Świat dźwięków – zabawy w uważność scenariusze dla dzieci przedszkolnych i zajęcia dla uczniów w wieku 13-16 lat
Cele:
- stymulowanie zmysłów
- rozwijanie koncentracji uwagi
- rozwijanie uważnego słuchania
- rozwijanie umiejętności innowacyjnego słuchania i selekcjonowania bodźców
Grupa wiekowa: od 4 roku życia
Materiały:
- kubki
- papier do robienia megafonów
- papier i kredki
Przebieg zabawy
Opiekun zaprasza dzieci do zabawy z dźwiękami. Zabawę przeprowadza się etapami, jako krótkie elementy codziennej aktywności dzieci, jak również jako dedykowana dłuższa aktywność fizyczna połączona z uwrażliwieniem maluchów na dźwięki. Stymulowanie słuchu ma za zadanie rozwijanie tego zmysłu, ćwiczenie koncentracji i uwagi, umiejętności rozróżniania poszczególnych dźwięków, jak również uczenia podopiecznych umiejętności blokowania szumu.
Słuchanie to umiejętność koncentracji na tym, co na zewnątrz jak również na odgłosach płynących z własnego ciała. Dlatego też stymulowanie i rozwijanie zdolności słuchania siebie i innych, jest ważne, aby dzieci potrafiły rozwijać miłość i szacunek do samego siebie oraz uważność na świat zewnętrzny.
Trening słuchania to wiele różnych zabaw, powtarzanych często razem z dziećmi w atmosferze lekkości i radości z przyzwoleniem na generowanie przez dzieci dźwięków o różnym natężeniu. Realizowanych w sali, w której odbywają się zajęcia, jak również w otoczeniu zewnętrznym podczas czterech pór roku.
Dziwne dźwięki
Przed posiłkiem opiekun prosi, by dzieci wzięły kubeczki i zaczęły mówić do nich mówić. Zachęca, by dzieci opowiedziały, jakie mają odczucia, co myślą o dźwięku zniekształconym przez kubek.
Czy dźwięk jest niższy, czy wyższy? Wyraźny, czy przytłumiony?
Głośne dźwięki
Dzieci samodzielnie przygotowują megafony z papieru, koordynator pozwala dzieciom mówić do megafonu. Ustawia dzieci w dwóch rzędach po dwóch stronach sali. Następnie prosi, by jedni nadawali komunikaty, a drudzy słuchali, zmieniając grupę nadającą sygnały przez megafon i grupę słuchającą. W tej zabawie należy pozwolić dzieciom cieszyć się głośnymi dźwiękami w dowolnej aktywności. Zabawa na podwórku zwykle przynosi więcej bodźców sensorycznych niż zabawa w ograniczonej przestrzenią niewielkiej sali.
Odgłosy wnętrza ciała
Opiekun prosi, by dzieci położyły się na plecach i były całkowicie cicho. Prosi by posłuchały, jak bije ich własne serduszko, próbowały wczuć się w odgłosy płynące z ich ciał, by poczuły lub usłyszały, jak pulsuje krew w żyłach. Opiekun zachęca dzieci, aby spróbowały całkowicie zamknąć się na dźwięki płynące z zewnątrz, a skoncentrowały się na swoim wnętrzu. Dla wzmocnienia efektu, prowadzący poleca, by dzieci dłońmi zakryły uszy i wykonały głęboki wdech i usłyszały, jak powietrze dostaje się do jamy ustnej, i poczuły ten dźwięk w sobie.
Cztery pory roku
Cztery pory roku. Koordynator zabiera dzieci na spacer do parku, gdzie na drzewach jest dużo ptasich gniazd. Zwraca uwagę na to, iż wiosną jest tu głośno, zima cicho, a latem i jesienią słychać dość umiarkowane dźwięki. Prosi, by dzieci zwróciły uwagę, że ptaki także dźwiękiem sygnalizują zmiany, komunikują się. Dźwięk, nawoływania ptaków mają duże znaczenie. Zachęca dzieci, by starały się usłyszeć inne dźwięki. Zima warto zachęcić dzieci, aby zwróciły uwagę, jak buty skrzypią na śniegu, jesienią jak szeleszczą, idąc po liściach. Opiekun zwraca uwagę, iż te dźwięki są naturalne i przyjemne.
Miejski szum
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia





















