a z jajek robimy pisanki. Teraz rodzice narysują wam takie pisanki na plecach. Dzieci i rodzice siadają w kole za dziećmi. Rodzice wykonują masaż na plecach dzieci.
Stary niedźwiedź mocno śpi i o wielkanocy śni:
Śniła mu się pisaneczka, (rysowanie jajka na plecach
ta co cała jest w kropeczkach, (uderzenia paluszkami – kropki.)
Była też w paseczki, (rysujemy paseczki).
I w wesołe krateczki, (rysujemy krateczkę).
Ta w malutkie ślimaczki, (rysujemy ślimaczki).
I żółciutkie kurczaczki, (rysujemy kurczaczki – kółko, kółko, nóżki, dzióbek).
Cii… wielkanoc – ach to ty! (całymi dłońmi).
Nauczycielka na dywanie demonstruje wykonanie świątecznej ozdoby i zaprasza dzieci i rodziców do stolików, gdzie leżą zgromadzone akcesoria. Dzieci przy niewielkiej pomocy wykonują prace. Gotowe kurczaczki trzymają w dłoniach i idąc gęsiego wraz z rodzicami śpiewają piosenkę „Kurki trzy”.
2. Rozmowa ewaluacyjna w kole.
– Co podobało się Wam na zajęciach?
– A co się nie podobało?
3. Pożegnanie gości i złożenie świątecznych życzeń.
Opracowanie scenariusza i prowadzenie: Irena Kamińska, przedszkola.edu.pl
Reklamy
Jajkowa mina morska – zabawa sensoryczno motoryczna (#funsensory)
Pierwiosnek – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
Krokus – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
Żaba – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia



