Reklamy

Odpowiedzialność w grupie – scenariusz zajęć dla uczniów klas VII i VIII

W grupie jestem odpowiedzialny za innych

Lidia Banaszak

ETAP EDUKACYJNY

podstawowa (klasy VII – VIII), ponadpodstawowa

PRZEDMIOT

godzina wychowawcza

CZAS

90 minut

Cele:

Uczeń po lekcji:

Reklamy
  • potrafi zdefiniować pojęcie „grupa społeczna”
  • potrafi wskazać grupy, w których funkcjonuje na co dzień
  • wie, jakie czynniki decydują o istnieniu grupy
  • potrafi współpracować w grupie
  • ma poczucie odpowiedzialności za inne osoby w grupie, za relacje w grupie, samopoczucie osób ją tworzących
  • rozumie uczucia innych, jest empatyczny
  • dostrzega i rozumie problemy rówieśników
  • wie, jak może pomóc innym osobom w grupie
  • potrafi udzielić wsparcia innej osobie.

Metody:

  • burza mózgów,
  • rozmowa kierowana,
  • wejście w rolę – drama,
  • tunel myśli,
  • burza mózgów

Przebieg lekcji:

1. Przedstaw uczniom temat lekcji oraz jej cele.

Poproś uczniów, aby na zasadzie burzy mózgów wymienili wszystkie grupy społeczne, jakie znają (rodzina, klasa, grupa koleżeńska, organizacja szkolna, drużyna sportowa, przyjaciele, koledzy z podwórka, wspólnota parafialna…)  W razie potrzeby wytłumacz im termin „grupa społeczna”. Wspólnie wypracujcie definicję pojęcia. Podsumowując zadaj uczniom pytanie:

W jakich grupach funkcjonujesz na co dzień?

2. Zapytaj uczniów, czym charakteryzuje się grupa społeczna. Zbierz wszystkie wypowiedzi i uzupełnij je mini – wykładem na temat teorii relacji grupowych. Na tablicy zapisz cechy charakterystyczne grupy społecznej.

a) wspólny cel/ cele,

b) wspólne reguły, zasady,

c) wewnętrzna struktura, hierarchia,

d) wzajemne relacje, interakcje,

e) wzajemne komunikowanie się.

3. Wprowadzenie do filmu S. Fabickiego „Męska sprawa”. Przygotuj wstępne informacje dotyczące filmu korzystając z materiałów opublikowanych w broszurze opracowanej do lekcji Filmoteki Szkolnej oraz na stronie www.filmotekaszkolna.pl

4. Projekcja filmu S. Fabickiego „Męska sprawa”

5. Zbierz pierwsze wrażenia z filmu. Daj uczniom czas na podzielenie się swoimi emocjami.

6. Uczniowie odpowiadają na pytanie:

W jakich grupach społecznych funkcjonuje główny bohater filmu – Bartek?  

Na tablicy zapisz wypowiedzi uczniów (w rodzinie, w szkole, w drużynie piłkarskiej, w grupie kolegów grających w piłkę po lekcjach, w grupie osób zainteresowanych opieką nad bezdomnymi psami).

7. Podziel uczniów na zespoły. Każdy zespół zajmuje się jedną z grup społecznych, w których funkcjonuje Bartek. Zadaniem uczniów jest uzupełnienie karty pracy:

Karta pracy:

Odpowiedz na pytania:  

  • Kto tworzy tę grupę?
  • Jakie są relacje między członkami tej grupy?
  • Jakie cele ma dana grupa?
  • Jakie obowiązują w tej grupie zasady?
  • Jaka jest struktura tej grupy?
  • Jak Bartek funkcjonuje w tej grupie?

1. Uzupełnij tabelę:

a) Grupa I

SYTUACJA BARTKA W  RODZINIE
DOBRE STRONYZŁE STRONY
[ Przykłady wypowiedzi: ma dach nad głową ma pełną rodzinę matka się nim opiekuje ( ciepły posiłek, ubranie ) matka go kocha i martwi się o niego posiada młodszego brata, który czasem go wspiera ]                  [ Przykłady wypowiedzi: nie ma prawdziwego kontaktu z rodzicami może liczyć tylko na  zdawkowe rozmowy rodzice nie wykazują zainteresowania jego problemami żyje w bardzo skromnych warunkach materialnych jego matka jest ciągle zajęta pracą ojciec nie pracuje, większość czasu spędza w łóżku ojciec nerwowo reaguje na uwagi w dzienniczku syna ojciec krzyczy na Bartka i bije go chłopiec boi się ojca nie czuje się w domu rodzinnym bezpieczny, dlatego często wymyka się do schroniska]  

b) Grupa II

SYTUACJA BARTKA W SZKOLE
DOBRE STRONYZŁE STRONY
[ Przykłady wypowiedzi: należy do grupy formalnej ma kolegów, z którymi może spędzać czas ma konkretne obowiązki może zdobywać wiedzę]  [ Przykłady wypowiedzi: sprawia problemy wychowawcze nauczyciele mają o nim złą opinię nauczyciele wpisują uwagi do jego dzienniczka nauczyciele nie rozmawiają z nim osobiście, nie próbują m u pomóc Bartek nie jest dobrym uczniem szkoła nie jest dla Bartka miejscem przyjaznym]  

 c) Grupa III

SYTUACJA BARTKA W DRUŻYNIE PIŁKARSKIEJ
DOBRE STRONYZŁE STRONY
[Przykłady wypowiedzi: Bartek jest najlepszym zawodnikiem razem z kolegami osiąga sukcesy rozwija swoje zainteresowania pożytecznie spędza czas ma zaspokojoną potrzebę przynależności i tożsamości grupowej cieszy się uznaniem trenera i kolegów trener wstawia się za nim, wybawia go z kłopotów w nauce uczy się zasad życia w grupie][Przykłady wypowiedzi: dla trenera Bartek jest przede wszystkim środkiem do zdobycia kolejnego sukcesu trener wymaga od Bartka dyscypliny, podporządkowania się, a zauważa  jego problemów trener próbuje rozwiązać problem siłą, a nie poprzez spokojną rozmowę trener zachowuje się wobec Bartka  równie despotycznie jak ojciec Bartek nie ufa swojemu trenerowi]

d) Grupa IV               

SYTUACJA BARTKA W GRUPIE KOLEŻEŃSKIEJ
DOBRE STRONYZŁE STRONY
[Przykłady wypowiedzi: wspólnie z kolegami spędza czas czuje się z nimi dobrze, bezpiecznie koledzy  rozumieją jego sytuację w domu akceptuje zasady tu panujące]  [Przykłady wypowiedzi: rówieśnicy stosują wobec siebie przemoc, ale jest to przemoc akceptowania, traktowana jako rodzaj zabawy koledzy go akceptują, lubią koledzy niczego od niego nie wymagają jeden z kolegów wstawia się za Bartkiem, informując trenera o tym, że ojciec bije Bartka]

d) Grupa V

BARTEK W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT JAKO OPIEKUN STAREGO, CHOREGO, PSA
DOBRE STRONYZŁE STRONY
[Przykłady wypowiedzi: Bartek czuje się potrzebny Bartek okazuje czułość, miłość, troskę, ma się kim opiekować – robi coś dobrego dla zwierzęcia kontakt z psem uspokaja go broniąc psa, broni siebie z psem nawiązuje kontakt emocjonalny w schronisku rozładowuje negatywne emocje tu jest bezpieczny]  [Przykłady wypowiedzi: prawdopodobnie straci swojego przyjaciele przeżywa chorobę psa przywiązał się do zwierzęcia i będzie mu smutno, gdy pies padnie śmierć psa może przyjąć jako własną porażkę]

8. Przedstaw klasie kolejne zadanie, w czasie którego jeden z uczniów (chętny) wcieli się w postać Bartka. Daj mu czas na tzw. „wejście w rolę”. Zadaniem ucznia będzie opowiedzenie na forum klasy o:

  • uczuciach i przeżyciach Bartka,
  • Bartka problemach,
  • oczekiwaniach wobec osób, które go otaczają ( wobec rodziców, trenera, nauczycieli, kolegów).

Uczeń mówi w pierwszej osobie wcielając się w postać Bartka.

9. Zadanie: „Tunel myśli”

Uczniowie ustawiają się w dwóch rzędach, twarzami do siebie. Tworzą tunel. Uczeń – Bartek przechodzi bardzo powoli miedzy rzędami. Koledzy zwracają się do niego ze słowami wsparcia, np.:

  • Bardzo dobrze grasz w piłkę nożną.
  • Trener bardzo cię ceni.
  • Jesteś potrzebny w drużynie piłkarskiej.
  • Ojciec jest dumny z twoich sukcesów w drużynie.
  • Jesteś równym kolegą.
  • Potrafisz się opiekować zwierzętami.
  • Potrafisz stanąć w obronie słabszych.

Pakiet Moje emocje

  1. 6 podstawowych emocji
  2. Co to jest emocja?
  3. Miłość
  4. Zaskoczenie
  5. Wstręt
  6. Dodatki pdf

Wykłady, rewalidacja arkusze, lekcje, materiały, inspiracje

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony oraz publikowanych treści

Na zakończenie uczeń Bartek mówi jak się czuje, jakie emocje wywołało w nim ćwiczenie.

  • 10. Uczniowie podsumowują ćwiczenia prowadzone metodą dramy. Pytania do dyskusji:
  • Jaki wpływ ma grupa na jej członków
  • Jakie są nasze obowiązki wobec osób w grupie, do której należymy?

(powinniśmy sobie pomagać, wspierać nawzajem, dbać o bezpieczeństwo innych, czuć odpowiedzialni za innych)

Praca domowa:

Napisz jak mógłbyś/mogłabyś pomóc Bartkowi, gdyby chodził do twojej klasy.

Pliki do pobrania

fot. Ethan Hu / unsplash.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.