autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Świąteczna matematyka – kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania oraz rachowania na palcach i innych zbiorach zastępczych

Cele główne:

  • Kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania.
  • Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie dostępnym dziecku.
  • Kojarzenie liczby elementów z jej zapisem graficznym – cyfrą.
  • Kształcenie umiejętności liczenia obiektów niewidocznych i określanie ich liczby.
  • Przypomnienie i utrwalenie poznanych cyfr.

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • Zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie stosować.
  • Kojarzy liczbę elementów z zapisem graficznym – cyfrą.
  • Dodaje i odejmuje przedmioty ustalając ich liczbę.
  • Liczy obiekty niewidoczne (dźwięki) i określa ich liczbę.
  • Umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym.
  • Potrafi rozpoznać cyfry i odczytywać je.
  • Wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce.
  • Współdziała i wymienia informacje.

Obszary podstawy programowej:

  • Ob. 1 Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
  • Ob. 4 Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
  • Ob. 13 Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
  • Ob. 14 Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

Treści programowe:

  • Stwarzanie warunków do liczenia w różnych zabawach, ćwiczeniach, codziennych sytuacjach.
  • Liczenie obiektów niewidocznych (np. dźwięków) i określanie ich liczby.
  • Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
  • Poznanie cyfr: od 0 do 9 i liczby 10.
  • Uczestniczenie w zabawach i zajęciach integrujących grupę.
  • Przekazywanie informacji za pomocą komunikatów werbalnego i niewerbalnego.

Formy aktywności dziecięcej: językowa, ruchowa, matematyczna, plastyczna.

Formy organizacyjne: praca z całą grupą, praca indywidualna.

Metody: elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, pedagogika zabawy, stawianie zadań do wykonania, działanie, pokaz, objaśnienia, instrukcja.

Środki dydaktyczne: kolorowa bibuła, sylwety: trzy bałwanki, cztery śnieżki, jedna choinka, wiersze o bałwanku, choince i śnieżkach, koperty z cyframi 1- 9 dla każdego koperty dla każdego dziecka z obrazkami i puzzlami,  emblematy choinek, bałwanków i śnieżynek, dywaniki, patyczki, magnetofon, płyta CD.

Przebieg zajęć:

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: