SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH DLA DZIECI Z KLASY I
Temat: KRAINA KOLORU CZERWONEGO
Czas trwania: 45 minut
Ilość dzieci: 12
Prowadzący: Dorota Rzeszot
Cel ogólny:
• doskonalenie umiejętności ruchowych i pracy w grupie
• utrwalanie znajomości czerwonych owoców
Cele szczegółowe:
• uczeń przyswaja nowe umiejętności
• doskonali ekspresję twórczą podczas zabaw muzycznych
• poznaje owoce i warzywa koloru czerwonego
• rozumie potrzebę ładu i porządku w miejscu pracy
• rozwija umiejętności pracy w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań
Metody pracy:
• pokaz
• obserwacja
• praktycznego działania
Formy pracy:
• grupowa
• indywidualna
Pomoce i materiały: piłka, czerwone wstążki, kartony z czerwonymi owocami i warzywami, chusta animacyjna KLANZA, płyta CD z nagranymi utworami, odtwarzacz CD
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel podaje hasło dnia: „Kiedyś tęcza zeszła z nieba pomalować świat. I od tamtej właśnie pory poznajemy jej kolory. Dzisiaj CZERWONY” oraz podaje temat zajęć.
2. Zabawa integracyjna na powitanie: Niech pomacha każdy, kto jest dziewczynką, niech pomacha każdy, kto jest chłopcem. Niech podskoczy ten, kto ma czerwona bluzkę, niech dmuchnie ten, kto ma czerwoną czapkę itp.
3. Nauczyciel przypomina o zasadach bezpiecznej zabawy i zaprasza dzieci do Krainy koloru czerwonego.
4. Zabawa ” W krainie jabłek” ze wstążkami – dzieci naśladują w swobodny sposób opowiadanie nauczyciela:
Wyobraźcie sobie, że przenosimy się do krainy w bardzo dawne czasy. Było wtedy wielkie, okrągłe królestwo, składające się z kilku krain, jedną z nich była kraina czerwona gdzie wszystko było czerwone: domy, ulice, samochody ludzie i zwierzęta. W krainie czerwonej dzieci chodzą do czerwonych przedszkoli, bawią się czerwonymi klockami, lalkami, samochodami. Jedzą czerwone jabłka, piją czerwony sok malinowy i wiedzą, że najlepszym kolorem jest kolor czerwony.
5. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”: dzieci siadają na krzesłach, tworząc koło. Dzieci odliczają kolejno od 1 do 5 a nauczyciel przypisuje każdemu numerkowi jakiś czerwony owoc np. 1 to truskawka, 2 to poziomka, 3 to arbuz, 4 to jabłko itp. Osoba prowadząca staje na środku kręgu i wymienia jakiś owoc np. truskawka, wtedy dzieci, które posiadają ten znaczek wstają i zamieniają się miejscami. Jeśli pada hasło „sałatka owocowa” wszyscy w dowolny sposób zamieniają się miejscami.
6. Zabawa z chustą Klanza – „Morze”. Dzieci kołyszą chustą i tworzą fale.
7. Pożegnanie z czerwoną krainą – ZAJĘCIA SKOŃCZONE
Nauczyciel ustawia dzieci parami naprzeciwko siebie.
Zajęcia skończone – klaszczemy dwukrotnie w uda i ręce
i chce nam się jeść – masujemy się po brzuszku
Idziemy do domu – klaszczemy dwukrotnie w uda i ręce
Adieu, bye-bye, cześć! – machamy prawą ręką na pożegnanie, na „cześć” przybijamy piątkę.
Przechodzimy do nowej osoby.
8. Pożegnanie dzieci biorących udział w zajęciach.
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

- O autyzmie dla dzieci – scenariusz zajęć
- Scenariusz lekcji o autyzmie dla szkół podstawowych, pdf
- Autyzm, bezpieczeństwo w szkolnym autobusie
- Mak – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem*
- Kupujemy bułki zajęcia motoryczno – społeczne, autyzm*
- Kapsuła czasu – autyzm, trudności
- Krokus – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem*
- Autyzm – lista kontrolna wyposażenia ucznia
- Autyzm – strategia słów kluczowych
- Autyzm – rozmowa z rówieśnikiem – schemat
- Szacunek dla osobistej przestrzeni innych – schemat zachowania
- Baśniowe jasełka – scenariusz
- Schemat rozpoznawania uczuć i emocji
- Mapa myśli – technika sporządzania notatek obrazkowych
- Dynia, pinezki i gumki – motoryka mała*
- Dyniowa mina morska – schemat zajęć*
- Węże z makaronu – schemat zajęć*

