Wakacyjne rady
Scenariusz zajęć dla dzieci 4,5 letnich.
Cele główne zajęć:
- wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji,
- rozwijanie pamięci i uwagi,
- nabywanie nowych wiadomości na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji
- wzbogacanie słownictwa
- rozwijanie sprawności fizycznej, ruchowej

Przebieg zajęć:
- Zabawa na ćwiczenie spostrzegawczości: „Morze”.
Dzieci wyszukują w książeczkach obrazki, które kojarzą się z morzem (muszelka, statek, latarnia morska, okulary przeciwsłoneczne, leżak, ryba, piłka plażowa, wiaderko). Dzielenie nazw na sylaby (kto potrafi na głoski). - Zabawa „Zapamiętaj ten wzór”.
Rodzic układa ze sznurka na dywanie wzór fali. Dzieci chodzą wzdłuż sznurka drobnymi kroczkami. Następnie rodzic usuwa sznurek, a dzieci idą według zapamiętanego wzoru. - Zabawa „Szlaczek ze sznurka”.
Dziecko otrzymuje kawałek sznurka i narysowany przez rodzica na kartce szlaczek. Dzieci odtwarzają wzór szlaczka ze sznurka. Następnie układają ze sznurka szlaczek własnego pomysłu, kreślą jego kształt w powietrzu. - Zagadka. Rodzic czyta zagadkę.
Kto mi powie, jaki to czas, gdy przedszkole idzie w las. Z Mamą z Tatą w piłkę grają i wszyscy się opalają. W tym magicznym czasie, grzyby rosną w lesie. Woda ciepła w morzu. W górach też nie gorzej. Lubię taki czas. Mogę długo spać, kto mi powie, jak ten czas się zwie? (wakacje)
Czytanie całościowe wyrazów: WAKACJE, SŁONKO, LATO – napisanych przez rodzica. - Zabawa „Słoneczko z radami”. Dzieci mają wskazać właściwe zachowanie: TAK, NIE.

Latem chronimy głowę przed słońcem – ubieramy czapkę.
Latem na słońcu chodzimy bez czapki.
Kąpiemy się w miejscach strzeżonych w obecności dorosłych.
Kąpiemy się w miejscach nie strzeżonych bez wiedzy i zgody dorosłych.
W czasie wędrówek po lesie zbieramy tylko jadalne grzyby.
W czasie wędrówek po lesie zbieramy wszystkie grzyby.
Nie zbliżamy się i nie zaczepiamy obcych psów, bez zgody i obecności właściciela..
Podchodzimy do obcych psów, zaczepiamy je i drażnimy.
Zrywamy w lesie jagody tylko znane.
Zrywam w lesie wszystkie jagody bo są zdrowe i smaczne.
W lesie nie rozpalam ogniska.
W lesie można rozpalać ognisko.
Nie hałasujemy w lesie.
Hałasujemy w lesie i zostawiamy śmieci.
Nie oddalamy się od swoich opiekunów.
Oddalamy się od opiekunów i gonimy po lesie, parku, nad morzem, w górach.
Nie rozmawiamy z obcymi.
Rozmawiamy z obcymi i częstujemy się cukierkiem, którym nas częstuje.
Nigdy nie zostawiamy śmieci po sobie.
Wszystkie śmieci zostawiamy tam gdzie przebywamy np.: w lesie, w górach, na plaży.
Gdy nadchodzi burza udajemy się szybko do domu.
Gdy nadchodzi burza chowamy się pod drzewo.

- Zabawa „Spacer po lesie”. Dzieci spacerują po pokoju przy muzyce – na przerwę w muzyce witają się z rodzicem różnymi częściami ciała.
Miłej zabawy – Pani Lucyna
Po zajęciach dziecko:
• wybiera obrazki, które kojarzą się z morzem,
• dzieli wyrazy na sylaby,
• potrafi odtworzyć z pamięci wzór,
• jest twórcze – układa własny wzór za pomocą sznurka,
• rozwiązuje zagadkę,
• wie, jakie zachowania są pożądane podczas letniego wypoczynku,
• zna zasady bezpieczeństwa,
• Czyta całościowo wyrazy.
źródło: ppalesnica.przedszkolowo.pl
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia


















