Scenariusze zajęć logopedycznych

Konspekt zajęć logopedycznych

Osoba prowadząca zajęcia:

Data hospitowanych zajęć:

Temat zajęć: Szumki w logotomach i wyrazach

Czas trwania zajęć: 60 minut

Cel główny zajęć:

• usprawnianie narządów mowy celem podwyższenia wyrazistości mówienia;
• utrwalanie prawidłowej wymowy głosek szumiących w izolacji, logotomach i wyrazach.

Cele operacyjne:

• uczeń ma sprawne narządy mowy;
• uczeń zna i rozumie prawidłowe ułożenie narządów mowy przy realizacji głosek syczących i szumiących;
• uczeń potrafi prawidłowo zrealizować głoskę sz w izolacji, logotomach i wyrazach;
• uczeń potrafi sam kontrolować swoją mowę, ma sprawny słuch fonemowy i percepcję słuchową;
• uczeń zna układ narządów mowy przy realizacji samogłosek i rozumie potrzebę wyrazistego mówienia;
• uczeń prawidłowo oddycha, wydłuża fazę wydechową, ma mocne mięśnie oddechowe i dużą pojemność płuc.

Formy pracy: indywidualna i grupowa; praca ucznia z pomocą nauczyciela.

Metody pracy: oglądowa; werbalna; ćwiczenia słuchowe, emisyjno – fonacyjne, artykulacyjne i oddechowe.

Środki dydaktyczne: kolorowe piórka i układanki oddechowe, słomki do napojów, małe cukierki owocowe, lustro logopedyczne, rysunkowe schematy artykulacji głosek szumiących, wydrukowane litery, kolorowe obrazki z nazwami zawierającymi ćwiczone głoski, kartonowe plansze z symbolami głosek syczących i szumiących, kserokopie ćwiczeń logopedycznych z zeszytów, zeszyty ćwiczeń logopedycznych uczniów, kredki i zakreślacze, klej.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach:

Wiek dzieci: 7 lat

Zaburzenie mowy:

• D. G. – sygmatyzm głosek dentalizowanych szeregu szumiącego i syczącego; rotacyzm;
• P. B. – sygmatyzm międzyzębowygłosek dentalizowanych szeregu szumiącego;
• N. G. – parasygmatyzm głosek dentalizowanych szeregu szumiącego;

Przebieg zajęć:

Etap zajęć Rodzaj ćwiczenia Przebieg ćwiczeń. Czynności nauczyciela – logopedy i czynności uczniów Pomoce dydaktyczne Czas trwania

Wprowadzenie

Rozgrzewka:

Ćwiczenia oddechowe

Gimnastyka buzi i języka dla każdego smyka

Logopeda wita uczniów na kolejnych zajęciach i informuje uczniów o przedmiocie aktualnych zajęć.

Logopeda zaprasza uczniów do zabawy z wykorzystaniem kolorowych piórek i układanek oddechowych. Ćwiczenie ma na celu przygotowanie aparatu oddechowego do zajęć i wydłużanie fazy wydechowej oraz kształtowanie prawidłowego toru oddechowego.

Logopeda demonstruje układ narządów mowy charakterystyczny dla kolejnych „śmiesznych minek” – uczniowie powtarzają, rozgrzewając tym samym aparat mowy przed ćwiczeniami artykulacyjnymi. Następnie logopeda poleca dzieciom zajęcie miejsc przed lustrem logopedycznym i demonstruje prawidłowy układ narządów mowy przy realizacji głosek syczących i szumiących. Szczególną uwagę zwraca na ćwiczenia pionizacji języka (m. in. ćwiczenie z wykorzystaniem małych cukierków owocowych).

piórka, układanki oddechowe + słomki do napojów

lustro logop., cukierki owocowe
15 minut

Część zasadnicza zajęć
Ćwiczenia artykulacyjne:

Segregujemy obrazki – uśmiech czy ryjek?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.