„Lato, lato, lato czeka…”- scenariusz zajęć w przedszkolu
Cele ogólne:
- dziecko rozwija umiejętność współpracy w grupie;
- dziecko poznaje i utrwala pojęcia związane z latem;
- dziecko rozwija myślenie i wyobraźnię;
Metody:
- Aktywizujące;
- Czynne;
- Słowne;
Forma pracy:
– praca indywidualna i w grupie;
Pomoce dydaktyczne:
– kolorowe farby, duży arkusz papieru, napis „LATO”, kartoniki z obrazkami przedstawiającymi różnorodne czynności, kartka z bloku, farby plakatowe, pędzle, woda w kubeczku;
Przebieg zajęć:
- Rozpoczęcie zajęć;
- Sprawdzenie obecności
Nauczyciel wiesza na tablicy duży, biały arkusz papieru. Wyczytuje dzieci z listy. Wyczytane dziecko podchodzi do nauczyciela, który maluje mu wewnętrzną stronę prawej dłoni. Dziecko odbija „pieczątkę” – odcisk swojej dłoni na białym arkuszu.
Następnie wszystkie dzieci myją ręce. Nauczyciel przypomina im jak należy to robić poprawnie i dokładnie.
- Na tablicy nauczyciel wiesza napis „LATO”. Następnie pyta się dzieci, co im się kojarzy z latem. Dzieci odpowiadają. Nauczyciel prezentuje różnorodne obrazki z czynnościami, które wykonuje się latem na przykład: opalanie, pływanie, gra w piłkę, słońce itp., oraz takie, które są charakterystyczne dla innych pór roku. Zadaniem dzieci jest dopasowanie obrazka, które przedstawia czynność wykonywaną latem.
- Zabawa „Wycieczka”
Dzieci rozluźnione stoją w różnych miejscach sali. W tle gra jakaś wesoła melodia wybrana przez nauczyciela. Prowadząca zajęcia osoba opowiada historię i demonstruje ją odpowiednimi ruchami. Zadaniem dzieci jest naśladowanie tych ruchów. Nauczyciel opowiada: „Drogie przedszkolaki, za chwilę ruszamy na letnią wycieczkę. Najpierw jednak musimy spakować potrzebne rzeczy do plecaka. Wkładamy do niego ubrania, buty, kilka par skarpet, dużo jedzenia, picie, lornetkę i dziennik podróży. Plecak nie chcę się zamknąć, więc musimy się troszkę go przygnieść kolanem. Zakładamy plecak i ruszmy w góry. Musimy pokonać strumyk skacząc po kamieniach. A teraz idziemy bardzo stromą ścieżką. Plecak jest bardzo ciężki, posuwamy się noga za nogą. Teraz wsiadamy do pociągu i ruszamy nad morze. Zrzucamy plecak, ubranie, pod którym mamy już kostium kąpielowy i wskakujemy do morza. Płyniemy kawałek i nurkujemy. Później kładziemy się na plaży i odpoczywamy. Szybko biegniemy do pociągu i wracamy do przedszkola, gdzie zdejmujemy plecaki, siadamy na podłodze i z kolega oglądamy nasz dziennik podróży.”
- Każde dziecko dostaje białą kartkę, farby, pędzle i wodę. Zadaniem przedszkolaków jest namalowanie letniego obrazka.
- Zakończenie zajęć.
źródło: mamydzieci.pl
#lato
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia








