Zabawy z małą pszczółką – scenariusz zajęć dla 4-latków na Dzień Pszczoły
Cele zajęć:
I. Cel główny:
- rozwijanie umiejętności językowych oraz matematycznych
II. Cele operacyjne:
Dziecko:
- śpiewa i ilustruje ruchem treść piosenki
- w skupieniu słucha wiersza
- odpowiada na pytania
- wzbogaca słownictwo
- dzieli wyrazy na sylaby,
- określa ilość sylaby w słowie
- porusza się „pod dyktando”
- rozumie pojęcia: do góry, w dół, na bok, w przód, w tył
- rozumie i stosuje określenia: najmniej, najwięcej, razem
- przelicza w zakresie 12
Metody:
- Słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- Oglądowa: pokaz, obserwacja
- Czynna: zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
- indywidualna
- z całą grupą
Pomoce dydaktyczne:
odtwarzacz CD, piosenka, tekst wiersza, obrazki przedstawiające skarby pszczółki, sylwety pszczółek i plastrów miodu
Przebieg zajęć:
Zabawa na powitanie w kole z piosenką „Pszczółka śpi w ogrodzie” – śpiewanie i ilustrowanie ruchem piosenki.
Słuchanie wiersza „Pszczółka”.
Jestem sobie mała pszczółka,
chcę by dzieci mnie poznały.
Mieszkam sobie w żółtym ulu,
skarbów tutaj mam bez liku.
W małym pudełeczku
trzymam: zasuszone kwiatki,
garść listeczków, złotą kulkę,
pawie piórko, rosy kropelkę,
trochę nektaru, kamyczek mały
i miodek doskonały.
Mam też w moim ulu szafkę,
w której trzymam: szalik, szelki i muszelki,
żółty żakiet, czarny czepek,
dużą teczkę i apteczkę,
czarodziejski kluczyk, złoty kolczyk
dwa kalosze, kapelusze i kilka muszek.
Jest tam także srebrna broszka
i duża ciemna szyszka.
Rozmowa na podstawie wiersza – udzielenie odpowiedzi na pytania:
• Gdzie mieszka Pszczółka?
• Gdzie Pszczółka trzyma swoje skarby?
• Co Pszczółka trzyma w pudełeczku?
• Co Pszczółka ma w szafce?
Zabawa werbalna „Skarby pszczółki” w oparciu o wiersz – podział słów na sylaby. Nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające zgromadzone przez pszczółkę skarby, dzieci nazywają je i dzielą na sylaby (kwiatki, listki, kulka, piórko, rosa, nektar, kamyczek, miód, szalik, szelki, muszelki, żakiet, czepek, teczka, apteczka, kluczyk, kolczyk, kalosze, kapelusze, muszki, broszka, szyszka).
Zabawa ruchowa „Spacer z pszczółką” – dzieci ustawiają się w szeregu, następnie nauczyciel wydaje polecenia, a dzieci je wykonują:
• Pszczółka idzie dwa kroki do przodu,
• Pszczółka idzie trzy kroki do tyłu,
• Pszczółka idzie cztery kroki w bok,
• Pszczółka idzie w dół (przejście do przysiadu)
• Pszczółka idzie w górę (wstajemy)
Zabawa matematyczna „Pszczółki i miód” – nauczyciel układa sylwety trzech pszczółek oraz plastry miodu pod pszczółkami, pod pierwszą 2 – plastry, pod drugą – 4 plastry, pod trzecią – 6 plastrów. Zadaniem dzieci jest określenie: która pszczółka ma najwięcej plastrów miodu, która najmniej oraz ile mają razem.
autor: Barbara Kornecka
Kreatywne zabawy z pszczołami




źródło: opracowanie własne autyzm.life i Neuroróżnorodni, freepik.com i inni
Cykl rozwojowy pszczoły – scenariusz zajęć
1. „Z wizytą w ulu” – oglądanie filmu edukacyjnego –przygoda z Pszczółką Kają.
- Ile żyje pszczoła?
- Jakie ma obowiązki?
- Kiedy może samodzielnie opuścić ul?
- Z czego pszczoły produkują miód?
- Ile łyżeczek miodu produkują w ciągu życia?
- Czy pszczoły same zjadają swój miód?
- Jakie zadanie mają trutnie?
- Jaka pszczoła dożywa 5 lat?
- Czym zajmuje się królowa?
- https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE
2. „Masaż na dobry humor”
Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.
Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.
Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.
Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.
Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.
Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.
Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.
Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.
Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz!
3. „Rozwój pszczoły” – układanie historyjki obrazkowej
Królowa składa jaja do woskowych plastrów. Z jaj wykluwają się malutkie larwy. Robotnice intensywnie je karmią, by urosły. Wyrośnięte larwy otaczają się kokonem i nieruchomieją. Larwy przepoczwarzają się w poczwarkę, która wyglądem przypomina dorosłą pszczołę. Gdy pszczoła osiągnie swą dorosłą postać wygryza się z komórki. Pszczoły i trutnie przechodzą metamorfozę ok. 21-24 dni, królowa 16 dni. Płeć pszczół zależy od tego czy jajo zostało zapłodnione czy też nie. Samce czyli trutnie powstają z niezapłodnionych jaj. Samice czyli robotnice i królowe rozwijają się z zapłodnionych jaj. O tym czy z zapłodnionego jaja rozwinie się robotnica czy królowa decyduje rodzaj pokarmu dostarczanego larwie. Larwy królowych karmione są wyłącznie mleczkiem pszczelim.
Ułóż na dywanie karty historyjki obrazkowej w odpowiedniej kolejności Następnie wskaż i nazwij poszczególne stadia: jajo, larwa, poczwarka, dorosła pszczoła.
3. Zatańcz razem z Mają do piosenki „Pszczółka Maja”
4. „Od jajka do dorosłej pszczoły” – wykonanie karty pracy – (wycinamy prostokąty z obrazkami i układamy je w odpowiedniej kolejności w ramce po prawej stronie).
5.”Pszczółka” – wykonanie karty pracy (kolorujemy pola według cyfry której przypisany jest poszczególny kolor).
https://www.facebook.com/events/685963632206447/
6.W załącznikach znajdują się karty pracy do wydruku.
- Cykl-rozwojowy-pszczoy.docx231 kB
- karty-pracy-pszczoy.pdf22.85 MB
- KA-5-6.pdf372.88 kB
- KA-3-4.pdf550.72 kB
- majowa-ka-karty-pracy.pdf
źródło: przedszkole10.lebork.pl
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia












