Czym jest Questing?
Każdy Questing to „nauka przez zabawę”. Ta forma gry terenowej posiada duży walor edukacyjny z różnych dziedzin, co ułatwia proces nauki. W przystępny sposób przekazuje wiedzę w myśl konfucjańskiej zasady:
„Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, pozwól mi zrobić a zrozumiem”
Dzięki ciekawym i interaktywnym zajęciom w terenie, uczestnik questingu zdobywa i utrwala wiedzę o danym regionie i jego historii, kulturze, przyrodzie oraz nabywa nowe umiejętności (np. lepszej orientacji w terenie, wyszukiwania szczegółów z większą uwagą niż dotychczas, znajomość ziół). Każdy region i miasto, może poszczycić się czymś co go wyróżnia. Dla jednych będzie to zapomniana legenda, dla innych niespotykane elementy krajobrazu lub ciekawe okazy fauny i flory. Wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, do których przynależą. Co Ty byś chciał odkryć w swojej okolicy?
źródło: questing.pl
Tłusty Czwartek
Scenariusz zajęć zawierający elementy metody questingu
CELE OGÓLNE: – integracja dzieci ze wszystkich grup
– nabywanie umiejętności pracy i zabawy w zespole
– zaangażowanie do zabawy dzieci nieśmiałe
– przybliżenie dzieciom pojęć: tłusty czwartek, ostatki
– rozbudzanie zainteresowania polskimi tradycjami
CELE OPERACYJNE:
dziecko: – integruje się z dziećmi
– potrafi wyjaśnić nazwę „tłusty czwartek”, „ostatki”
– zna tradycję „tłustego czwartku”
– rozwiązuje zagadki
– potrafi wykonać zadania zawarte w questach
METODY: czynne: kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
słowne: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia i instrukcje
percepcyjne: obserwacji
Elementy metody questingu – tworzenie nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.
FORMY ORGANIZACYJNE: grupowa
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: masa solna, gazety, obrazki pieczywa, pączków, tekst questu, opaski na głowy z emblematem pączka, pączki
PRZEBIEG:
1. Powitanie dzieci.
2. Wyjaśnienie tradycji tłustego czwartku, ostatków.
3. Spacer po przedszkolu wg wskazówek zawartych w queście (załącznik
nr 1). Wykonywanie wskazanych zadań: lepienie pączków z masy solnej, rozdzielenie pączków od pieczywa, wykonanie chrustów z gazety, „nakarmienie” pana o imieniu Czwartek pączkami – kulkami z gazety.
4. Znalezienie słodkiej niespodzianki – pączków. Degustacja smakołyków.
5. Zabawy przy muzyce: „Tupią mrówy”, „Papuga”, „ Jade, jade…”.
QUEST „TŁUSTY CZWARTEK” (załącznik nr 1)
1.
Już wędrówkę zacząć czas kochany,
Odkryć skarb gdzieś w tym przedszkolu schowany.
2.
Idźcie tam, gdzie starszaki
buty i kurtki rano ściągają,
a na koniec dnia
się w nie ubierają.
3.
Kto lubi pączki,
niech wyciągnie rączki,
i ulepi kuleczkę,
żeby dalej móc iść na wycieczkę.
Idźcie w to miejsce dzieci,
gdzie na ścianie słoneczko żółte się świeci.
Idźcie tam,
gdzie pani Magda nam pięknie gra,
a my śpiewamy tra, ra, ra?
5.
Jestem pan Czwartek
i do tego tłusty,
uwielbiam pączki i chrusty.
Wielki ze mnie łakomczuszek,
napełnijcie mój pusty brzuszek.
6.
W pokoju tym jest maszyna taka,
która skseruje wam nawet ślimaka.
7.
Czy wiecie jakie wypieki
jemy jako deserki,
a jakie na śniadanie tworzą pyszne danie?
8.
Po schodach w dół,
stoi tam stół.
9.
Przedszkolacy mili, chcemy byście zrobili chrusty,
bo dziś czwartek tłusty!
10.
Szukajcie kogoś, kto śmiesznie wygląda
i potrafi wiele śmiesznych rzeczy:
opowiada dowcipy, żongluje, a nawet czaruje.
Opracowała: Ewelina Kapiszke
Rysowanie po linii



#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia