Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Jak wygląda Święty Mikołaj? Etykietowanie. Konspekt zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Funkcjonowanie osobiste i społeczne”

Temat ośrodka dziennego: Jak wygląda Święty Mikołaj ? Etykietowanie
Prowadząca: Danuta Semeniuk
Czas pracy: 45 minut

CEL OGÓLNY:
– stwarzanie sytuacji do wypowiedzi na określony temat,
– wdrażanie do uważnego słuchania,
– rozwijanie myślenia logicznego,
– doskonalenie umiejętności opisywania postaci,
– kształtowanie wyobraźni przestrzennej,
– rozwijanie sprawności manualnych,
– poszerzanie słownika tematycznego.

Reklamy

CELE SZCZEGÓŁOWE:
– uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach,
– potrafi uważnie słuchać czytanego tekstu,
– potrafi opisać postać Świętego Mikołaja, nazywając i wskazując napis poszczególnych elementów stroju.
– umie wykonać twarz Świętego Mikołaja z papierowego talerzyka,
– potrafi dostosować się do tempa pracy reszty grupy.

METODY PRACY:
podająca- objaśnienie, pogadanka utrwalająca
problemowa- aktywizująca /stymulująca myślenie/
praktyczne- zadania stawiane uczniom.

FORMY PRACY: praca zespołowo – zindywidualizowana.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Sylweta Świętego Mikołaja, etykiety (biała broda, czerwona czapka, okulary, nos, oczy, uszy, worek, list), koperta z listem, sylweta choinki, globus, papierowy talerzyk, klej, nożyczki, flamastry, kredki, biała i czerwona bibuła.
PRZEBIEG PRACY:
1. Zajęcia wstępne.
Przywitanie uczniów. Gra „piłka w ruch”.
Uczniowie siedzą w ławkach, nauczyciel jako pierwszy podaje piłkę. ….(imię) jak się masz? Jaki dzisiaj humor masz? Uczniowie opowiadają i podają piłkę dalej do momentu, kiedy wszyscy się przywitają.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Przypomnienie wiadomości o tym jaka jest pora roku? Jaka pogoda za oknem?
Na tablicy umieszczona jest postać Świętego Mikołaja zasłonięta dużą choinką wyciętą z zielonego papieru. Nauczycielka zachęca do wysłuchania i odgadnięcia zagadki:
W Boże Narodzenie
jest bardzo zajęty,
bo musi roznosić
po domach prezenty.
Jak uczniowie będą miały problem to:
W czerwonym płaszczu nocą się skrada
i pod choinką prezenty składa.
Ma długą brodę, czapkę i laskę,
odwiedza dzieci, co obchodzą Gwiazdkę.
Gdy uczniowie odgadną zagadkę, nauczycielka odsłania na tablicy sylwetę Świętego Mikołaja.
3. List od Świętego Mikołaja. Nauczycielka zwraca uwagę uczniom na to, że Mikołaj trzyma coś w ręku. Uczniowie mówią co to może być. Gdy padnie odpowiedź, że jest to list od Świętego Mikołaja do Dzieci, Nauczyciel otwiera kopertę i czyta:

Kochane dzieci!
Już niedługo zagoszczę w Waszej szkole. Chyba łatwo mnie rozpoznacie, bo ubrany jestem w długi, czerwony płaszcz i mam czerwoną czapkę na głowie. Na pewno wiecie też, że mam długą białą brodę.
Mieszkam bardzo daleko- w Laponii. Jest to mroźna kraina leżąca na północy Europy. W Laponii żyje mało ludzi, ale jest dużo reniferów, które mi pomagają. Ciągną sanie pełne worków z prezentami. Na pewno mnie usłyszycie, kiedy będę zbliżał się do Waszej Szkoły, ponieważ renifery mają zawieszone na szyjach wesoło brzęczące dzwoneczki.
Obiecuję, że niedługo spotkam się z Wami. Bądźcie grzeczni!
Do zobaczenia!
Święty Mikołaj

Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat treści listu. Pokazuje dzieciom globus i wyjaśnia, że jest to nasza planeta Ziemia, tylko bardzo pomniejszona. Zaznaczone są na niej lądy i oceany. Nauczyciel odszukuje i wskazuje na globusie Polskę, mówiąc, że jest to kraj, w którym my żyjemy. Następnie pokazuję krainę Świętego Mikołaja- Laponię. Zadaje uczniom pytania dotyczące wyglądu Mikołaja, np.:
– W co ubrany jest Mikołaj?
– Jakiego koloru ma brodę?
– Gdzie mieszka Św. Mikołaj?
– Jak wygląda ta kraina?
– Jak myślicie? Po czym poznamy, że Mikołaj zbliża się do Naszej Szkoły?

4. Etykietowanie. Nauczyciel rozkłada etykiety (biała broda, czerwona czapka, okulary, nos, oczy, uszy, worek, list) na ławce przed uczniami. Wiktoria (jedyna uczennica czytająca) czyta etykiety, kolejno uczniowie przyklejają etykiety na szablonie Mikołaja znajdującego się na tablicy.
5. Nauczyciel zaprasza uczniów do wykonania głowy Świętego Mikołaja z papierowego talerzyka, czerwonej i białej bibuły.
Naucyciel pokazuje wykonaną pracę. Instruuje jak wykonać zadanie. Przy stolikach uczniowie z pomocą Nauczyciela wykonują pracę :
Pokolorowanie środka talerzyka na żółto. Przyklejenie oczu, narysowanie nosa i ust. Przyklejenie stożka z czerwonej bibuły (czapka). Przyklejenie kawałków białej bibuły wokół czapki stykającej się z twarzą. Zrobienie kulki – pompon do czapki.
Powieszenie gotowych prac na tablicy.
6. Zajęcia końcowe:
– podsumowanie pracy dnia, ocena pracy uczniów,
– wspólne porządkowanie sali zajęć, ułożenie stolików i krzeseł
– pożegnanie uczniów i wyprowadzenie ich z klasy (Danuta Semeniuk, 2018)

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: