Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Burza to kolejna zabawa grupowa, której motywem przewodnim jest naśladowanie zjawisk przyrody. Burza wywołuje wśród dzieci największe emocje dlatego warto wykorzystywać jej atuty w różnych grach i zabawach.

Cele

  • Naśladowanie zjawisk. Naśladowanie dźwięków.
  • Praca/współpraca w grupie.
  • Stosowanie się do poleceń. Wykonywanie zadań.
  • Uwaga, uważność – koncentracja.
  • Ruch.

Miejsce

  • W sali, na boisku, w ogrodzie…

Przebieg zabawy

  1. Przywitanie. Sprawdzanie kogo nie ma, dlaczego nie ma Oli? Ktoś wie? Piosenka na przywitanie lub wierszyk.
  2. Dzieci siadają w kole. Prowadzący tłumaczy dzieciom przebieg zabawy.
  3. Prowadzący opowiada i rozmawia z dziećmi, o tym jak wygląda „burza”. Co się po kolei dzieje na ziemi i niebie. Ciemne chmury, wiatr, błyskawica, grzmot…
  4. Co należy zrobić kiedy nadchodzi burza? Gdzie się schować? Dlaczego nie pod drzewem?
  5. Następnie nauczyciel/prowadzący dzieli dzieci na grupy i wyznacza im zadania. Na przykład 10 dzieci będzie naśladowało głosem wiatr. Jaki dźwięk słyszymy gdy wieje wiatr? – Szszszszszszszszsz, szszszszszszszsz…
  6. Druga grupa – 5 dzieci próbuje przedstawić przy pomocy ruchów rąk nad głową, chwiejące się na wietrze drzewa. Pozostałe dzieci szumią – czyli będą próbowały oddać odgłosy szumu wiatru – szszszszszsz, szszszszszszszsz…, deszczu uderzającego o ziemię – stukając palcami o podłogę, oraz odgłosy i uderzania gradu – mocne uderzanie o podłogę stopami. Wyznaczyć dziecko, które będzie naśladowało grzmot (bum!), i dziecko, które będzie błyskawicą
    (z przysiadu energicznie wstaje i klaszcze nad głową trzymając przez chwilę dłonie razem – wyprostowane jak strzała – później siada). Wszystkie aktywności należy dzieciom pokazać i przećwiczyć. Każde dziecko powinno być grzmotem i błyskawicą.
  7. Prowadzący sprawdza, czy wszystkie dzieci zapamiętały i potrafią naśladować swoje zadania, po czym daje sygnał do rozpoczęcia zabawy.
  8. Nauczyciel zapowiada kolejność wykonywanych czynności, na przykład błysk, wiatr, grzmot. Na każdy sygnał odpowiednia grupa wykonuje swoje zadania.

Omówienie procesu grupowego

  1. Zapytaj dzieci, co musiały robić , żeby uczestniczyć w zabawie. Podkreśl jak ważne było stosowanie się do poleceń oraz wykonywanie poszczególnych aktywności w określonej kolejności. Dlaczego nie wolno pomylić kolejności poszczególnych zjawisk?
  2. Zapytaj dzieci jak się czuły gdy naśladowały grzmot i błyskawicę.
  3. Podkreśl ważność komunikacji, stosowania się do poleceń i samokontroli.
  4. Zapytaj dzieci co było dla nich trudne, a co było stosunkowo proste w zabawie.
  5. Pogadanka o burzy.

Więcej zabaw w zakładce ZABAWY INTEGRACYJNE ROZWIJAJĄCE

r

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: