Dzień Sportu – scenariusz imprezy sportowo – rekreacyjnej
Scenariusz imprezy sportowo – rekreacyjnej
Cele:
– sprawności ruchowej, zwinności , szybkości, dokładności.
– wdrażanie do sportowego zachowania podczas rozgrywania różnych konkurencji,
Metody:
zadaniowa -ścisła ,
zabawowo – naśladowcza
Forma prowadzenia:
forma stacyjna
Materiały:
miara, kreda, gwizdki, 10 butelek z wodą , piłka siatkowa , 3 piłki tenisowe, 4 piłeczki pin-pongowe, 4 rakietki do tenisa, skakanki, 4 bramki, piłki , koła Hula -Hop, kosze , woreczki, podkładki,balony.

Przebieg
W imprezie wezmą udział klasy I a, I b, I c, I d wraz z wychowawcami.
Dzieci startowały w różnych konkurencjach zdobywając na każdej stacji punkty składające się na wynik całej klasy.
Przed rozpoczęciem zawodów dzieci wspólnie przechodzą w korowodzie z balonami do kolejnych stacji. Na poszczególnych stacjach można zdobyć określoną ilość punktów. Ocenie podlega szybkość , zwinność, dokładność, celność.
Piosenka na rozgrzewkę:
Głowa , ramiona, kolana ,piety,
Kolana , pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, piety
Kolana, piety, kolana ,pięty
Oczy ,uszy, usta, nos.
1. Konkurencja pierwsza: “ KRĘGLE”
Na ziemi ustawia się w określony sposób 10 plastikowych butelek po napojach wypełnionych wodą. Każdy zawodnik trzykrotnie toczy w kierunku kręgli piłkę siatkową starając się przewrócić jak największą ilość kręgli. Odległość od linii rzutów powinna wynosić ok.4 m. Za każdy przewrócony kręgiel otrzymuje się 2 pkt.(max. 20 pkt.) (3 uczniów z każdej klasy).
2. Konkurencja druga: ”Bilard”
Na ziemi rysuje się trzy współśrodkowe koła, mniejsze o średnicy 1 m,większe o średnicy 1,5m oraz 2 m. Każdy uczestnik rzuca lub toczy trzy piłeczki tenisowe tak, aby zatrzymały się w jednym z kół. Odległość do środka koła powinna wynosić ok. 4 m . Im bliżej środka tym więcej punktów dla zawodnika, odpowiednio ( 3,2,1 pkt. Max 9 pkt). ( cała klasa)
3. Konkurencja :” Odbijanie piłeczki pin-pongowej”
Każde dziecko odbija piłeczkę maksymalnie 10 razy, za co otrzymuje 2pkt.
Mniejsza ilość odbić (od 5) jest nagradzana 1pkt. (4 uczniów z każdej klasy)
4.Konkurencja : ”Kręcenie kółkiem Hula-Hop”
Wybranych sześcioro uczniów z każdej klasy otrzymuje koła Hula -Hop i kręci na biodrach. Zawodnik ,który kręci dłużej niż 2 minuty otrzymuje 5 pkt.
Przerywnik: Piosenka : ”Głowa, ramiona, kolana, pięty”
5. Konkurencja: “Strzał piłką do bramki “
Na ziemi w odległości 4 m ustawione są bramki , każdy zawodnik ma do wykonania po trzy strzały uderzając piłkę kijkiem do bramki. Za każdy trafiony strzał – 3 pkt. (cała klasa)
6. Konkurencja: “Skoki obunóż z miejsca”
Na ziemi rysuje się linie startu i kolejno co 30 cm , trzy linie, których pokonanie skokiem da odpowiednio 1, 2,3 pkt.( cała klasa)
7. Konkurencja: ”Przeskoki przez skakankę “
Każdy zawodnik skacze obunóż przez skakankę 10 razy, za co otrzymuje 2pkt.mniejsza liczba skoków ( powyżej 5) pozwala otrzymać 1 pkt.
8. Konkurencja: “Marsz z piłeczką na podkładce”
Każdy zawodnik otrzymuje podkładkę na, której umieszczona jest piłeczka. Ma za zadanie przejść do mety i z powrotem tak aby piłka nie spadła . Ilość zdobytych punktów- 10 pkt. Za każdy spad piłki odejmowany jest- 1 punkt.
9. Konkurencja na czas: “Skoki z balonami między nogami” – Wyścigi
Każdy zawodnik otrzymuje balon i pokonując wyznaczoną trasę do mety wykonuje skoki z balonem między nogami. Powrót – bieg dowolny. Wygrywa ta klasa ,która szybciej pokona trasę .( cała klasa)
Po podliczeniu wyników w każdej klasie wyłoniono trzech najlepszych zawodników , którym wręczono dyplomy oraz najlepsza zręcznościowo klasę która otrzymała nagrodę. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.
Barbara Kozłowska

Proste zabawy ruchowe dla dzieci:
4 zabawy ruchowe na kółkach
Jazdę na rowerze, hulajnodze czy wrotkach można uatrakcyjnić:
- Tor przeszkód – możesz na drodze przejazdu dzieci poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom.
- Slalom – klasyczna zabawa polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych kijków.
- Grand Prix na żużlu – oczywiście nie chodzi o wyścigi motocyklowe, tylko na rowerach, i nie na żużlu, tylko np. na placu zabaw 🙂 Zaopatrz się w stoper i startuj maluchy parami do wyścigu na ok. 30 m. Koniecznie mierz im czas!
- Skrzyżowanie – narysuj na ziemi „skrzyżowanie”, czyli dwie przecinające się „ulice”, i stań z boku, trzymając w ręce dwie kartki – czerwoną i zieloną. Na twój sygnał maluchy, które jadą na siebie z naprzeciwka, muszą jak najszybciej znaleźć się po drugiej stronie skrzyżowania. Stosując się jednak do tego, co pokazuje sygnalizacja świetlna, czyli ty (zmieniasz światła w równych odstępach czasu). Wygrywa ten brzdąc, który najszybciej dojedzie do krzyżówki i któremu dopisze szczęście, ponieważ trafi na zielone światło.
3 zabawy ruchowe na WF
Piłka idealnie sprawdzi się w zabawach dla większej liczby dzieci:
- Głupi Jaś – dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.
- Podawanie piłki górą – dzieci siedzą w rozkroku na ławeczce, jedno za drugim tyłem do siebie. Pierwsze dziecko podaje górą pikę następnemu, a ono przekazuje ją kolejnemu, aż do samego końca.
- Celowanie – ustawiamy na środku placu dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci. Każde dziecko otrzymuje małą piłkę, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.
4 skoczne gry i zabawy ruchowe dla dzieci
Gry dla dzieci mogą być świetną zabawa dla całej rodziny:
- Skoki przez drabinkę. Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.
- Skoki przez linkę. To ćwiczenie bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci trzyletnich – na wysokości 25–30 cm.
- Kto sięgnie wyżej? Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zadziwione, dokąd umieją dosięgnąć!
- Spacerek. Puść maluchom muzykę i rzucaj im różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu.
6 zabaw w stylu retro
Pamiętacie w co lubiliście się bawić jako dzieci? Podpowiadamy:
- Raz, dwa, trzy, baba jaga patrzy – jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
- Ciuciubabka – dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
- Kolory – dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.
- Balonik – „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i… bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez maluchy obojga płci.
- Gra w klasy – narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.
- Stary niedźwiedź mocno śpi – dzieci ustawiają się w kółko, wytypowany maluch zostaje niedźwiedziem, układa się w środku, twarzą do ziemi, zakrywa oczy. Dzieci łapią się za ręce, idąc w koło, śpiewają piosenkę: Stary niedźwiedź mocno śpi (2x), my się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi to nas zje (2x). Po tych słowach niedźwiedź się budzi i próbuje złapać jedno z dzieci. Schwytany maluch zostaje niedźwiedziem i układa się w środku.

3 zabawy ruchowe dla małych siłaczy
Te zabawy idealnie się sprawdzą, gdy maluchy rozpiera energia:
- Przeciąganki – drużyny ustaw w rzędach naprzeciwko siebie, najsilniejsi z drużyn stoją na przodzie zespołów. Pierwsi zawodnicy z przeciwnych drużyn chwytają się za ręce, pozostali stojący w rzędach obejmują w pasie kolegę stojącego z przodu. Na sygnał drużyny zaczynają się przeciągać, a wygrywa ten, któremu uda się przeciągnąć przeciwników za wyznaczoną linię. Zwycięża zespół, który więcej razy pokona przeciwnika.
- Za łokcie – dzieci stoją tyłem do siebie, ramiona mają złączone w łokciach. Usiłują przeciągnąć partnera na swoją stronę.
- Klapsy – dzieci chwytają się tymi samymi, czyli np. lewymi lub prawymi ramionami, a drugimi usiłują klepnąć swojego partnera w pośladek. Zobaczycie, ile będzie przy tym śmiechu!
3 zabawy muzyczno-ruchowe
Przy tych zabawach dzieci będą miały okazję także pośpiewać:
- Stoi różyczka – Kolejna zabawa dla najmłodszych dzieci, która cieszy od wielu pokoleń. Śpiewajcie piosenkę, kręcicie się w kółko i śpiewacie (różyczka wybiera jedną osobę, kręci nią, a sama zajmuje jej miejsce, a nowa osoba jest różyczką):
Stoi Różyczka w czerwonym wieńcu,
My się kłaniamy jako książęciu.
(dzieci stają i kłaniają się Różyczce)
Ty, Różyczko, dobrze wiesz,
dobrze wiesz, dobrze wiesz,
Kogo kochasz, tego bierz,
Tego bierz!
- Jedzie pociąg z daleka – „Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…” – ta znana piosenka jest świetna do zabaw ruchowych. Uczestnicy ustawiają się kolejno za sobą – za pierwszą osobą ustawiają się następne. Zabawa polega na tym, by podczas grania muzyki pociąg poruszał się po pokoju/sali. W wolnym czasie, podczas przerw w muzyce, powinno dziać się coś innego. Gdy muzyka nie gra dzieci mogą np. trzymać się za ramiona, za głowy, poruszać się do tyłu – wedle uznania.
- Defilada – podczas muzyki dzieci mają za zadanie maszerować krokiem defiladowym, prostując kolana. Gdy w muzyce następuje przerwa – robią w tył zwrot. Ponowne włączenie muzyki oznacza, że dzieci mają zacząć znowu maszerować. Na hasło „baczność”, dzieci muszą zatrzymać się w postawie wyprostowanej, gdy zaś usłyszą polecenie „spocznij” – kładą się na dywanie.
3 zabawy ruchowe z kolorami
Podczas tych gier maluchy poćwiczą kolory:
- Kolorowe piłeczki – dzieci biegają po sali. Osoba, która prowadzi zabawę, trzyma trzy kolorowe piłeczki: żółtą, niebieską i czerwoną. W momencie, gdy podnosi do góry żółtą piłeczkę – dzieci robią trzy przysiady, niebieską – kucają, czerwoną – robią pajacyka.
- „Kolory łączcie się” – każde dziecko ma do siebie przypisany konkretny kolor. Dzieci biegają po sali przy skocznej muzyce. Gdy muzyka ustanie, maluchy dobierają się w pary według podanego kodu (np. czerwony z zielonym). Dzieci z pozostałymi kolorami kucają.
- Przebieganie pod chustą – do tej zabawy potrzebna jest chusta animacyjna Klanza. Jest to wielobarwny materiał składający się z trójkątnych kawałków z otworem w środku. Uczestnicy trzymają chustę za uchwyty, podnoszą ją lub opuszczają. Prowadzący wskazuje, kto ma zmienić miejsce, np. dzieci z zielonymi oczami. W momencie, kiedy chusta jest wysoko podniesiona – dzieci przebiegają pod nią i zamieniają się miejscami.
3 zabawy ruchowe na dywanie
Zabawy na dywanie to świetny sposób na spożytkowanie energii maluchów:
- Jeż – dzieci siedzą na dywanie w kole, cała grupa mówi: „Na dywanie siedzi jeż, co on robi to my też, co zrobisz jeżyku w kolczastym płaszczyku?”. Jeż pokazuje różne czynności, reszta dzieci ma za zadanie je powtarzać.
- Krokodyl – jedna osoba zostaje wybrana, by być „Panem Krokodylem”. Pozostałe dzieci ustawiają się naprzeciwko krokodyla w szeregu, po drugiej stronie „rzeki”. Dzieci chórem pytają krokodyla, czy mogą przejść na drugą stronę rzeki. Krokodyl odpowiada, że tak i stawia warunek, np. „możecie przejść przez rzekę, jeżeli przeskoczycie ją na jednej nodze”. Dzieci po kolei wykonują zadania.
- Pająk i muchy – dzieci biegają swobodnie po dywanie, naśladując gestami i dźwiękami zachowanie muchy. Na hasło „pająk” maluchy zastygają w bezruchu. Osoba, która jest pająkiem, wychodzi na spacer pomiędzy uczestników zabawy, uważnie obserwując, czy któryś z nich się porusza. To dziecko, które nie wytrzyma w bezruchu – pająk zabiera do swojej sieci (miejsce z boku pola zabawy). Gdy pająk ponownie wraca na chwilkę do sieci – muchy, czyli dzieci mogą znowu swobodnie fruwać, aż do następnego polowania.
3 zabawy dla umysłu dziecka
Warto zadbać nie tylko o tężyznę fizyczna, ale i pokusić się o ćwiczenia głowy:
- Skojarzenia – zacznij zabawę, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę („morze”, „piasek”, „babki”…).
- Poszukiwanie skarbów – na dworze w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole….”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.
- Gry planszowe – aby podarować przy okazji malcowi nieco ruchu, umówcie się, że kto przegra, ten np. rozdaje sztućce do posiłku lub drapie wygranego po plecach 🙂
Marta Kabulska
źródło: mamotoja.pl

Zabawy ruchowe
- Pytania do podchodów w terenie
- Szybki bieg – autyzm
- Piniata – zabawa sensoryczna
- Metoda Weroniki Sherborne – projekt i scenariusze zajęć
- Zabawy i gry ruchowe z mocowaniem. Scenariusz zajęć ogólnorozwojowych z mocowaniem
- Zabawy grupowe w wodzie
- Naśladujemy ruchy rąk – zabawa grupowa*
- Burza – naśladowanie*
- Zabawy zręcznościowe z piłeczkami*
- Chowanie żołędzi – scenariusz
- Ptaki do gniazd! – zabawa w udawanie*
- Zabawa w pojazdy – udawanie*
- Tor przeszkód – scenariusz/autyzm
- Luźne bieganie *
- Orientacja – krzesła i zawiązane oczy*
- Skakanie, podskakiwanie i przeskakiwanie – zabawy SI
- Plastikowe butelki – zabawa SI
- Czerwone, zielone światło – zabawa SI
- Zakazane figury – zabawy grupowe, naśladowanie
- Czerwone światło, zielone światło – scenariusz zabawy
- Dąb – wyprawa po skarby
- Wyjście na zewnątrz – zabawa SI
- Szukamy leśnych skarbów – zabawa SI
- Zabawy integracyjne (na powitanie)
Dzień Sportu w Przedszkolu
Konspekt zajęć w grupie 3-6 latków
Cele:
- rozwijanie sprawności ruchowej;
- kształtowanie postawy prozdrowotnej ;
- kształtowanie pozytywnych cech charakteru;
- wdrażanie do współdziałania i współżycia w grupie
- wdrażanie do czynnego wypoczynku;
- propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci;
- promowanie sportu jako aktywnego wypoczynku;
- integracja dzieci przedszkolnych;
- wdrażanie do bezpiecznego wykonywania zaplanowanych zadań sportowych;
Przybory sportowe:
- woreczki
- piłki małe
- piłki do skakania
- piłka
- kosz
- tunel
- skakanka
- hula-hop
Zadania do wykonania przed olimpiadą dla wszystkich grup:
- przygotować oznakowania, które będą charakteryzować daną grupę
- przygotować rymowanki( slogany), za pomocą których grupy przedstawią się na uroczystości otwarcia olimpiady.
- przygotować herb drużyny.
- nauczyć się „Hymnu olimpijskiego”
Pozostałe prace przygotowawcze:
- dyplomy dla wszystkich
- stanowiska na placu (dla wszystkich konkurencji)
- kolorowa taśma do oznakowania stanowisk sprzęt nagłaśniający
informacja dla rodziców o planowanej olimpiadzie - dekoracja olimpijska
- karty zadań dla grup starszych i młodszych.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie wszystkich grup
2. Prezentacja grup za pomocą wymyślonego sloganu- rymowanki oraz herbu.
3. Otwarcie olimpiady przez dyrektora przedszkola- przecięcie czerwonej wstęgi.
4. Odśpiewanie hymnu olimpiady „Sport to zdrowie”.
5. Uroczyste ślubowanie:
„Obiecuję- wykonywać wszystkie zabawy uczciwie,
Nie płakać, jeżeli nie uda mi się wygrać.
Obiecuję, że będę starać się
Wykonywać wszystkie zabawy
Do końca i dokładnie.”
KONKURENCJE OLIMPIJSKIE- grupy młodsze
- RZUTY DO KOSZA- wybieramy z grupy 5 osób . Każda osoba wykonuje dwa rzuty do kosza. Zliczamy łączną ilość wszystkich celnych rzutów.
- TOR PRZESZKÓD- wybieramy z grupy 5 osób. Przejście przez tunel, przejście po skakance bieg wokół pachołka, powrót na linię startu. Zliczamy łączny czas pokonania trasy przez 5 osób.
- PRACA MRÓWEK – wybieramy z grupy 5 osób. Dzieci na czworakach rączką popychają piłeczkę, toczą ją do bramki. Nie wolno wrzucać piłeczki do bramki !!! Toczymy ją od startu aż do bramki.
- SKOK W DAL- wybieramy 5 dzieci z grupy, każda osoba staje ma starcie (przed wyznaczoną linią) i z miejsca wykonuje skok w dal, mierzymy odległość. Zliczamy odległość Jaką pokonają wszyscy zawodnicy.

KONKURENCJE OLIMPIJSKIE – grupy starsze
- TOR PRZESZKÓD – WYBIERAMY Z GRUPY 5 OSÓB, ZLICZAMY ŁĄCZNY CZAS POKONANIA TORU PRZEZ 5 OSÓB.
- TOR- PRZEJŚCIE PO LINII ( SKAKANKA), PRZENIESIENIE PIŁKI Z JEDNEGO HULA HOP DO DRUGIEGO, PRZEJŚCIE PRZEZ TUNEL, PONOWNE PRZENIESIENIE PIŁKI Z JEDNEGO HULA HOP DO DRUGIEGO, POWRÓT BIEGIEM DO GRUPY
- SKACZĄCE PIŁKI- wybieramy z grupy 5 osób. Każda osoba po kolei skacze od startu do pachołka, okrąża go i skacząc powraca do grupy. Zliczamy łączny czas skakania.
- SKOK W DAL- wybieramy 5 dzieci z grupy, każda osoba staje ma starcie ( przed wyznaczoną linią) i z miejsca wykonuje skok w dal, mierzymy odległość. Zliczamy odległość Jaką pokonają wszyscy zawodnicy (tzn. 5 osób).
- PRACA MRÓWEK- wybieramy 5 osób. Dzieci na czworakach rączką popychają piłeczkę, toczą ją do bramki. Nie wolno wrzucać piłeczki do bramki !!! Toczymy ją od startu aż do bramki.
- WYŚCIG W WORKACH
- BIEG Z WORECZKIEM NA GŁOWIE.
Zakończenie imprezy:
Podziękowanie za aktywny udział w zawodach, wręczenie dyplomów grupowych, medali i pucharów. Wręczenie imiennych dyplomów dla wszystkich uczestników „Dnia Sportu” do samodzielnego pokolorowania. Rozejście do sal zajęć.
Urszula Kapuścik
#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #terapiaręki #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia


