Scenariusz indywidualnych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych w szkole
Porządkowanie historyjek obrazkowych według kolejności zdarzeń
Cele zajęć:
Rewalidacyjne:
– rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, spostrzegawczości, uwagi,
– usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej.
– ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej,
Ogólne:
– stymulowanie rozwoju mowy i myślenia,
– doskonalenie techniki czytania,
– rozwijania zasobu słownictwa,
Operacyjne:
Uczeń:
– układa wylosowane historyjki obrazkowe według kolejności zdarzeń,
– z pomocą nauczyciela odczytuje pytania pod obrazkami i dobiera do nich poprawne odpowiedzi.
Metody kształcenia: słowne, praktycznego działania.
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: 10 zestawów historyjek obrazkowo-zdaniowych z pytaniami w ponumerowanych kopertach, ofertówka na dokumenty, „magiczny worek” z niespodzianką.
Przebieg zajęć:
– Powitanie ucznia. Podanie tematu zajęć.
-Porządkowanie historyjek obrazkowych wg kolejności zdarzeń.
-Historyjki obrazkowo-zdaniowe z pytaniami.
Uczeń losuje zestawy historyjek, przygląda się wylosowanym obrazkom i układa je we właściwej kolejności, czyta pytanie pod pierwszym z nich, następnie czyta odpowiedzi na trzech osobnych paskach i decyduje, która odpowiedź jest właściwa. Podobnie postępuje z kolejnymi pytaniami. Po dobraniu odpowiedzi do wszystkich pytań czyta jeszcze raz całą historyjkę, sprawdzając czy odpowiedzi są dobrze dobrane. Po zakończeniu pracy z daną historyjką uczeń odwraca plastikową teczkę, do której włożył obrazki i napisy i ogląda ilustrację, która powstała na odwrocie. Sprawdza czy zadanie wykonał poprawnie.
- Podsumowanie zajęć. Pochwała ucznia za aktywną pracę na zajęciach.
- Losowanie niespodzianki z „magicznego worka”.
- Zakończenie zajęć, porządkowanie miejsca pracy.
autor: Monika Szypowska
Przykładowe historyjki obrazkowe





#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia


















