autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Zajęcia edukacyjne przewidziane są dla uczniów niesłyszących/z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, na pierwszym etapie edukacyjnym. Scenariusz wykorzystuje narzędzia TIK, programy ogólnodostępne on-line, które podnoszą atrakcyjność lekcji w oczach dzieci, zwiększają motywację podopiecznych do działania i pełniejszego zaangażowania w pracę.  

Cel ogólny zajęć:

  • utrwalenie podstawowych pojęć związanych ze Świętym Mikołajem

Cele szczegółowe – uczeń:

  • zna podstawowe elementy ubioru Świętego Mikołaja
  • potrafi dobrać odpowiednie etykietki do obrazka
  • nazywa proste czynności

Metody pracy: 

  • słowna: rozmowa kierowana, pogadanka
  • oglądowa: pokaz
  • działalność praktyczna
  • aktywizująca z wykorzystaniem TIK

Formy pracy:

  • indywidualna 
  • zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:

  • komputer z dostępem do Internetu, rzutnik, drukarka, skaner, etykietki z nazwami ubioru Mikołaja

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel zachęca uczniów do ułożenia puzzli on-line – Święty Mikołaj https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/311138-święty-mikołaj-święty-mikołaj#4×3.

2. Rozmowa na temat obrazka:

  • Kto jest na obrazku?
  • Kiedy odwiedza dzieci Święty Mikołaj?
  • Jak jest ubrany Święty Mikołaj?

3. Nauczyciel drukuje obrazek, który został ułożony z puzzli on-line przez dzieci. Omawia z uczniami postać Mikołaja, wskazuje poszczególne elementy ubioru. W dalszej części dopasowuje odpowiednie etykietki do obrazka: buty, worek, płaszcz, pas, czapka, rękawiczki. Obrazek z etykietkami zawiesza na tablicy.

4. Nauczyciel skanuje postać Mikołaja i zapisuje ją na komputerze. Obraz otwiera w programie https://sketch.metademolab.com i tym samym wprawia Mikołaja w ruch. Następnie nauczyciel omawia i utrwala z uczniami nazwy podstawowych czynności wykonywanych przez Świętego:

  • Kto to jest?
  • To jest Mikołaj.
  • Co robi Mikołaj?
  • Mikołaj biega/skacze/macha/spaceruje.

Każde zdanie i pytanie nauczyciel zapisuje na tablicy i odczytuje głośno z uczniami.

5. Praca samodzielna – uczniowie utrwalają nazwy ubioru Mikołaja w programie Wordwall: Mikołaj – Rysunek z opisami (wordwall.net)

6. Piosenka o Mikołaju z pokazywaniem https://www.youtube.com/watch?v=IA6aLvhzzaA

Wspólna zabawa z dziećmi przy muzyce, nauka tańca.

Autor: Agnieszka Hartung

źródło: pedagogika-specjalna.edu.pl

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: