Królowa Śniegu – scenariusz zajęć ruchowych w przedszkolu

Cele ogólne:
– wprowadzenie dzieci w świat baśni i fantazji,
– inspirowanie do wyrażania treści bajek oraz nastroju słuchanej muzyki poprzez ruch oraz niewerbalne środki wyrazu (gest, mimikę),
– uwrażliwianie na piękno muzyki klasycznej,
– wyzwalanie aktywności twórczej
– rozwijanie kreatywności
– doskonalenie umiejętności komunikowania się oraz efektywnego współdziałania w zespole,
– rozwijanie empatii w stosunku do bliskich osób,
– zaspokajanie potrzeby uznania oraz poczucia wspólnoty.
Cele szczegółowe; dziecko potrafi;
– słuchać muzyki klasycznej
– słuchać uważnie opowiadania
– wyrażać nastrój poprzez gest i mimikę
– współpracować w grupie
– współodczuwać z innymi
Metody pracy; elementy metod aktywizujących – drama, pantomima, elementy metody kinezjologii edukacyjnej Dennisona.
Formy pracy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne; wizytówki z imionami dzieci w kolorach; czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym, kufer z rekwizytami: pierniki, rybka, niebieskie serce, klocki literowe, puzzle pt. „Królowa Śniegu”, 10 czerwonych woreczków gimnastycznych, chusta animacyjna, serduszka-naklejki dla każdego dziecka, plansza w kształcie serca z napisem; Mam dobre serce, nagrania muzyki klasycznej.
Przebieg Zajęć
1. Powitanie w kręgu – zabawa „Iskierka przyjaźni”.
Dzieci stoją w kole, nauczycielka puszcza iskierkę przyjaźni i czeka aż do niego powróci. Zabawa zaczyna się słowami;
„Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg,
Niechaj powróci do moich rąk”.
2. Opowieść ruchowa pt. „W poszukiwaniu Kaja”
Nauczycielka wprowadza dzieci w baśniowy klimat. Snuje opowieść w oparciu o treść baśni pt. „Królowa Śniegu”.
3. Zabawa rozwijająca wrażliwość słuchową „Rozgrzewamy uszy”.
4. Zabawa naśladowcza „Podróż do krainy Królowej Śniegu.
5. Zabawa pt. „Wizyta w pałacu Królowej Śniegu”.
6. Zabawa z chustą animacyjną „Magiczne szkiełka”.
7. Zabawa „Rozgrzewamy serce Kaja”
8. Podsumowanie zajęć; rozmowa z dziećmi na temat ich emocji związanych z wizytą w pałacu Królowej Śniegu,
– wręczenie nagród za uwolnienie Kaja – naklejek w postaci czerwonych serduszek
– wykonanie plakatu pt. „Mam dobre serce” – wpisanie w serduszka imion dzieci i przyklejenie ich na planszę w kształcie serca.
autor: Anna Sowa

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia












