Skarb wiewiórki – opowieść ruchowa inspirująca działanie dziecka
Scenariusz zajęcia dla 4-latków, o treściach zintegrowanych, promujący wśród przedszkolaków zdrowy styl życia.
Główne cele zajęcia to: rozwijanie u dzieci sprawności i różnorodnych form ekspresji ruchowej, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w zabawie, uświadomienie konieczności picia soków naturalnych, utrwalenie właściwych wzorów zachowania się, wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie. Powyższe cele zrealizowane zostały w formie opowieści ruchowej, atrakcyjnej dla małych dzieci. Polecam!
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
GRUPA II: 4-latki
TYGODNIOWA TEMATYKA BAZOWA: Już to potrafię, dbam o czystość i swoje zdrowie
TEMAT ZAJĘCIA: „SKARB WIEWIÓRKI” – opowieść ruchowa inspirująca działanie dziecka.
TREŚCI PROGRAMOWE ZINTEGROWANE: / „ABC… Program wychowania przedszkolnego XXI wieku”.
WSiP Sp. Akcyjna, Warszawa 2000 /
Obszar edukacji społeczno-moralnej:
2 / I / 6 Uczenie się używania zwrotów grzecznościowych w określonych sytuacjach: dzień dobry,
do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam.
Obszar edukacji zdrowotnej:
1 / II / 1 Przestrzeganie zasad warunkujących bezpieczeństwo na terenie przedszkola
2 / II / 2 d) rozumienie, czym jest dla zdrowia prawidłowe oddychanie
2 / II / 3 Stosowanie zasady „W zdrowym ciele zdrowy duch”: a) czynne uczestnictwo
w zabawach organizowanych przez nauczycielkę, b) rozumienie konieczności jedzenia potraw niezbędnych dla zdrowia (np. surówki, owoce, soki…)
3 / II / 1 Dbam o czystość osobistą: a) rozumienie konieczności częstego mycia rąk w ciągu dnia
Obszar edukacji ruchowej:
1. Rozwijam swoją sprawność ruchową poprzez gry i zabawy ruchowe.
2. Doskonalę sprawność ruchową poprzez ćwiczenia gimnastyczne.
Obszar edukacji przyrodniczej:
3 / I / 3 Poznawanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku: np. jeż, wiewiórka – nazwa, wygląd, sposób poruszania się i odżywiania, przygotowania zwierząt do zimy.
Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia:
1 / II / 3 Rozumienie treści przekazywanych przez znaki słuchowe
4 / II / 6 Próby przeprowadzania dialogu z użyciem np. pacynek (…) swobodne odtwarzanie treści dialogu z poznanego utworu literackiego.
Obszar edukacji kulturowo-estetycznej:
1 / I / 1 Doskonalenie wrażliwości zmysłowej w trakcie różnorodnej działalności. e) odczuwanie i określanie smaku spożywanych potraw.
Obszar edukacji muzycznej:
3 / II / 6 Nabywanie swobody w ruchowej wypowiedzi inspirowanej tekstem (…).
3 / II / 7 Wykonywanie ćwiczeń doskonalących reakcje na różnorodne sygnały.
CELE OGÓLNE:
· Rozwijanie sprawności i różnorodnych form ekspresji ruchowej
· Doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej i wzrokowo-ruchowej
· Uważne poruszanie się w zabawie – przestrzeganie zasad bezpieczeństwa
· Uświadomienie konieczności picia soków naturalnych
· Utrwalenie właściwych wzorów zachowania się wdrożenie do posługiwania się zwrotami grzecznościowymi „dzień dobry, proszę, dziękuję”
· wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie
CELE OPERACYJNE:
- Dziecko potrafi zgodnie bawić się z całą grupą
- Bezpiecznie porusza się po sali podczas zabaw ruchowych
- Podejmuje działanie odpowiadające treści opowiadania
- Dokładnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne
- Potrafi wypowiedzieć się dany temat
- Śpiewa piosenkę
- Stosuje zwroty grzecznościowe
- Pije sok z marchewki, określa jego smak, wygląd
- Rozumie konieczność spożywania warzyw i owoców dla zachowania zdrowia
METODY:
Słowna: rymowanki, piosenka, instrukcji i objaśnień, rozmowa
Oglądowa: pokaz, praca z obrazkiem
Czynna: zadań stawianych do realizacji, ćwiczeń i utrwalania nawyków, samodzielnych doświadczeń dzieci – ekspresja ruchowa, degustacja soku, ćwiczenia oddechowe
FORMA PRACY: opowieść ruchowa
FORMA ORGANIZACYJNA: zbiorowa i indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE: sylwety drzew, pacynki zająca i wiewiórki, zajęcze uszy z papieru,
„śnieg”, marchew, soczki w kartonikach, płyta CD ABC 4-Latka
LITERATURA:
H. Trawińska „Zabawy rozwijające dla małych dzieci”,
J. lwanowska, G. Sabalska „Teatrzyk w przedszkolu”,
ABC 4-Latka Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć, WSiP 2006
– tekst piosenki „Tańcząca Wiewióreczka”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Część organizacyjna – wejście dzieci, powitanie gości.
Taniec w kole przy piosence „Tańcząca Wiewióreczka”: Wyznaczone dzieci z sylwetami zwierząt (wiewiórka, zając, ślimak, jeż, owieczka) na opaskach tańczą w parach z wiewiórką, pozostałe śpiewają i rytmicznie klaszczą w dłonie. (nagranie na płycie CD)
2. Rozmowa wprowadzająca:
Jaką mamy porę roku, po czym można to poznać?
- Jakie zwierzęta możemy spotkać w lesie?
- Czy te, które tańczyły z wiewiórką?
- Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy?
- Przedstawienie pacynek zająca i wiewiórki, powitanie, zaproszenie na wspólną wycieczkę.
3. Podróż pociągiem na skraj lasu:
· ćwiczenia ramion, unoszenie kolan
Puf, puf pociąg rusza podróż się zaczyna,
Już się koła toczą, po stalowych szynach.
· zmiany kierunków
Jedzie pociąg jedzie, mija rzekę, pole.
Dokąd wieziesz nas? Do lasu!
Droga to daleka,
lecz dużo niespodzianek tam na nas czeka.
· bieg w szeregu
Pędzi pociąg puf, puf, puf – Spójrzcie las!
Ciekawe co w nim czeka nas? Może skarb tu jakiś będzie?
· ćwiczenia oddechowe
Przystanął nasz pociąg, odpoczywa.
Oddycha maszynista i lokomotywa.
4. Spacer po lesie:
· swobodne przeskoki przez „przeszkody”
Idą dzieci drogą, po zaspach iść nie mogą,
a więc skaczą – hop, hop, hop, do dołeczka skok.
· bieg w różnych kierunkach
Biegają po lesie biegają, skarbu szukają,
aż nagle – kogoś spotykają.
5. Spotkanie z zajączkiem;
Hej zajączku – dzień dobry.
Zajączku, ty znasz las, pokaż nam go, drogę wskaż!
Hej zajączku, która ścieżka wiedzie tam, gdzie skarb mieszka?
W lesie zimno, chłodno, nie mam już co jeść,
może dla mnie też coś znajdzie się!
· zajęcze skoki
Więc ruszajmy w dalsza drogę,
Załóżcie zajęcze uszy długie
i poskaczcie ze mną wraz – raz, raz, raz.
· ćwiczenie wyprostne
A ja jestem bardzo ciekawa, czy wy wiecie coś o drzewach.
Kto jest wyższy, wy czy las?, Które drzewo jest wysokie – wskaż!
A które niskie – pokaż! A dzieci jakie są wysokie?
A jakie zajączki niskie?
· bieg za zajączkiem, skłony, przysiady
Pięknie znacie las, a więc w drogę ruszyć czas.
Śniegiem sypie, śniegiem prószy, czy wam marzną uszy?
Więc biegnijmy, by odnaleźć dziuplę w lesie i jej małą gosposię.
Ona zawsze skarby ma, może i nam też coś da?
6. Odwiedziny u wiewiórki:
Puk, puk – wiewióreczko – dzień dobry.
Wiewiórko, co tam w dziupli masz?
Pokaż, pokaż czy jakiś skarb dla nas chowasz?
7. Obdarowanie dzieci i zajączka witaminową niespodzianką:
Mam tu coś, zaraz każdy z was dostanie,
Samo zdrowie na drugie śniadanie.
Ale aby zdrowym być, kto wie co trzeba pić?
Czy lubicie witaminki? Więc zapraszam.
Mam marchewkę dla zajączka,
Soczek dla chłopczyka i dziewczynki!
Życzę smacznego!
Dziękujemy wiewióreczko.
8. Powrót z wycieczki:
swobodny ruch
Kochane dzieciaki pora już wracać z wycieczki.
Zajączek w lesie zostanie i schrupie swoje śniadanie.
A my dalej – marsz.
Dom już blisko – nogi w ruch, kto zwycięży – zuch!
9. Picie soczków z kartoników, degustacja, oglądanie marchewki, określanie smaku soku.
Rozmowa podsumowująca na temat – Jak zrobić taki sok w domu?,
Co jeszcze można przygotować z marchewki? – surówkę, jako jarzyna na zupę, inne pomysły dzieci…Dlaczego należy pić soki i zjadać owoce i warzywa?
10. Swobodna zabawa w teatr przy makiecie lasu, prowadzenie dialogów między postaciami w nawiązaniu do opowieści ruchowej.
Rozstanie z zajączkiem, zaprowadzenie wiewiórki do dziupli i ułożenie jej do zimowego snu.
11. Zakończenie zajęcia, pożegnanie przybyłych gości.
12. Wyjście dzieci do łazienki: zabiegi higieniczne – mycie rąk, korzystanie z toalety.
Opracowanie scenariusza: Anna Patyńska-Lakwa
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia