Konspekt zajęć świetlicowych
OŚRODEK TEMATYCZNY: WITAMY NOWY ROK
Cele ogólne: Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej, kształtowanie postaw współdziałania w grupie rówieśniczej.
Temat: Otwieramy nowy kalendarz – przypomnienie nazw miesięcy oraz ćwiczenia odczytywania i zapisywania dat.
Cele operacyjne:
Uczeń:
– Potrafi korzystać z kalendarza
– Stosuje znaki rzymskie
– Wie, że rok dzieli się na kwartały, miesiące, tygodnie, dni
– Potrafi wyliczyć dni tygodnia i nazwy miesięcy w prawidłowej kolejności
– Potrafi słuchać ze zrozumieniem
– Potrafi logicznie myśleć
– Układa nazwy miesięcy i dni tygodnia w odpowiedniej kolejności
Metody: słowna, zabawowa, praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyty CD i DVD, materiały plastyczne i papiernicze, kalendarze, karty pracy
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna.
- Zabawy ruchowe po zajęciach dydaktycznych.
- Wprowadzenie do zajęć – rozwiązanie zagadek dotyczących tematu zajęć.
a. Wisi na ścianie gruba książeczka
co dzień z niej jedna spada karteczka. (kalendarz)
b. Jestem dzieckiem – daję słowo.
Rodzę się w Noc Sylwestrową,
Coraz śmielej stawiam krok.
Nazywam się …(Nowy Rok)
II. Część zasadnicza.
- Rozmowa z dziećmi na temat kalendarzy zgromadzonych na ławce:
– Przyjrzyj się kalendarzom i powiedz, czym się różnią?
– Z jakiego kalendarza korzysta się w twoim domu?
– Jakie jeszcze informacje można odczytać z kalendarza?
– Jak podzielony jest rok według kalendarza? (dni, tygodnie, miesiące, kwartały) - Praca indywidualna – układanie w odpowiedniej kolejności nazw miesięcy oraz oznaczanie ich odpowiednimi znakami rzymskimi (z pomocą nauczyciela), układanie w odpowiedniej kolejności nazw dni tygodnia.
- Zabawa: „Zgadnij, o jakim miesiącu, dniu myślę?” (np. przed nim jest marzec, a po nim maj;
- rozpoczyna tydzień itp.)
- Zabawa: „Który z kolei?” (np. którym miesiącem roku jest październik? Którym z kolei dniem jest
- sobota?)
III. Część podsumowująca. - Rozwiązanie zagadek:
a) Dzielimy go na kwartały, chociaż problem to niemały
Podzielić się da wygodnie na miesiące i tygodnie.
(rok)
b) Razem dwunastu jest braci.
Idą kolejno cały rok.
Ale nigdy tak się nie zdarzy,
by ich drogi się krzyżowały.
(miesiące) - Wyjaśnienie pojęcia kwartał: to ¼ roku kalendarzowego, trwa 3 miesiące. Rozróżnia się cztery kwartały:
I kwartał – styczeń – luty – marzec, II kwartał – kwiecień – maj-czerwiec, III kwartał – lipiec – sierpień – wrzesień, IV kwartał – październik – listopad – grudzień. - Wypełnianie karty pracy – utrwalenie nazw i kolejność miesięcy, dni tygodnia, wyszukiwanie określonych dat w kalendarzu (np. daty swoich urodzin, imienin, świąt itp.)
- Spontaniczne zabawy dzieci.
- Prace porządkowe w świetlicy.
Anna Kryczka – Wysokińska
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia






















