autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Konspekt lekcji wychowawczej „Poznajmy się lepiej”

CELE: uczenie nawiązywania bliskich relacji, przezwyciężanie nieśmiałości, wzmacnianie poczucia przynależności do zespołu, rozwijani pozytywnej samooceny, integracja grupy.

FORMY PRACY: grupa.

METODY: dyskusja, elementy wykładu.

PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Uczniowie siedzą w kręgu. Każdy wypowiada swoje imię oraz podaje kilka informacji o sobie np. co lubi najbardziej, czego nie cierpi, jakie ma zainteresowania.
  2. „Nazywam się” : Uczniowie rozchodzą się po sali, na znak nauczyciela spacerują, każdej napotkanej osobie ściskają dłoń i podają swoje imię.
  3. „Nadaj mi imię”: Każda osoba siada kolejno w środku kręgu i obraca się w stronę osoby, która do niej mówi. Osoba w kręgu zaczyna swoją wypowiedź od zwrotu: nadaję ci imię… lub kojarzysz mi się. Należy nadać nawzajem sobie imiona, na podstawie tego co ktoś powiedział o sobie i jakie wywarł na nas wrażenie.
  4. „Kim jestem”: Każdy wymyśla dla siebie metaforę (np. przedmiot, roślinę, zwierzę itp.) najbardziej kojarzącą mu się z własną osobą.
  5. „Co by było gdyby”: Jedna osoba wychodzi na korytarz; jej zadaniem jest odgadnąć kim jest osoba X. Zadaniem zgadującego jest ustalić to, zadając uczestnikom pytanie: Co by było gdyby ta osoba była…. (np kwiatem, rośliną, przedmiotem).
  6. Podsumowanie: Nauczyciel podsumowując ćwiczenia podkreśla, iż mówiąc o innych ludziach, nazywając ich wprost czy metaforycznie – w istocie mówimy także o sobie: o swoim sposobie widzenia świata, który przecież jest zwykle jakoś zniekształcony pryzmatem własnej osobowości, własnych obaw, nastawień i oczekiwań. Należy zdawać sobie z tego sprawę, tak łatwo nadając etykietki innym ludziom. Cudze oceny nie są niepodważalnym wyrokiem, ale tylko opinią. Można brać ją pod uwagę tylko wtedy, kiedy wiele osób podobnie nas odbiera.

Źródło: Hanna Hamer „Klucz do efektywności nauczania”

Autor: Ilona Rozpara

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: