autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Workowe emocje to prosta zabawa mająca na celu rozpoznawanie i nazywanie emocji.

Cele:

  • Nazywanie emocji i przypisywanie ich do danej sytuacji.
  • Rysowanie emocji.
  • Tworzenie dobrej atmosfery w grupie.

Materiały

  • worki i markery. W przypadku mniejszych dzieci mogą być torebki papierowe.

Przebieg zabawy

  1. Prosimy dzieci, żeby usiadły w półkolu – na poduszkach lub krzesełkach, lub w klasie w ławkach.
  2. Rozdajemy dzieciom worki/torebki i pisaki.
  3. Tłumaczymy dzieciom, na czym polega zabawa. Narysujcie na swoich woreczkach wesołe, smutne, złe i zdziwione miny. Woreczki będziecie nakładać na dłonie. Kiedy będę wypowiadała dane zdarzenie – wy podniesiecie (na dłoni) odpowiednią minę. Np. Mówię: Idę do kina. Podnoszę wesołą minę, ponieważ bardzo lubię oglądać filmy w kinie.
  4. Dzieci rysują miny…
  5. Uwaga teraz opowiadam… A wy podnosicie odpowiednia minę.
Reklamy

Przykładowe sytuacje:

  1. Idę z mamą na spacer.
  2. Idę na zakupy.
  3. W trakcie biegania przewracam się i upadam na twardy chodnik.
  4. Śpiewam razem z grupą dzieci.
  5. Pływam w basenie.
  6. Spotykam człowieka przebranego za muchę.
  7. Kłócę się z koleżanką lub kolegą.
  8. Spotykam na ulicy w zimie kobietę w stroju kąpielowym.
  9. Sprzątam swój pokój.
  10. Tata krzyczy na mnie, ponieważ byłem za głośno.
  11. Jakiś człowiek bije psa.
  12. Muszę wyłączyć komputer.
  13. Dostaję prezent.
  14. Kolegów nie ma na podwórku.
  15. Na placu zabaw ląduje statek kosmiczny.
  16. Muszę iść spać.
  17. Mam katar.
  18. Jutro zaczynają się wakacje.

Proces grupowy

  1. Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy.
  2. Spytaj dzieci, co czuły podnosząc odpowiedni woreczek z miną.
  3. Zapytaj dzieci, jakie jeszcze znają uczucia.
  4. Zapytaj dzieci, co sprawia im największą radość.
  5. Zapytaj dzieci, co sprawiało im największą trudność podczas zabawy.
  6. Zapytaj dzieci, dlaczego miny innych dzieci, w odpowiedzi na to samo zdarzenie, mogą się różnić.

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: