Pieczemy świąteczne pierniczki – scenariusz zajęcia
Cele ogólne:
– poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych,
– ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia,
– wzmacnianie więzi rodzinnych,
– kultywowanie tradycji świątecznych,
– poznanie sposobu przygotowania pierniczków,
– uwrażliwianie na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętów
kuchennych,
– utrwalanie przyzwyczajeń do zachowania czystości i porządku w miejscu pracy,
– integracja środowiska rodzinnego dzieci z przedszkolnym.

Cele szczegółowe: dziecko:
– zna tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,
– potrafi wypowiadać się na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w jego
rodzinnym domu,
– wymienia tradycyjne potrawy wigilijne,
– zna składniki potrzebne do pieczenia pierniczków, oraz sposób ich wykonania,
– przeżywa radość ze wspólnego działania,
– dba o ład i porządek.
Metody:
– słowna – swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Tradycje świąteczne
w Twoim domu”.
– praktycznego działania – wykonanie i ozdabianie pierniczków.
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie, składniki na piernik, gotowe ciasto piernikowe,foremki, kolorowe lukry, posypki, migdały, polewy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie – Witam tych, którzy…. – dzieci i rodzice, którzy czują się powitani, machają ręką do nauczycielki.
2. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę pt. „Wigilijne zwyczaje” Małgorzaty Strzałkowskiej:
• Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania, nawiązanie do tradycji związanych z przygotowaniem świąt w domach dzieci. Chętne dzieci opowiadają jak ich rodzina spędza święta.
3. Zabawa ruchowa „Pieczemy ciasto”. Dzieci wraz z rodzicami stoją w kole i naśladują ruchy nauczycielki, zgodnie z podanym przepisem na ciasto:
Bierzemy dużą miskę – skłon do przodu, gest obejmowania oboma rękami misy do ciasta.
Wsypujemy cukier, wbijamy jajka i mieszamy – prawą ręką gest wsypywania cukru, klaśnięcie w dłonie rozdzielenie skorupki jajka, mieszanie obiema rękami, ruchy okrężne.
Dodajemy roztopione masło, wsypujemy mąkę i mieszamy – gest wlewania i wsypywania oraz mieszania.
Teraz wyrabiamy cisto i wałkujemy – obiema rękami gest wyrabiania ciasta i wałkowania.
Wycinamy ciasteczka i wykładamy na blaszce – prawą ręką wycinamy kształty a następnie przekładamy do lewej ręki (blaszka).
Wkładamy pierniczki do piekarnika – naśladowanie wsuwania blachy i zamykania piekarnika.
Patrzymy przez szybkę jak rosną ciasteczka – pochylenie się do przodu z dłońmi zbliżonymi do czoła.
Wąchamy jak pięknie pachną – wciąganie powietrza przez nos.
I przełykamy ślinkę – połykanie śliny przy zamkniętych ustach.
Słychać dzwonek piekarnika „dryń” i już możemy wyciągnąć ciasteczka z pieca – naśladowanie otwierania piekarnika i wyciągania blachy.
Studzimy ciasteczka – dmuchanie.
Nareszcie możemy spróbować czy się udały – gest wkładania ciasteczka do buzi i naśladowanie jedzenia przy zamkniętych ustach.
Ciasteczka są pyszne więc zjadamy do ostatniego okruszka, oblizujemy wargi – dokładne oblizywanie wargi górnej i dolnej.
I uśmiechamy się zadowoleni pokazując ząbki – szeroki uśmiech.

4. Zapoznanie dzieci z produktami potrzebnymi do przygotowania pierniczków.
5. Dzieci i rodzice myją ręce i zakładają fartuszki ochronne.
6. Dzieci wraz z rodzicami wycinają foremkami kształty pierniczków z wcześniej przygotowanego ciasta piernikowego
7. Wspólne dekorowanie upieczonych pierników (Anna Filipiak, 2013).
- Wieczór kolęd
- Czekamy na Święta Bożego Narodzenia – wprowadzanie dzieci w nastrój przedświąteczny
- Kartki świąteczne – Origami dla 5 – latków
- Bajka o Świętym Mikołaju – scenariusz zajęć zintegrowanych dla 3 – latków
- Tajemnice śniegowej gwiazdki – scenariusze zajęć
- Gwiazda Betlejemska, wilczomlecz – arkusz pracy dla ucznia z trudnościami z uwagą
- Utrata przyjaciółki – smutek, żal
- Sikorka modraszka – arkusz pracy dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną
- Zażenowanie, wstręt – lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Sroka – arkusz pracy dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną
- Śliwka – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu plus śliwkowe ćwiczenia
- Dopasuj, połącz, nazwij – spektrum autyzmu – zajęcia terapeutyczne
- Uśmiech, szczęście – arkusz pracy dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną
- Bycie przyjacielskim – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- „Ciche” dźwięki, których inni nie słyszą – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
Scenariusze zajęć, inspiracje na Boże Narodzenie

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia