autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Koleżeństwo

Koleżeństwo to luźne relacje między ludźmi, znajomości związane z przebywaniem w jednej grupie społecznej, np. w klasie i wykonywaniem zadań, np. uczeniem się. Kolega to towarzysz pracy, nauki, zabawy; kumpel, znajomy, kompan.

Przyjaźń


Przyjaźń to bliska relacja z innym człowiekiem, oparta na szacunku, życzliwości i zazwyczaj wspólnej hierarchii wartości. Przyjaciel to człowiek pozostający z kimś w bliskich, zażyłych stosunkach; powiernik, druh.

Przyjaźń a koleżeństwo


Przyjaźń to nie to samo, co koleżeństwo. Kolegów możemy mieć wielu i ciągle innych w zależności od miejsca, w którym przebywamy czy spraw, którymi się zajmujemy. Przyjaciół w życiu mamy niewielu. Do przyjaźni trzeba też dorosnąć.

Cele ogólne:
Dążenie do rozwoju osobowości i człowieczeństwa młodego człowieka Pobudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia.


Cele szczegółowe:
Uczeń:

W zakresie wiadomości: uczeń :

  • Wie, które jego cechy charakteru cenią rówieśnicy
  • Zna przynajmniej 2 mocne strony swoje oraz koleżanek i kolegów,
  • Rozumie różnice między koleżeństwem, a przyjaźnią
  • Zna definicje koleżeństwa
  • Rozumie, potrzebę „posiadania” dobrego(ej) kolegi (koleżanki)
  • Wie jak cenne są relacje typu koleżeństwo, przyjaźń

W zakresie umiejętności uczeń:

  • uświadamia sobie jak oddziałuje na innych ludzi i czy jego działania są pozytywne, czy negatywne
  • potrafi podać 4 cechy dobrego (ej) kolegi (koleżanki)
  • nabywanie umiejętności rozróżniania i pielęgnowania uczuć koleżeństwa
  • umie docenić wartość swojej osobowości
  • potrafi zaakceptować odmienność charakteru drugiego człowieka

W zakresie postaw:

  • kształtowanie postawy otwartości na drugiego człowieka
  • doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
  • kształtowanie postawy szczerości, wyrozumiałości, tolerancji

Metody i formy pracy:

  • gra dydaktyczna
  • „burza mózgów”, metoda skojarzeń
  • metoda śnieżnej kuli
  • niedokończonych zdań.
  • formy socjalne: praca indywidualna i praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

kartki imienne, „rozsypywanka”, słownik języka polskiego, znak zakazu i nakazu, karteczki samoprzylepne

Przebieg lekcji:

  1. Faza wstępna-organizacyjna

powitanie, sprawdzenie listy obecności, zapisanie tematu

Wprowadzenie:

Przez całe życie poznajemy nowych ludzi. Niektóre znajomości trwają krótko, inne latami. Co decyduje, że na jednych osobach zależy nam bardziej, na innych mniej? Co powoduje, że niektórzy z naszych kolegów z czasem stają się naszymi przyjaciółmi?

  1. Faza właściwa-realizacyjna
  1. Zabawa – Lubię Cię za………………………
    Uczniowie siadają w kręgu, zgodnie ze wskazówkami zegara przekazują swoje kartki, a koledzy kończą zdanie: „Lubię Cię za…”. Zabawę kończymy, gdy kartki wracają do właścicieli. Omówienie ćwiczenia
  2. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda z grup otrzymuje: karteczki samoprzylepne. Wypiszcie na 4 kartkach cztery cechy dobrej koleżanki i na kolejnych 4 kartkach cztery cechy, które nie chciałabyś by miała twoja koleżanka.

Kolejno grupy prezentują odpowiedzi przyklejając karteczki na tablicy pod znakami zakazu i nakazu odnoszącymi się do „koleżeństwa”. Dzięki temu powstaje „kodeks koleżeństwa”.

  1. Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów z pytaniem:

Z czym kojarzy się wam słowo koleżeństwo? (porównanie skojarzeń uczniów z definicją słownikową)

d) Próba ustalenia różnicy miedzy koleżeństwem, a przyjaźnią? –układanka

Cechy przyjaźni:Cechy koleżeństwa:
zaufanie, szczerość, odpowiedzialność, wierność, lojalność,
dobroć, pomoc w trudnych chwilach, akceptacja drugiego człowieka – widzenie w nim dobra, poznawanie siebie dzięki drugiej osobie, bezinteresowność,
przyjemność ze wspólnie spędzanego czasu,
powierzanie sobie sekretów itp.
wzajemne zwierzania,
szczerość,
życzliwość,
wyrozumiałość,
solidarność,
cierpliwość,
gotowość do wspólnej zabawy, …

3. Faza końcowa-podsumowująca

Napisz w kilku zdaniach jak zareklamowałabyś siebie jako (kandydatkę na) dobrą koleżankę. Dokończ zdanie „Jestem (byłabym) dobrą koleżanką, ponieważ……….”

autor: Małgorzata Durek

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: