Jesteśmy dżentelmenami – jesteśmy super Chłopakami! Scenariusz z okazji Dnia Chłopaka
Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Chłopaka
Grupa IV
Temat: Jesteśmy dżentelmenami – jesteśmy super Chłopakami!
Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
Obszar 1.
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
1/2 Dz. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej
( stara się współdziałać w zabawach )
Obszar 5.
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności ruchowej dzieci.
5/4 Dz. uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Obszar 8.
Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
8/1 Dz. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz; łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
Obszar 13.
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
13/1 Dz. liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
Cele ogólne:
– aktywne włączenie się dzieci do zabawy,
– prezentowanie własnych umiejętności
– uwzględnienie w programie uroczystości indywidualnych predyspozycji dzieci z jednoczesnym uwzględnieniem zasad życia społecznego,
– umożliwienie dzieciom przeżywania pozytywnych efektów działań w kontaktach z rówieśnikami
Cele szczegółowe:
– dziecko chętnie bierze udział w konkursach i zabawie,
– próbuje podejmować role,
– czuje się bezpiecznie,
– potrafi myśleć kreatywnie
– dziecko potrafi zaprezentować własne umiejętności np. wokalne .
Metody:
– metody słowne: rozmowy, zagadki, objaśnienia i instrukcje
– metody percepcyjne: obserwacja i pokaz
– metody czynne: kierowanie własną działalnością dziecka, zadania stawiane dziecku (klasyfikowanie kulek)
– aktywizujące (przeżywanie) burza mózgów, Pedagogika Zabawy
Formy:
praca z cała grupą, grupowo, indywidualnie
Zabawa: integracyjna, ruchowa, muzyczna, zagadki rysunkowe, taniec.
Pomoce:
Płyty CD z nagraniami piosenek dziecięcych, tekst wiersza, znaczki z buźkami, sztućce, sok z cytryny w kubeczkach, ciasteczka, upominki krawaciki, ilustracje, kolorowe kartki z napisami TAK, NIE, gazety, różdżka, laurki
Przebieg uroczystości:
1. Zabawa na powitanie „Wszyscy są witam was” (Pedagogika Zabawy)
2. Rozmowa na temat Dnia Chłopaka – wyjaśnienie sensu i celów zajęć, odczytanie wiersza.
Dzień chłopaka /P. Okrój/
Chłopak? Tak, znasz go.
To taki ktoś,
Kto ci czasami robi na złość.
I obojętnie co by się zdarzyło,
Wszystko byś zrobiła, żeby go nie było.
Lecz uwierzyć w to trudno, bez niego byłoby nudno.
Nikt by nie chował ci piórnika,
Ciągnąć cię za włosy nie byłoby komu,
Nikt by ci nie kładł kwiatka pod drzwiami
I sama wracałabyś do domu.
Więc zrób wyjątek dzisiaj,
Wyjdź ze swej złości mroku,
Uśmiechnij się chociaż raz
I bądź miła jeden dzień w roku.
3. Burza mózgów – wypowiedzi dziewczynek „Jaki powinien być uprzejmy chłopak” (sympatyczny, życzliwy, grzeczny, używać magiczne słowa „proszę, dziękuje, przepraszam).
4. Zabawa „Golimy brody” – wybieramy po jednym chłopcu i koleżance z grupy – dziewczynki mają za zadanie ogolić brodę koledze używając drewnianych patyczków.
5.QUIZ dla chłopców „Wiem jak się zachować”.
– Zadanie1. „Tak czy nie”- wybór dwóch chłopców z grup, którzy mają za zadanie wybrać ilustracje z prawidłowym „zachowaniem się przy stole” i uzasadnić wybór” – ocena buźki wesołe i smutne.
– Zadanie 2. „Siadamy do stołu”- nauczycielka wybiera dwóch chłopców chętnych z grupy, którzy mają za zadanie powiedzieć: „Jakie czynności wykonują przed jedzeniem”
– Zadanie3. „Zagadkownica”- rozpoznawanie i nazywanie sztućców po dotyku oraz z jakimi innymi naczyniami je wykorzystujemy (łyżka- talerz głęboki, łyżeczka- kubek, nóż i widelec- talerz płytki).
– Zadanie 4. „Tak- Nie”, pytania dla chłopców:
* Można przezywać kolegów i koleżanki- Tak- Nie
* Gdy chcesz powiedzieć coś na zajęciu, podnieś rękę- Tak-Nie
* Można pluć do talerza – Tak-Nie.
* Znajomym osobom należy mówić „dzień dobry”- Tak- Nie.
* Gdy jemy kanapkę, należy mlaskać- Tak-Nie.
* Gdy, ktoś jest smutny trzeba go pocieszyć -Tak-Nie.
6. „Zadanie na cierpliwość” – zbieranie małych kulek rozsypanych na dywanie, segregowanie wg wielkości i koloru. Przeliczanie kulek, wskazanie pojemnika z największą zawartością kulek i z najmniejszą.
7. ,,Próba wiedzy” – zadaniem każdego chłopca jest poprawienie błędu w tytule bajki
Słoń Trąbaliński (Trąbalski)
Złoty kapturek (czerwony)
Królowa z zapałkami (dziewczynka)
Słoń w butach (kot)
Kubuś uszatek (Puchatek)
Małe Kaczątko (brzydkie)
Jaś i Karolcia ( Małgosia)
Śpiąca staruszka (królewna)
Wróżka Śniegu (Królowa)
8. Ceremonia przyjęcia do: „KLUBU NIEZWYKLE UPRZEJMYCH CHŁOPAKÓW – DŻENTELMENÓW”
Nauczycielka zamienia się we wróżkę, bierze różdżkę i prosi chłopaków na środek sali w celu odpowiedzi na pytania z „Testu – niedokończonych zdań (odpowiadają wszyscy).
Test:
– Kiedyś potrącił Andrzej Tomasza, ale powiedział zaraz … (przepraszam).
– Kiedy Markowi książkę dał wujek, Marek powiedział grzecznie…(dziękuje).
– Ala o zeszyt prosiła Zosię, Zosia podając rzekła jej…(proszę).
9. Zjedzenie przez chłopców „Ciasteczek życzliwości” (mają one magiczne właściwości- jeżeli zje je chłopak, niegodny wstąpienia do KLUBU, wówczas urosną mu ośle uszy. Wszyscy wzajemnie się obserwują.
10.Wypicie „Eliksiru uśmiechu”- (sok z cytryny) z radosną minką, wręczenie chłopcom „kolorowych krawacików” jako symbolu przystąpienia do klubu.
11. ,,Taniec na gazecie” – dzieci dobierają się w pary (chłopiec – dziewczynka), tańczą w rytm muzyki na gazecie. Na sygnał nauczycielki składają gazetę na pół.
12. Rozdanie laurek wykonanych przez dziewczynki, wspólna fotografia.
13. Ewaluacja święta przez dzieci- kolorowanie na kartkach – buźki wesołej, gdy zajęcia się podobały a smutnej gdy nie.
Dorota Matysiak

Scenariusz zajęć przedszkolnych na Dzień Chłopca
Temat: „Dzień Chłopca”
Grupa wiekowa: 4, 5-latki
Cele ogólne:
kultywowanie obchodów świąt i uroczystości wśród dzieci przedszkolnych
wdrażanie w naturalnych sytuacjach wychowawczych objawów życzliwości, dobroci, koleżeństwa
nabywanie umiejętności rozróżniania płci
rozwijanie ekspresji słownej, muzycznej, ruchowej
Cele operacyjne (Dziecko):
Metody:
słowna
problemowa
praktycznego działania
Formy:
praca indywidualna
praca zespołowa
praca z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Książki – „Wiersze dla dzieci” Maria Konopnicka, „Wiersze” Julian Tuwim, magnetofon, płyty cd, serduszka wycięte z czerwonego kartonu i balony do dekoracji sali, upominki dla chłopców krawaty wycięte z kartonu, wyklejone serduszkami.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie się „Iskierką Przyjaźni” – zabawa na powitanie integrująca grupę. Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczycielka poprzez uścisk dłoni „przekazuje” iskierkę, wypowiadając słowa: „Iskierkę Przyjaźni puszczam w krąg – niech wróci do moich rąk”. Dzieci kolejno „przekazują” iskierkę, aż „wróci” do nauczycielki.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć:
wyjaśnienie, kto ma dzisiaj święto
zaproszenie wszystkich chłopców na przygotowanie „honorowe” miejsca
„Chłopcy z naszej grupy” – zabawa słowna – dyskusja na temat kolegów; wypowiedzi dziewczynek np. Michał jest dobrym kolegą itp.
3. „Hej chłopcy” – wysłuchanie utworów, których bohaterami są chłopcy, czytanych przez nauczycielkę: „Stefek Burczymucha”, „Dyzio Marzyciel”:
– uważne wysłuchanie treści utworów
– rozmowa kierowania na temat treści utworów
– próba dokonania oceny zachowania bohaterów – czy ich postępowanie jest godne naśladowania
4. „Rolnik sam w dolinie” – zabawa kołowa ze śpiewem.
Wybrany chłopiec – Rolnik stoi w środku , dzieci poruszają się po obwodzie koła, śpiewając piosenkę wybierając i zapraszając kolejne osoby do środka.
Rolnik sam w dolinie, Rolnik sam w dolinie,
hejże, hejże, hejże ha, Rolnik sam w dolinie.
Rolnik bierze Żonę , rolnik bierze Żonę,
hejże, hejże, hejże ha, rolnik bierze Żonę.
Żona bierze Dziecko, Żona bierze Dziecko,
hejże, hejże, hejże ha, Żona bierze Dziecko.
Dziecko bierze Nianię, Dziecko bierze Nianię,
hejże, hejże, hejże ha, Dziecko bierze Nianię.
Niania bierze Kotka, Niania bierze Kotka,
hejże, hejże, hejże ha, Niania bierze Kotka.
Kotek bierze Myszkę, Kotek bierze Myszkę,
hejże, hejże, hejże ha, Kotek bierze Myszkę.
Myszka bierze Serek, Myszka bierze Serek,
hejże, hejże, hejże ha, Myszka bierze Serek.
Ser zostaje w kole, bo nie umiał w szkole,
tabliczki mnożenia, ani podzielenia.
Koło się obraca, Serek się przewraca,
hejże, hejże, hejże ha, Serek się przewraca.
5. „Bawimy się przy muzyce” – tańce i pląsy przy dźwiękach rytmicznej muzyki.
6. „Sto lat chłopcy” – uroczyste odśpiewanie przez dziewczynki piosenki okolicznościowej, wręczenie przygotowanych wcześniej upominków – krawatów.
7. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i wspólną zabawę.
Małgorzata Struś
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia



















