Scenariusz zajęć pozalekcyjnych prowadzonych metodą Montessori dla klasy I (praca z materiałem sensorycznym)
Temat: ,,Super figury”
Temat do dziennika: Rozwijanie zdolności klasyfikowania figur geometrycznych według cech.
Krótka charakterystyka dzieci:
Piotr – chłopiec z autyzmem. Obniżona sprawności manualna, grafomotoryczna oraz percepcja wzrokowa.
Julia – niedosłuch obustronny (uczeń słabo słyszący). Julka ma problemy ze zrozumieniem dłuższych poleceń czy pytań.
Sebastian – obustronny głęboki niedosłuch, implant ślimakowy – uczeń słabo słyszący. Sprawność manualna i grafomotoryczna obniżona.
Bartosz – chłopiec posiadający opinię. Bartek ma niestabilne poczucie własnej wartości i pewności siebie. Występują fragmentaryczne deficyty funkcji poznawczych w zakresie kompetencji językowych.
Cele ogólne:
Zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów.
Cele szczegółowe:
- Nazwij rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
- Określa cechy wielkościowe,
- Potrafi obrysować wybraną figurę,
- Dopasowuje kształty figur do odpowiedniego wzoru,
- Koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu,
- Dostrzega różnicę między figurami,
- Potrafi precyzyjnie chwytać drobne elementy,
- Potrafi posługiwać się zmiotką i szufelką
Formy:
- Indywidualna,
- Zbiorowa.
Metody:
- Pokaz,
- Praktycznego działania,
- Rozmowa kierowana,
- Ćwiczeniowa
Materiały:
- Kolorowe ornamenty,
- Karty z figurami geometrycznymi,
- Tace drewniane z piaskiem,
- Zmiotka,
- Szufelka,
- Koszyk niespodzianka.
Przebieg zajęć