Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Cele ogólne: 

Poznawczy: Poznanie zasad zdrowego odżywiania. 

Kształcący: Kształcenie umiejętności kolejnego wypowiadania podczas rozmów z całą grupą, uczenie się słuchania swoich kolegów.  

Wychowawczy: Wdrażanie nawyków zdrowego odżywiania. 

Cele szczegółowe: 

KAT. A ( dziecko zna, wie ) 

         – zna nazwy warzyw i owoców, 

         – zna pojęcie „zdrowie”. 

KAT. B ( dziecko rozumie ) 

           – rozumie polecenia nauczyciela, 

          – rozumie potrzebę zdrowego odżywiania. 

KAT. C ( dziecko potrafi ) 

          – potrafi wypowiadać się na dany temat, 

          – dokonuje analizy i syntezy wyrazów, 

          – rozwiązuje zagadki słowne, 

           – potrafi twórczo myśleć i tworzyć, 

           – potrafi przygotować sok owocowy. 

Metody: 

– działań praktycznych, 

– aktywizujące, 

– pogadanka, 

– metoda stymulacji polisensorycznej, 

– pedagogika zabawy 

Formy pracy: 

– indywidualna, 

– grupowa, 

– zespołowa. 

Środki dydaktyczne: Piosenka „Hej, witam was”, kosz z owocami, ilustracje owoców, sokowirówka, jabłka, szklanki.

Przebieg zajęć 

Przywitanie piosenką „Hej, witam was”.

„Owocowa zgaduj – zgadula” – zabawa dydaktyczna. 

Dzieci rozwiązują zagadki. Wyciągają z kosza owoc będący rozwiązaniem zagadki. Głośno wypowiadają jego nazwę, dzielą na sylaby. 

„Gdy mówię zdrowie, to myślę o …” – tworzenie mapy myśli. 

Dzieci dokańczają wypowiedź nauczyciela. W zespołach tworzą mapę myśli na temat zdrowia – od wyrazu zdrowie rysują strzałki do dowolnych skojarzeń ( dzieci mogą uzupełniać mapę myśli ilustracjami bądź samodzielnie rysować). Po opracowaniu mapy myśli, po kolei każdy zespół prezentuje swoje skojarzenia. 

„Sałatka owocowa” – zabawa ruchowa.

Dzieci siadają na krzesełkach, tworząc koło. Otrzymują emblematy z owocami, zapamiętują owoc jakim są. Na hasło np. ananas wstają dzieci, które są tym owocem 

i zamieniają się miejscami. Natomiast na hasło: „sałatka owocowa” wszyscy zamieniają się miejscami. 

„Robimy sok owocowy” – przygotowanie zdrowego soku. Nazywanie produktów potrzebnych do przygotowania soku, nazywanie etapów pracy. Degustacja przygotowanego soku. 

Podsumowanie zajęć. 

Dzieci wypowiadają się na temat przeprowadzonych zajęć, z jakimi ćwiczeniami mieli największe trudności oraz co sprawiło im najwięcej radości.

autor: Izabela Pracz

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: