Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy
Kategoria:SCENARIUSZE ZAJĘĆ – OGÓLNE
Grupa wiekowa:dzieci 4-letnie
Miesiąc (propozycja):wrzesień
TEMAT: Dziwne odgłosy
Autor: Grażyna Majdańska
OBSZAR EDUKACYJNY: Przygotowanie do nauki czytania i pisania.
CELE OGÓLNE:
•   rozwijanie słuchu,
•   poznanie i odróżnianie z otoczenia różnych zjawisk akustycznych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
•   rozpoznaje i odróżnia z otoczenia różne zjawiska akustyczne,
•   rozwija wrażliwość słuchową
METODA: czynna
FORMA: z całą grupą
POMOCE: ekran, pajac, krzesło, piłka, balony, klucze, klocki w skrzyni.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Dzieci zajmują miejsca przed nauczycielką. Poznają przedmioty, które zostaną wykorzystane podczas zajęcia oraz sposoby wydobywania z nich dźwięków.

2. W rytmie akompaniamentu wykonanego na pianinie lub dowolnym instrumencie perkusyjnym, dzieci podskakują z nogi na nogę
w różnych kierunkach. Na umówiony sygnał: klaśnięcie – dzieci zamieniają się w „posągi” i pozostają w bezruchu przez dłuższą chwilę. Kiedy ponownie usłyszą akompaniament rozpoczynają podskoki.

3. Na ekranie (teatrzyk cieni) nauczycielka przedstawia pajaca i rozpoczyna opowiadanie B. Forma: Pajacyk Pikopok. W trakcie opowiadania demonstruje charakterystyczne ogłosy wydawane przez przedmioty, których dotykał pajac.

B. Forma: Pajacyk Pikopok

Wczesnym rankiem, kiedy w przedszkolu nie było jeszcze nikogo, przywędrował do sali pajac Pikopok. Rozejrzał się dookoła, odsunął krzesło i usiadł przy stoliku. Zamyślił się przez chwilę, postukał palcami o blat stołu.

Może coś narysuję? – rzekł sam do siebie.

Narysował piękne drzewo. Chrząknął, zakaszlał i wesoło klasnął w dłonie.

Ciekawe czy spodoba się dzieciom? – szybko odsunął krzesło i podbiegł do stojaków z piłkami. Chwycił jedną z nich i kilka razy odbił o podłogę.

Nagle spostrzegł leżący z boku balon.

Nadmucham go, zrobię dzieciom niespodziankę.

Dmuchał, dmuchał aż balon pękł. Pajac tak się przestraszył, że jednym skokiem znalazł się w innej części sali. Po drodze strącił klucze leżące na stoliku i przewrócił skrzynię z klockami. Narobił strasznie dużo hałasu.
4. Nauczycielka zaprasza za parawan kolejne dzieci, które wybierają określony przedmiot i demonstrują sposób wydobycia z niego dźwięku. Pozostałe odgadują co to za przedmiot. Po prawidłowym odgadnięciu, przedmiot zostaje pokazany.

5. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania. Zamiast odpowiedzi sama (albo wyznaczone dziecko) wykonuje określoną czynność:
Co zrobił Pikopok, kiedy siadł przy stoliku?
(przesunięcie krzesła)
Czy pajac siedział spokojnie, kiedy zastanawiał się co będzie robić w sali?
(stukanie o blat stołu)
Jakie wydawał dźwięki podczas rysowania?
(chrząkanie, kaszel)
Co było słychać, kiedy Pikopok skończył rysować?
(klaśnięcie w dłonie)
Czym Pikopok zaczął się bawić?
(odbijanie piłki)
Jaką niespodziankę pajac chciał zrobić dzieciom?
(dmuchanie balonów)
Co się stało z balonem?
(huk pękającego balona)
Co Pikopok strącił ze stołu, kiedy przestraszył się huku pękającego balona?
(odgłos spadających kluczy, odgłos klocków wysypywanych z pojemnika).

6. W rytmie akompaniamentu dzieci podskakują z nogi na nogę w dowolnych kierunkach. Na hasło „pajace” zatrzymują się i podskakują jak pajace. Na raz – ręce klaszczą nad głową, nogi w rozkroku; na dwa – ręce wzdłuż tułowia, nogi razem.

źródło: wychowaniewprzedszkolu.pl

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: