Reklamy

Scenariusz zajęć terapeutycznych z zakresu kształtowania obrazu i schematu ciała

Zajęcia w ramach terapii integracji sensorycznej
 

Czas trwania zajęć: 45 minut.
 

Cele:

  • wyczuwanie części ciała,
  • kształtowanie obrazu i schematu ciała,
  • rozwijanie orientacji przestrzennej,
  • stymulowanie komunikacji werbalnej,
  • nawiązanie współpracy dziecko – terapeuta.
     
Reklamy

Metody pracy:

  • metoda integracji sensorycznej,
  • metoda pozytywnych wzmocnień,
  • metoda ćwiczeń.
     

Formy pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne:

piłeczki, gąbki, rękawice do masażu, lustro, ilustracje zwierząt /bocian. żaba, niedźwiedź,motyl, wąż/, lina, model człowieka w częściach, ubrania wycięte z kolorowego papieru, bańki mydlane, miska z wodą, gumowe kaczki, gra twister, płyta z nagraniem muzyki relaksacyjnej.


 

Przebieg zajęć:
 

  1. Powitanie różnymi częściami ciała – witają się nasze ręce, stopy, plecy, brzuchy, głowy. Dziecko wita się z prowadzącym różnymi częściami ciała, nazywa je.
     
  2. Masowanie części ciała za pomocą materiałów o różnej fakturze. Dziecko wybiera, czym chce być masowane.
     
  3. Zabawa z zaczarowanym lustrem – dziecko porusza częściami ciała stojąc przed lustrem, dotyka lustra.
     
  4. Kalambury – dziecko losuje obrazek zwierzątka, nazywa je i naśladuje jego ruchy: bocian- stanie na jednej nodze, kot – czworakowanie, żaba – podskoki, motyl – poruszanie ramionami, wąż – pełzanie.
     
  5. Spacer wąską dróżką – dziecko idzie po linie stopa za stopą.
     
  6. Czyja to postać? – dziecko składa model człowieka z części i dopasowuje ubrania do odpowiedniej pory roku.
     
  7. Wiosenne bańki – dziecko zbija bańki różnymi częściami ciała/ dmucha samo wytwarzając bańki.
     
  8. Wrzucanie gumowych kaczuszek do stawu – dziecko wrzuca kaczuszki do miski z wodą raz prawą, raz lewą ręką, podrzuca do góry.
     
  9. Po której stronie łąki mieszkają zwierzęta – dziecko wymienia zwierzęta znajdujące się po lewej stronie. A potem po prawej, następnie na przemian.
     
  10. Spacer po wiosennej łące – dziecko porusza się według instrukcji: zrób np. dwa kroki do przodu, trzy do tyłu (itp.); można wykorzystać planszę do gry „Twister”.
     
  11. Relaksacja przy muzyce – masowanie ciała dziecka piłeczką.

Osoba powadząca/autor: Renata Zegarmistrz – nauczyciel wspomagający, oligofrenopedagog, terapeuta SI

Reklamy

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #historyjka #intelektualna #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #za #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.