autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Ptaki w gniazdach to prosta zabawa w udawanie. Ruch na świeżym powietrzu uwolni skumulowaną energię zwłaszcza u „nadreaktywnych” dzieci.

Cele

  • Ruch.
  • Udawanie.
  • Spostrzegawczość, szybkość, uwaga.
  • Orientacja w przestrzeni.
  • Stosowanie się do komend.
  • Zabawa w grupie.
  • Integracja.

Miejsce

  • Boisko, plac o równej powierzchni.

Przebieg zabawy

Rytuał przywitania:

  1. Piosenka na powitanie.
  2. Kogo nie ma?
  3. Kto jest? Dzieci po kolei podają swoje imię.
  4. Czy jesteście gotowi do zabawy? – Tak!

Wytłumacz prostymi słowami reguły zabawy. Zapytaj dzieci, co robią ptaki gdy wzbijają się w powietrze. Pokaż, że ręce mogą być skrzydłami. Niech udają, że machają skrzydłami. Przećwiczcie w miejscu a później w biegu. Spytaj dzieci co jeszcze mogą robią ptaki gdy fruwają. Zapytaj jakie mogą wydawać dźwięki. Zapytaj dzieci czy znają nazwy ptaków, które widzą przez swoje okno lub w drodze do szkoły czy przedszkola…

Zaakcentuj początek i koniec zabawy. Zagubionym dzieciom potrzebna jest pomoc. Przećwiczcie trafianie do gniazd lub inne trudności. Zawsze pokazuj i tłumacz jednocześnie.

  1. Podziel dzieci na 5-osobowe grupy.
  2. Narysujcie kredą koła-gniazda dla każdej 5-osobowej grupki dzieci. 5. dzieci pozostaje w luźnej gromadce bez gniazda.
  3. Wyznaczone „piątki-ptaki” wchodzą do gniazd. Na ustalony wcześniej sygnał (klaśnięcie, gwizdek, okrzyk) wszystkie dzieci-ptaki wybiegają z gniazd i biegają swobodnie udając ptaki (machają skrzydłami, ćwierkają lub kraczą) poza ich obrębem wraz z dziećmi pozostającymi bez gniazd. Na komendę: „Ptaki do gniazd!” wszystkie dzieci zajmują miejsca w gniazdach swoich lub innych. W każdym gnieździe może być tylko 5 ptaków. Ostatni odpada z gniazda i zostaje luźno z innymi ptakami bez gniazd.

Przebieg procesu grupowego

  1. Poproś dzieci aby usiadły blisko ciebie.
  2. Zapytaj, co sprawiało im największą trudność.
  3. Co było łatwe?
  4. Niech każde dziecko wyrazi (jeśli to możliwe) swoją opinię, nie pomiń nikogo. Pozwól dyskutować i przyjmuj każdą ocenę.
  5. Czy zabawa była fajna, czy nudna. Dlaczego?
  6. Jaki element można dodać do tej zabawy? Jaki usunąć?
  7. Czy ktoś potrafi podać nazwę ptaka, który siedzi właśnie na gałęzi drzewa? Jaki wydaje dźwięk? Odlatuje na zimę? Gdzie ptaki budują gniazda? Co jedzą? itd.

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: