autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy


Cele ogólne:
– Zapoznanie z tradycją Halloween
– Poznanie i utrwalenie słownictwa związanego z Halloween
– Wprowadzanie dzieci w świat fantazji
– Rozwijanie współpracy i współzawodnictwa
– Integracja dzieci z różnych grup wiekowych, czerpanie radości ze wspólnych zabaw.

Cele szczegółowe – dziecko:
– Potrafi przezwyciężyć strach
– Umie wczuwać się w wyznaczone role,
– Jest otwarte na propozycje zabaw, które proponuje nauczyciel,
– Wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo.

Metody:
– Pedagogika zabawy

Pakiety lekcyjne:

Pomoce:
– Dekoracja sali: dynie, duszki, nietoperze, pająki, świece, lampiony
– Balony w kolorach pomarańczowym i czarnym
– Papier toaletowy
– Pudełko z wyciętymi otworami, przedmioty kojarzące się z Halloween
– Miotły
– Nagrania CD z piosenkami do tańca
– Naklejki w kształcie duszków

Reklamy

Przebieg:


I. Grupy młodsze (2,5- i 3-latki):

1. Przywitanie zebranych duchów i stworów

2. Nauka wierszyka
My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory.
Jeśli nie chcesz się nas bać,
Musisz nam cukierka dać!

3. Zabawa z miotłą
Dzieci stoją w kole, w rytm muzyki przekazują sobie miotłę z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie dziecko, u którego pozostała miotła w rękach wchodzi do środka koła i prezentuje pozostałym taniec z miotłą przy muzyce.

4. Magiczne pudełko
W pudełku po butach wycinamy z boku otwór i wkładamy do niego kilka przedmiotów kojarzących się z Halloween lub jesienią (jabłko, kukurydza, miotła czarownicy, kapelusz, plastikowe pająki lub robaczki itd.). Chętne dzieci wkładają do pudełka rękę i mają za zadanie odgadnąć, jakie przedmioty znajdują się w środku.

Pakiety lekcyjne

5. Zabawa „Duszki”
W czasie zabawy ruchowej (opr. B. Strauss) dzieci straszą się nawzajem udając skradające się duszki.

6. Poszukiwacze
Każda grupa dzieci szuka ukrytych w pomieszczeniu cukierków. Kto zbierze ich najwięcej, ten może zabrać je do swojej sali.

7. Taniec dowolny przy muzyce

8. Zakończenie
Wszystkie dzieci otrzymują nagrodę – znaczek duszka.

II. Grupy starsze (4, 5, 6-latki)

1. Przywitanie zebranych duchów i stworów

2. Nauka wierszyka


My jesteśmy straszne zmory,
Bardzo groźne z nas upiory.
Jeśli nie chcesz się nas bać,
Musisz nam cukierka dać!

3. Zabawa z miotłą
Dzieci stoją w kole, w rytm muzyki przekazują sobie miotłę z rąk do rąk. Gdy muzyka cichnie dziecko, u którego pozostała miotła w rękach wchodzi do środka koła i prezentuje pozostałym taniec z miotłą przy muzyce.

4. Mumia
Dzieci w 3-4-osobowych grupkach wybierają jedną osobę spośród siebie. Na umówiony sygnał owijają ją papierem toaletowym. Wygrywa ta drużyna, której „mumia” zostanie najszybciej i najdokładniej owinięta.

5. Taniec dowolny przy muzyce

6. Magiczne pudełko
W pudełku po butach wycinamy z boku otwór i wkładamy do niego kilka przedmiotów kojarzących się z Halloween lub jesienią (jabłko, kukurydza, miotła czarownicy, kapelusz, plastikowe pająki lub robaczki itd.). Chętne dzieci wkładają do pudełka rękę i mają za zadanie odgadnąć, jakie przedmioty znajdują się w środku.

7. Złap swój ulubiony smakołyk
Do konkursu zapraszamy rodziców wraz z dziećmi. Dzieci trzymają na zawieszone na sznureczkach smakołyki w postaci owoców i ciastek. Zadaniem rodziców jest zjedzenie jak najszybciej jednej rzeczy bez użycia rąk. Wygrywa ta para, która zrobi to najszybciej.

8. Zabawa „Duszki”
W czasie zabawy ruchowej (opr. B. Strauss) dzieci straszą się nawzajem udając skradające się duszki.

Reklamy

9. Poszukiwacze
Każda grupa dzieci szuka ukrytych w pomieszczeniu cukierków. Kto zbierze ich najwięcej, ten może zabrać je do swojej sali.

10. Taniec dowolny przy muzyce

11. Zakończenie
Wszystkie dzieci otrzymują nagrodę – znaczek duszka (Katarzyna Sobiech, Magdalena Siedlecka, Oliwia Brecka, Aneta Dybowska, 2013).

Źródło:
http://www.pintegra.e-namyslow.eu/archiwum20102011/36-zabawanahalloween.html
http://www.edukacja.edux.pl/p-11417-halloween-scenariusz-zabawy.php

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: