Reklamy

Scenariusz zajęć w zespole rewalidacyjno-wychowawczym o tematyce zimowej

Czas trwania zajęć: 

2 godziny

Miejsce zajęć:

sala zajęć zespołu rewalidacyjno-wychowawczego

Uczestnicy zajęć:

troje wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim z współwystępującymi zaburzeniami

Temat zajęć: Słyszę zimę

Środki dydaktyczne:

  • miski, butelki z zimną i ciepłą wodą
  • kostki lodu
  • olejek miętowy, kominek i podgrzewacz
  • rymowany wierszyk „Kule śnieżne” z „Zabawy z najmłodszymi dziećmi” W. Szuman
  • rymowany wierszyk „Bałwanek” z „Rysowane wierszyki” W. Szuman
  • podkład muzyczny piosenki „Panie Janie
  • piosenki o tematyce zimowej „Biała zima”,  Zima, zima, zima”, Nasza zima zła”
  • muzyka relaksacyjna „Szmer strumyka
  • odtwarzacz
  • PCS zima, fotografie uczestników zajęć
  • komunikator
  • instrumenty: dzwonki, trójkąty
  • biały papier
  • figura bałwana
  • czapka, rękawice, szalik (ewentualnie PCS – y)

Cele zajęć

Cel ogólny:

  • stymulacja zmysłu słuchu dźwiękami przypisanymi do zimy
  • osłuchanie ze słownictwem zimowym

Cele szczegółowe – uczestnik:

  • wykazuje aktywność poznawczą samorzutną i kierowaną
  • odbiera proponowane bodźce zimowe reagując na stworzony klimat zajęć
  • bogaci słownictwo rozumiane związane z porą roku, osłuchuje się ze słowem zima
  • dostrzega PCS–y towarzyszące słowom
  • jest sprawczy, wysyła komunikaty
  • uczestniczy w odtwarzaniu komunikatów z komunikatora
  • wyraża odczucia związane z bodźcami słuchowymi
  • lokalizuje dźwięki
  • współdziała w wydobywaniu dźwięków
  • czuje się członkiem grupy
  • czuje się bezpieczny

Metody pracy:

  • metoda wielozmysłowego poznawania świata „Poranny Krąg”
  • stymulacja polisensoryczna
  • elementy muzykoterapii, aromaterapii, biblioterapii
  • metody instrumentalne:
  • – modyfikacja zachowań z użyciem wzmocnień stymulujących
  • zabawa z rymowanką
  • elementy metody F. Affolter
  • komunikacja wspomagająca
  • metoda praktycznego działania
  • metoda słowna
  • metoda poglądowa

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

Przebieg zajęć

I ZAJĘCIA WSTĘPNE
  1. Stworzenie odpowiedniego klimatu spotkania: zaspokojenie potrzeb, zredukowanie niepewności, zapewnienie bezpieczeństwa, stworzenie ciepłego nastroju w pomieszczeniu, utworzenie kręgu (pozycjonowanie).
  2. Zapalenie lampki zapachowej pachnącej miętą.
  3. Obejście z lampką kręgu, spotkanie z każdym z uczestników zajęć.
  4. Śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka.
  5. Wymawianie imion z podkreśleniem głoski „a”, nawiązanie dialogu, nagradzanie wokalizacji/adekwatnych odpowiedzi pochwałą.
  6. Zaznaczenie obecności na tablicy komunikacyjnej (PCS), dostrzeganie zdjęcia, przedstawienie się komunikatorem/mową.
II ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

1. Wprowadzenie w tematykę zimy

1) Wpuszczenie zimnego powietrza z zewnątrz i wymówienie słów: „zimno”, „mróz”, „zima”.

2. Osłuchanie ze słownictwem zimowym

1) Przybliżenie się do okna i obserwacja ukierunkowana pogody jaką przyniosła Pani Zima. Dostrzeganie znaczka PCS  – zima na tablicy (koncentracja, ćwiczenie chwyty i podawania).

2) Przywdzianie przez nauczyciela białej szaty i wspólne odsłuchanie piosenki „Biała zima”.

3) Słuchanie piosenki mówiącej o oznakach zimy „Nasza zima zła” – pocieranie rąk, nosa, uszu.

4) Włączanie wierszyka „Bałwanek”  (komunikator), wspólne powtarzanie wiersza.

5) „Zabawa w ubieranie bałwana” – dostrzeganie postaci bałwana, zimowych niezbędników: czapka, szalik, rękawice; łączenie z PCS–ami.

6) Zabawa przy słowach rymowanki „Kule śnieżne”, ugniatanie kuli z białego papieru.

 3. Stymulacja zmysłu słuchu

1) Demonstracja instrumentów muzycznych, granie przez nauczyciela na trójkątach i dzwonkach. 

 2) Umożliwienie odczucia wibracji, także dotykiem.

 3) Koncentracja uwagi uczestników na dźwiękach.

 4) Oddalanie źródła dźwięku w celu wytworzenia odruchu orientacyjnego.

5) Zachęcanie wychowanków do wydobywania dźwięków z dzwonków, trójkątów.

6) Aktywizacja modelowana muzyką, granie akompaniamentu do piosenki „Zima, zima, zima” .

4. Relaks

1) Odpoczynek przy spokojnej relaksującej muzyce „Szmer strumyka”.

III ZAJĘCIA KOŃCOWE

1) Gaszenie lampki zapachowej.

2) Porządkowanie pracowni po zajęciach.

3) Czynności opiekuńczo – higieniczne.

4) Pożegnanie.

Uwagi: Przebieg zajęć może ulec zmianie w zależności od bieżących potrzeb wychowanków, samopoczucia, zachowań trudnych.

Scenariusz zajęć w zespole rewalidacyjno-wychowawczym opracowała: Irena Wasyluk

źródło: pedagogika-specjalna.pl

Pakiet zajęć rewalidacyjnych: Motoryka mała. Przygotowanie sensoryczno-motoryczne do pisania uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu – 7 zł,

zawiera opisy i scenariusze / schematy zajęć do wykorzystania na zajęciach rewalidacyjnych; kompensacyjnych; terapiach zajęciowych oraz w Indywidualnych Planach Edukacyjno-Terapeutycznych IPET i innych; ćwiczeniach sensoryczno-motorycznych dłoni i palców przygotowujących uczniów do pisania oraz w terapiach ręki:

  1. Zmysł dotyku – percepcja czuciowa
  2. Wyciskanie – puszczanie – chwyt szczypcowy – kasztany
  3. Wsuwanie – spinacze
  4. Zakraplanie – woda
  5. Rozciąganie, nakładanie – gumki
  6. Wbijanie – pinezki
  7. Rozwijanie umiejętności grafomotorycznych u dzieci ze specjalnymi potrzebami – terapia krok po kroku
  8. Schemat wprowadzania litery

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony oraz publikowanych treści

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.