Scenariusz treningu społecznego – Wyjście do McDonald’s

Podstawowe informacje

 • Co to jest McDonald’s?
 • Jak wygląda wnętrze restauracji?
 • Czy wnętrze jest przyjazne dla dzieci? Dlaczego?
 • Jak należy zachowywać się przy jedzeniu?
 • Co to jest manu? Co w nim jest?
 •  Co to jest zestaw.
 • Co najbardziej lubisz? Jaki zestaw? Co wybierzesz, kiedy wybierzemy się tam razem z naszą klasą?
 • Co to jest kupon rabatowy? Co należy z nim zrobić? Dlaczego?
 • Co to jest promocja?
 • Jak zachowujemy się w przy jedzeniu.
 • Dlaczego jedzenie fast foodów nie jest zdrowe? Dlaczego lepiej jeść je rzadko?

Materiały:

 • Strona internetowa McDonald’s 
 • Kupony rabatowe McDonald’s.
 • Inne informacje np. ulotki, promocje, reklamy.
 • Mapa naszego miasta.
 • Flamastry, kredki.
 • Kartka.
 • Pieniądze lub falsyfikaty.
 • Komórki, tablety, komputery, Internet.

Liczba uczestników:

8- 10 dzieci.

Zadania i cele:

 • stosowanie do zasad zachowania w restauracjach, jadłodajniach itp.
 • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa,
 • przestrzeganie zasad dobrego wychowania; stosowanie zwrotów grzecznościowych,
 • unikanie pośpiechu, kolejka, czekanie na swoją kolej,
 • poznawanie nowego słownictwa związanego z jedzeniem, zestawami promocjami itd.
 • orientacja w przestrzeni, korzystanie z mapy, lokalizacja, dojazd,
 • korzystanie ze stron internetowych.

Przygotowanie i przebieg treningu

Na parę dni przed wyjściem przygotuj dzieci do wyjścia, opowiadając, co będą  robić na miejscu. Wykorzystaj pytania zapisane w podstawowych informacjach. Przed samym wyjściem, przypomnij dzieciom gdzie idą. Powtarzajcie zamówienia, niech zabiorą kartki/ściągi oraz kupony w formie aplikacji lub papierowe.

 • Każde dziecko niech spróbuje odpowiedzieć chociaż na jedno z pytań z podstawowych informacji, z pomocą lub bez pomocy nauczyciela. Stawiać nacisk na preferowane menu – a w szczególności jaki zestaw wybierze, jaki deser i dlaczego akurat ten, a nie inny.
 • Przejrzeć z dziećmi uważnie stronę internetową McDonald’s, zwrócić uwagę na produkty (zestawy), promocje, kupony. Można pobrać aktualną aplikację na telefon, aby mieć dostęp do promocji i elektronicznych kuponów promocyjnych. (Można odpowiedzieć dzieciom o aplikacjach) i elektronicznych kuponach.
 • Spojrzeć na lokalizację miejsca docelowego, mapę miasta na której wspólnie zaznaczmy umownym znakiem ulicę na której znajduje się nasza szkoła i McDonald’s. Niech każde dziecko spróbuje zaznaczyć te dwa miejsca z pomocą lub bez pomocy nauczyciela. Można połączyć punkty analizując trasę, można wykorzystać lokalizację/mapę ze strony internetowej McDonald’s lub ze strony waszego miasta –  pokazać, tłumaczyć, opowiadać…
 • Określić odległość od szkoły i wybrać środek transportu: autobus, tramwaj. Gdzie mamy bliżej do przystanku? Czy jednak lepiej przejść się na piechotę?
 • Wytłumaczyć sens kuponu rabatowego.
 • Poproś dzieci aby każde z nich wybrało swój zestaw; w tym napój i deser.
 • Zapytaj dlaczego właśnie taki wybrało zestaw, napój, deser itp.
 • Jaką zabawkę wybierze do zestawu. Zapamiętać numer zabawki. Zapisać na przygotowanej wcześniej kartce.
 • Do swojego zestawu niech każde dziecko dobierze odpowiedni kupon rabatowy. Rozdać po kilka losowych kuponów każdemu dziecku. Wybieranie nie będzie proste, jednak o to chodzi, niech dzieci pytają, wybierają lepsze opcje, spierają się – taniej będzie wybrać inny  zestaw i zyskać np. więcej frytek rezygnując z napoju, można dogadać się ze swoim towarzyszem, swoją parą – czym mogliby się wymienić kuponami lub”…ja tobie podwójne frytki, ty mi kanapkę…” lub razem skorzystajmy z podwójnego kuponu. Należy pomagać, sugerować a na koniec ustalić finalną wersję z dzieckiem. (Można ale nie trzeba wprowadzać „zamęt” z kuponami – kiedy chcemy wprowadzić tzw. „przeszkody” jest to wskazane, natomiast dla młodszych dzieci, kolejne utrudnienie może spowodować wycofanie – więc lepiej uprościć procedurę).
 • Na tej samej kartce, na której dzieci napisały numery niech dopiszą nazwy zestawów, które będą zamawiać. Można poprosić dzieci o narysowanie, napisanie lub symboliczne zaznaczenie zawartości swoich zestawów (tego co będzie zamawiało), tak, żeby potrafiło wymienić nazwę a po niej poszczególne  zestawu np.: big mac, frytki, woda zamiast coli, zabawka nr 3, pokazać kupon rabatowy do zestawu (jeśli istnieje). Niech to będzie forma „ściągi”, podpowiedzi. Bardziej zależy nam na artykulacji (jeśli jest możliwa, jeśli nie – pozostać przy kartce z napisami, rysunkami, piktogramami – można wykorzystać zdjęcia z kuponów lub ulotek.

Scenka do przećwiczenia

Niech nauczyciel będzie kasjerem a dziecko klientem. Dzieci ustawią się do niego w kolejce, ze swoją kartką ściągą, niech spróbują zamówić swój zestaw według podanej formuły (lub zmodyfikuj formułkę po swojemu, tak żeby brzmiała możliwie realistycznie):

 • Dziecko: – Dzień dobry!
 • Kasjer: – Dzień dobry, czym mogę służyć?
 • Dziecko: – Poproszę, zestaw Happy meal, kanapka, frytki, cola, zabawka nr 2 i na deser lód śmietankowy z posypką oreo. Mam kupon. Dziecko podaje kupon kasjerowi.
 • Kasjer: – 11 zł.
 • Dziecko płaci – znajduje, wylicza określoną kwotę pieniędzy. (Warto stawiać nacisk na pieniądze i ćwiczyć przy użyciu prawdziwych pieniędzy).
 • Kasjer: – Proszę rachunek (dziecko zabiera) na nim numer 062, kiedy na specjalnej tablicy wyświetli się się nr 062 zgłosisz się po odbiór zestawu. Dziękuję!
 • Dziecko: –  Dziękuję. Zajmuje miejsce przy stoliku, w miejscu gdzie będzie widziało tablicę na której wyświetli się jego zamówienie, w tym przypadku nr 062. (Można wykonać umowne tablice – są nad ladą na stronie internetowej –  i przypinać do niej numerki)
 • Po wyświetleniu nr 062, dziecko podchodzi do lady, okazuje paragon z numerem i odbiera zestaw, musi pamiętać o zabraniu rurek do napoju, serwetek, ketchupów, serwetek itd. Tacę z zestawem niesie ostrożnie do stolika (można przećwiczyć w klasie niesienie tacy z umownymi potrawami w ramach ćwiczeń na koordynację).

Zachowanie

Omawiamy, jak dzieci będą zachowywały się w McDonald’s –  przedstawić ogólne zasady zachowania przy jedzeniu itp.

 • rozmawiam cicho, nie hałasuję;
 • nie biegam, nie potrącam innych osób;
 • ustawiam się w kolejce i czekam na swoją kolej;
 • nie wpycham się przed kolegę;
 • jestem uprzejmy; używam zwrotów grzecznościowych; proszę, dziękuję, przepraszam, pomagam innym;
 • składam (w miarę szybko) zamówienie, nie zastanawiam się długo przed kasą, zamówienie muszę mieć już wcześniej przemyślane i zapamiętane;
 • nie mlaskam przy jedzeniu, nie siorpię napoju przez rurkę;
 • sprzątam po posiłku; zawartość tacy (papierki, opakowania po jedzeniu) wrzucam do śmietnika, tacę odkładam na górę śmietnika. Niedopite napoje wylewam do specjalnego pojemnika obok śmietnika – a kubek wrzucam do śmietnika;
 • pomagam innym przy sprzątaniu, ubieraniu i zbieraniu rzeczy;
 • szukam swojej pary, ustawiamy się z innymi do wyjścia;
 • przed wyjściem spoglądam na swój stolik – Czy wszystko już zabrałem/łam? (Rękawiczki, czapka, szalik, worek, plecak, portfel itp.).

Metody:

 • rozmowy, dialogi;
 • odgrywanie scenek;
 • obserwacja;
 • obrazek, rysunek, opis;
 • zadania w praktyce,
 • Internet, mapa, strona, wykorzystanie komórek, tabletów, aplikacji, komputera itd.

Forma pracy:

 • grupowa,
 • indywidualna.

Przed samym wyjściem

 • przypominamy gdzie idziemy lub jedziemy, czym jeśli jedziemy, jak jeśli idziemy;
 • kto z kim idzie w parze;
 • ogólne zasady bezpieczeństwa,
 • zabieramy kartki/ściągi,
 • przypominamy sobie co zamawiamy;
 • po wejściu do McDonald’s ustawiamy się w kolejce.

Podsumowanie

Już po powrocie zapytaj dzieci, co musiały zrobić żeby złożyć zamówienie.

Jak się czuły gdy nadchodziła ich kolej.

Czy słuchały uważnie co mówi do nich kasjer?

Ile zapamiętały z tego co mówił kasjer?

Ile kosztował ich zestaw?

Dlaczego w sklepach i jadłodajniach należy ustawiać się w kolejce?

Co czuły jak składały zamówienie.

Jak należy reagować w przypadku pomyłki kasjera, a jak kiedy sami się pomylimy.

Kiedy warto poprosić kogoś o pomoc.

Co czuły gdy pomagały koledze/koleżance odłożyć tacę lub przy innych czynnościach?

Dlaczego nie należy jeść codziennie fast foodów?

Jakie jedzenie jest naprawdę zdrowe?

Dlaczego jedzenie niezdrowych rzeczy jest przyjemne?

Dlaczego dziękujemy po posiłku?

Czego dzisiaj się nauczyliśmy?

®Sylwia Iwan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.