Scenariusz zajęć dla klas 2-4 „Szczęście mam, bo tabliczkę mnożenia znam”
Temat: „Szczęście mam, bo tabliczkę mnożenia znam”.
Cel ogólny:
- poznanie lub utrwalenie najtrudniejszych do zapamiętania iloczynów
Cele szczegółowe:
- przełamywanie niechęci do nauki tabliczki mnożenia
- podnoszenia poczucia własnej wartości u uczniów z dysleksją
- zwiększenie w uczniach poczucia, że nauka to świetna zabawa
- szukanie metod szybkiego zapamiętywania
Forma prowadzenia zajęć:
- indywidualna
- grupowa
Liczba uczniów:
20 osób
Czas trwania zajęć:
2 x 45 minut
Miejsce zajęć:
sala lekcyjna
Metody pracy:
- rozmowa kierowana
- burza mózgów
- zabawy ruchowe
- praca plastyczna
- zabawy oglądowe
Środki dydaktyczne:
- wierszyki z książki pt. „Tabliczka mnożenia”
- kartki A3
- pastele
- https://www.youtube.com/watch?v=D5lYzN2EH1M
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wierszykiem.
- Droga tabliczko wchodź mi do głowy,
bym pamiętał cię całą a nie do połowy.
Uczniowie podają sobie ręce, pierwszy uczeń mówi do drugiego wierszem:
- Ile masz paluszków? Czy byś zliczyć zechciał?
Drugi mu odpowiada:
- Cztery razy pięć równa się dwadzieścia.
2. Zabawa integracyjna.
Uczestników dzielimy na 5-osobowe drużyny. W każdej rundzie prowadzący podaje liczbę od 1 do 20, używając do tego iloczyny np. 2*2, 1*5. Zadaniem drużyny jest ustawienie się tak, żeby ziemi dotykała dokładnie taka ilość kończyn, jak liczba, którą podał prowadzący.
Przykład: w zabawie bierze udział 5-osobowa drużyna. Jeśli prowadzący powiedział 2*2 – to znaczy, że w sumie cztery kończyny uczestników mogą dotykać ziemi. By wykonać to zadanie można np. ustawić się tak, by 4 osoby stały na jednej nodze i trzymali piątą w powietrzu.
3. Zabawa z palcami – filmik.
Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że niektórzy uczniowie mają problemy z zapamiętywaniem tabliczki mnożenia, ponieważ jest tego bardzo dużo, ale jeżeli nawet coś nam wydaje się trudne nie znaczy, że jest to niemożliwe.
Nauczyciel pokazuje dzieciom szybki patent na zapamiętanie tabliczki mnożenia przez 9. Można pokazać uczniom filmik.
4. Zabawa – powtórz wierszyk.
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia



