Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy
Reklamy
Reklamy

To ćwiczenie oparte jest na Metodzie Montessori. Wykorzystując codzienne aktywności w kuchni, możemy ćwiczyć motorykę małą…

Zabawa jest prosta. Dziecko musi oddzielić grubą sól od drobnej za pomocą sitka.

Potrzebne materiały

  • taca
  • opakowanie gruboziarnistej soli
  • opakowanie drobnej soli
  • chochelka
  • sitko
  • duża miska
  • 2 mniejsze miski
  • zmiotka i szufelka

Cele/korzyści

Ćwiczenia propriocepcji rozwijają lub przywracają prawidłowe wzorce ruchowe w obrębie dużej i małej motoryki poprzez naukę odpowiedniego ułożenia ciała w przestrzeni oraz przywracanie właściwego napięcia mięśniowego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia są bodźcem dla układu nerwowego, dzięki nim ruch staje się bardziej płynny i harmonijny. Zawracajmy uwagę na właściwą postawę dziecka gdy będzie siedziało przy stole (wyprostowane plecy przy wykonywaniu czynności).

  • kontrola napięcia, dostosowanie siły, którą trzeba użyć przy przesiewaniu
  • wyrabianie prawidłowych wzorców ruchowych
  • ćwiczenia nadgarstka, dłoni i przedramienia
  • uwaga
  • bodźce wzrokowe, odróżnianie wielkości i kształtu

Przebieg zabawy

  • Dziecko siedzi wygodnie i bezpiecznie przy kuchennym stole.
  • Na tacy umieść dużą miskę, dwie mniejsze, chochelkę i sitko.
  • W dużej misce wymieszaj drobną i grubą sól.
  • Przed siedzącym przy stole dzieckiem nabierz sól chochelką i przesyp ją przez sitko do pierwszej miski.
  • W sitku zostanie tylko gruba sól. Wsyp ją do drugiej miski.
  • Po demonstracji w trakcie której wyjaśnisz kolejność czynności, zachęć dziecko aby kontynuowało przesiewanie soli.
  • Później, dziecko samo będzie mieszało grubą i drobną sól w dużej misce, aby była gotowa do kolejnych ćwiczeń.
  • Gdy sól się rozsypie, pokaż dziecku, jak zamieść ją przy użyciu zmiotki i szufelki.

Może wymyślicie co jeszcze można zmieszać… lub przesiać…

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

  1. UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE
  2. KOMUNIKACJA 
  3. HISTORYJKI SPOŁECZNE

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: