Reklamy

Scenariusze zajęć z nauki umiejętności społecznych



Osoby prowadzące:
Data:
Czas trwania: 2h

Głównym celem zajęć jest nabywanie umiejętności społecznych

Cele szczegółowe zajęć terapeutycznych:


Rozwój społeczny – poznawanie innych osób, integracja z grupą, rozwijanie umiejętności autoprezentacji.
• Wdrażanie reguł funkcjonowania społecznego oraz ćwiczenie sposobów adekwatnego zachowania się w różnych sytuacjach.
• Budowanie pozytywnych związków pomiędzy uczestnikami grupy a otoczeniem.
• Możliwość przebywania w bezpiecznych warunkach w niezagrażającej i akceptującej grupie rówieśniczej, co sprzyja integracji i kształtowaniu naturalnych relacji interpersonalnych.
Gry i zabawy ruchowe sprzyjające pokonywaniu dystansu fizycznego.
Ćwiczenia w komunikacji – wspólne podejmowanie decyzji.
Określanie własnych stanów emocjonalnych i ich przyczyn.
• Wzmacnianie poczucia pewności siebie poprzez rozwijanie umiejętności swobodnej ekspresji ciała i siebie (swoich myśli, potrzeb).
• Rozwijanie świadomości swoich mocnych i słabszych stron.
• Rozwijanie świadomości różnic i podobieństw między osobami .
• Ekspresja siebie poprzez swobodną aktywność i zabawy ruchowe.
Trening umiejętności praktycznych (składanie życzeń, przygotowywanie imprezy, wyjście do kawiarni na lody, do restauracji, na pizzę, przejazd tramwajem, autobusem itp.)
• Nauka rozpoznawania znaczenia gestów, ekspresji mimicznej i ciała.
• Nauka wykorzystywania komunikatów niewerbalnych (posługiwanie się gestem, mimiką, dystansem).
Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.




Formy i metody pracy terapeutycznej:


– zajęcia w grupie;
– zajęcia w parach;
– zajęcia indywidualne;
– system wzmocnień dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika zajęć;
– scenki, dyskusja, burza mózgów;
– elementy W. Sherborne, B. Strauss;
– elementy ruchowo – gimnastyczne;
– element: makaton, gesty, symbole;


Środki dydaktyczne:


– arkusze papieru, pisaki, kredki, farby, piłka, szarfy, woreczki,
– gry planszowe;
– gry związane z ruchem

Schemat zajęć:


1. Powitanie
2. Omówienie tematu zajęć
3. Przeprowadzenie zajęć
4. Zakończenie zajęć
5. Zadania domowe









Scenariusz zajęć

Osoby prowadzące:
Grupa dzieci: zajęcia grupowe
Data:


Środki: kartki, flamastry, gry planszowe, masa solna, gry komputerowe, muzyka, magnetofon


Cele:


– rozwijanie zachowania w nowym miejscu
– rozwijanie umiejętności radzenia sobie w nowej grupie
– rozwijanie umiejętności słuchania


1. Powitanie – przedstawienie się i wskazanie swojego gestu – cała grupa powtarza gest. Zapamiętanie imion i gestu.

2. Osoba prowadząca mówi dlaczego się spotykamy i co będziemy się uczyć na zajęciach.


Rozmowa na temat uczuć i ustalenie jak w danym dniu się czujemy – KCIUK (wskazanie na dół to czujemy się źle, kciuk do góry to czujemy się super, kciuk na bok czujemy się tak sobie)

3. Gra: rzutki (dzielimy na 2 drużyny i wszyscy mają papier i przerzucamy papier na określony znak oraz kończymy zabawę na ustalony znak)

4. Zabawa „Podoba mi się u sąsiada…………..”

5. Zabawa: Zły pies (omówienie zasad gry).

6. Moje zainteresowania – każdy z uczestników na kartce papieru – dowolna techniką rysuje czym lubi się bawić, jaka lubi oglądać bajkę po zrobieniu zadania każdy omawia swoją pracę.


– poznawanie siebie i innych

7. Spotkanie – dobieramy się w pary i jak osoba prowadząca mówi spotkały się 2 osoby i dotykają się plecami itd. po każdym poleceniu zmiana partnera.

8. Twister

9. Zakończenie zajęć: Dzisiaj na zajęciach podobało mi się…..+ kciuk


Pyt. Co chcieliby robić na zajęciach, gdzie chcieliby pójść.




„Dzisiaj na zajęciach podobało mi się…….”

Pakiet: Umiejętności społeczne dla ucznia ze spektrum autyzmu w szkole masowej – 6 zł

Pakiet zawiera 6 scenariuszy do wykorzystania na zajęciach rewalidacyjnych lub do ćwiczeń w domu

Pakiet zawiera scenariusze i historyjki społeczne:

  1. Odmawianie – instrukcja
  2. Rozpoznawanie kolegów i koleżanek w klasie
  3. Umiejętność sygnalizowania przerwy
  4. Kontakt wzrokowy
  5. Jak wyjść do toalety w trakcie lekcji?
  6. Serce – mowa gestów

Opata jednorazowa niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony oraz publikowanych treści



Scenariusz zajęć


Osoby prowadzące:
Grupa dzieci:
Data:

Cele:
-kształtowanie prawidłowych zachowań ;
– rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami i nazywanie emocji;
– rozwijanie umiejętności słuchania;
– rozwijanie umiejętności współpracy w grupie;
– rozwijanie umiejętności współpracy w parach;


1. Powitanie – „kciuki”


– termometr

2. Twórcze myślenie – emocje:


– gra w zbijaka;
– przeciąganie liny;


Rozmowa na temat jestem smutny, gdy…
Jestem wesoły, gdy …
(omówienie z dziećmi zabaw: co było najfajniejsze w grze, co mnie denerwowało).

3. Zabawa w „Pomnik”


Dzieci dobierają się w pary, jedna osoba staje tak jakby była pomnikiem a druga ją naśladuje , nie może być taka sama poza.
– omówienie zabawy

4. Zasady:


– Co to są zasady?
– Gdzie spotykamy się z zasadami?
– Czy zasady ułatwiają zabawę?
(Ustalenie zasad w grupie i wszyscy się podpisują.

5. Zabawa „ Każdy z każdym”


– zadajemy każdemu uczestnikowi jakiekolwiek pytanie.
(omówienie zabawy)

6. Zabawa: „ Nazywam się…”


(pakowanie torby podróży: przedmioty potrzebne: torba, szampon, mydło, klapki, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka, bielizna, bluzka, spodnie, kurtka).

7. Zabawa: Trening „Detektywów” chusta, przedmioty lub obrazki

8. Głuchy telefon
9. Oczy szeroko otwarte – chusta
10. Zadanie domowe: przynieś grę z zasadami.





Pakiet Moje emocje

  1. 6 podstawowych emocji
  2. Co to jest emocja?
  3. Miłość
  4. Zaskoczenie
  5. Wstręt
  6. Dodatki pdf

Wykłady, rewalidacja arkusze, lekcje, materiały, inspiracje

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony oraz publikowanych treści




Scenariusz zajęć

Osoba prowadząca:
Grupa dzieci: zajęcia grupowe
Data:


Środki: kartki, flamastry, gry planszowe


Cele:


1. rozwijanie zachowania w nowym miejscu
2. rozwijanie umiejętności radzenia sobie z uczuciami negatywnymi

Przebieg zajęć


I. Powitanie


• Każdy uczestnik wymyśla swój gest, który oznaczałby powitanie i wszyscy tak się witają;
• Zaznaczenie na schemacie człowieka swojego samopoczucia i omówienie
• Przypomnienie zasad jakie będą obowiązywać na zajęciach
• Pogadanka na temat wakacji i powrotu do szkoły

II. Komunikacja:
Jaką miałem przygodę lub sytuację w której było śmiesznie lub źle


– omówienie przez prowadzącego co to mogą być za przeżycia, ze w różnych miejscach( rysowanie rysunków)
– omówienie każdego rysunku przez osoby rysujące
– co było najtrudniejsze w tworzeniu rysunku sytuacja , czy przeniesienie ze słów na rysunek
– dlaczego dana sytuacja była łatwa bądź trudna
– czy potrzebowaliście pomocy – jak sobie z tym poradziliście


III. „Problem to ja” ( osoba prowadząca przedstawia kilka sytuacji radzenia sobie z problemem)
– wymyślenie przez uczestników scenek i ich odgrywanie
– omówienie scenek co było trudne, jak można radzić sobie w różnych sytuacjach


IV. Zabawa: „ Sznur” wszyscy oprócz jednej osoby zaplątują się w sznur, po czy mają zawiązane oczy i osoba wybrana daje instrukcje tak by cała grupa się rozplatała.


– po zadaniu dyskusja : co było ważnego w tym zadaniu, na co zwracamy uwagę, jak się czuliśmy nie widząc co robimy itp.


V. Wspólny posiłek


VI. Wspólny posiłek


VII. Zabawa: „AUKCJA”
każdy z uczestników ma po 100punktów, są wyrazy które można kupić. Po zakupie każdy z uczestników omawia czemu wybrał takie wyrazy: co one znaczą dla niego i dlaczego są takie ważne.


VIII. Gra zespołowa: „ Tabu” lub „ Podaj swój ruch”


IX. Propozycja miejsc jakie chcieliby zobaczyć:


– omówienie zadania przez uczestników


X. Zakończenie zajęć: „ Dziś na zajęciach…..”


XI. Zadanie domowe: „ Przynieś ulubioną zabawę”

Katarzyna Sochacka, 2012-02-02
Bydgoszcz


Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

źródło: profesor.pl (WIX)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.