„Dzień Życzliwości”. Scenariusz lekcji dla uczniów kl. IV – VI

Lekcja dla uczniów szkoły podstawowej kl. IV – VI

Temat: Obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jak być człowiekiem życzliwym ?

Czas max ok. 30 min
Cele lekcji:
– zachęcenie uczniów do tego, aby być dzieckiem życzliwym
– zapoznajemy uczniów z genezą Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień
– uczeń wie co znaczy słowo życzliwy i jak być życzliwym
– potrafi określić człowieka życzliwego
– wie jak należy się zachowywać w miejscach publicznych
– potrafi okazywać gesty życzliwości

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Wprowadzenie
21 listopada obchodzimy światowy dzień życzliwości i pozdrowień, narodził się on 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Daj, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem. W Polsce zaczęto obchodzić dzień ten od 2006 roku z inicjatywy wrocławskiej.

2. Pogadanka
Nauczyciel zadaje pytanie: Kim jest człowiek życzliwy ?

Nauczyciel podpowiada : Słownikowa definicja mówi, że jest to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna .

3. Pogadanka
Nauczyciel zadaje pytanie: Z czym kojarzy się życzliwość ?

Nauczyciel podpowiada: Życzliwość kojarzy się ze szczerym uśmiechem, ciepłym spojrzeniem, kilkoma miłymi słowami, czyli po prostu z niewymuszoną grzecznością i uprzejmością .

4. Pogadanka
Nauczyciel zadaje pytanie uczniom : Kiedy powiesz, że ktoś jest życzliwy? (sytuację określające życzliwe zachowania)

np.: – w szkole koledzy/koleżanki, ( odwiedzę chorego kolegę , pożyczę długopis)
– w domu (np.chętnie wyniosę śmieci,pomogę młodszemu rodzeństwu)
– w sklepie (wchodzę i mówię Dzień Dobry)
– w autobusie (ustąpię miejsca starszej osobie)
– na boisku (pomogę podnieść się koledze jak się przewróci)
– na ulicy mijamy różnych ludzi ( różne sytuacje)

5. Uczniów dzielimy na grupy po cztery osoby , mają w tych grupach przekazać sobie gesty życzliwości, np.: gest uścisku dłoni, gest poklepania się po ramieniu , gest uśmiechnięcia się, powiedzenia coś miłego ( np.: lubię z tobą rozmawiać, fajny masz piórnik, podziwiam cię ,że jesteś taki dobry z matematyki),gest słuchania, gest przytulenia.

6. Uczniowie układają i zapisują na karteczkach pozdrowienia lub życzenia dla swoich kolegów i koleżanek z klasy ( dla nauczycieli również można), a następnie zawieszają na klasowej gazetce, tworząc w ten sposób „Drzewko Życzliwości” .

przygotowane przez: mgr Monika Stepnowska

Na następnej stronie jest ankieta, dzięki której można wybrać wśród uczniów szkoły Królową i Króla Życzliwości

Międzynarodowy Dzień Życzliwości 21 listopada

Ankieta

1. Gdy kolega, którego nie lubisz był chory i prosi Cię o zeszyty, a Ty co robisz?
a. chętnie mu pożyczasz
b. dajesz mu zeszyty, ale tylko na 1h
c. odmawiasz

2. Jak często pomagasz kolegom / koleżankom?
a. zawsze
b. często
c. nigdy

3. Skończyłeś lekcje, wracasz do domu i widzisz ,że dziecko z młodszej klasy przewróciło się na chodniku i płacze :
a. chętnie mu pomagasz (np. zabierając go do p. higienistki)
b. mówisz o tym koledze i idziesz dalej
c. udajesz, że tego nie widzisz i idziesz do domu

4. Kolega poprosił Cię na lekcji o pożyczenie korektora, co robisz?
a. wyciągasz korektor i dajesz mówiąc „ proszę”
b. mówisz „za chwilę” bo jest Ci potrzebny, a potem zapominasz
c. mówisz, że nie masz i chowasz korektor do kieszeni

5. Ciocia odwiedziła Cię ze swoim małym synkiem i prosi Cię żebyś się nim zajął.
Co robisz ?
a. z chęcią organizujesz mu ciekawe zabawy,
b. sadzasz go przed telewizorem, włączasz mu bajkę, a sam grasz na komputerze
c. odmawiasz mówiąc, że masz dużo lekcji do odrabiania

6. Jest 8.00 rano – sobota, mama budzi Cię i prosi o pójście do sklepu po bułki na
śniadanie. Co robisz?
a. ubierasz się i idziesz do sklepu
b. idziesz, ale tylko dlatego, że jesteś głodny
c. wymawiasz się bólem głowy

7. Jak często mówisz „dzień dobry „ pracownikom szkoły?
a. zawsze
b. czasami
c. rzadko

8. Czy zdarza Ci się dokuczać słownie lub fizycznie kolegom/ koleżankom?
a. nigdy
b. czasami
c. często

9. Nauczyciel zwrócił Ci uwagę. Co robisz?
a. przepraszasz i poprawiasz swoje zachowanie
b. przepraszasz, ale robisz tak dalej
c. odwracasz głowę i udajesz, że nie słyszałeś uwagi

Dziękujemy za zgodnie z prawdą wypełnienie ankiety.

źródło: edux.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.