Reklamy

autyzm.life i neuroróżnorodni

Neuroróżnorodność Terapia pedagogiczna autyzm niepełnosprawność intelektualna objawy rewalidacja IPET grafomotoryka umiejętności społeczne emocje scenariusze zajęcia sensoryka logopedia arkusze historyjki ASD

Reklamy

Reklamy

Warsztaty dla szkół średnich o szybkim uczeniu się

Warsztaty dla uczniów gimnazjum SEN czyli
Szybka
Efektywna
Nauka
Prowadząca: Aleksandra Skoczek
CZAS 5 H


Cele:


Uczeń:
– wie jakie są jego mocne strony
– zna typy uczenia się
– zna zasady efektywnego uczenia
– wie jak się koncentrować
– potrafi zapewnić sobie odpowiednie warunki i wybrać czas do nauki
– potrafi robić notatki
– zna budowę mózgu i jego funkcjonowania
– potrafi gimnastykować i usprawniać mózg
– zna podstawowe mnemotechniki

Środki dydaktyczne:

karteczki kolorowe, szpilki, flamastry, szary karton, cenówki, kredki, biały karton, karty ksero, prezentacja multimedialna zawierająca teksty źródłowe oraz ilustracje do tematu.
Metody: aktywizujące, podające.

Przebieg:

• Powitanie – ustawienie stolików do pracy w grupach
• Kontrakt –ustalenie zasad:
– słuchamy się nawzajem
– wszyscy angażujemy się w pracę grupy
-nie krytykujemy się

• Zabawa integracyjna „imiona”:
– mówimy po kolei przedstawiając się skojarzenie z naszym imieniem, np. Ola jak olbrzym
– wpisanie imion na kartkach i przypięcie ich do ubrania

• Prezentacja celu spotkania ,wyjaśnienie tytułu warsztatów (SEN – Szybka, Efektywna, Nauka)

ĆWICZENIE (2 min)
• „Mówiąca ściana” – „Jak się uczymy ?”
– uczniowie podchodząc pojedynczo do arkusza szarego papieru powieszonego na ścianie zapisują indywidualne zdania określające ich sposoby uczenia się

Typy uczenia się (wzrokowcy, czuciowcy, słuchowcy) (3 min)
http://cieciura.net/pi/index.php/home/11-wprowadzenie/38-wzrokowcy-suchowcy-i-czuciowcy?format=pdf
http://www.youtube.com/watch?v=QEvk9BtPu2A
– uczniowie otrzymują tekst z charakterystyką i po zastanowieniu podchodzą do tablicy i naklejają cenówkę obok (wg nich wybranego) własnego typu (3 min)

• MOTYWACJA, KODOWANIE INFORMACJI, NOTATKI – podział na grupy

ĆWICZENIA – na podstawie tekstu źródłowego uczniowie redagują (30 min)
Gr. I PLAKAT – wykonanie plakatu na podstawie tekstu źródłowego „Zapamiętaj raz na zawsze” zawierającego najlepsze rady.
Gr. II LIST – odpowiedź na problem „Jak zaradzić lenistwu i brakowi koncentracji”
Gr. III „Jak efektywnie się uczyć?

Reklamy

PRZERWA

• Prezentacja grup (15 min)
• ZASADY NAUKI W TYGODNIU
– PLANOWANIE – notowanie tradycyjne, nauczyciel dyktuje (25 min)
– przedstawienie informacji o skutecznym planowaniu i powtarzaniu przez prowadzącego
– zapisanie przez uczniów zapamiętanych informacji w formie METAPLANU – PRACA W GRUPACH – nauka wykonania mapy pamięci.

Click to access krotkie_zasady_tworzenia_mm.pdf

MÓZG
• Definicja – czytają uczniowie
• Półkule mózgowe – ich funkcjonowanie (ilustracje)
• Piramida Dale’a – zapamiętywanie (ilustracje) (15 min)

PAMIĘĆ
– DIETA
– GIMNASTYKA MÓZGU
– MNEMOTECHNIKI
– RELAKS

– DIETA – ĆWICZENIA W GRUPACH (20 min)
http://www.biblioteka.psychelab.pl/techniki-uczenia-sie/21-dieta-szybkouka.html

• Przeczytanie tekstu „Dieta szybkouka.”
• Sporządzenie plakatu, reklamy promującej odpowiednią dietę (z uzasadnieniem)

– MNEMOTECHNIKI
– PRZEDSTAWIENIE PRZYKŁADÓW (ilustracje)
– ĆWICZENIA W GRUPACH
• GRUPOWANIE
• AKRONINY
• AKROSTYCHY
• RYMOWANKI
• ŁAŃCUCH SKOJARZEŃ

ĆWICZENIA:
1. Ułożenie akronimów (trzech) (3 min)
2. Ułożenie dowolnego akrostychu (5 min)
3. Ułożenie rymowanki „naukowej” (10 min)
4. Ułożenie bajki ortograficznej (15 min)

Praca indywidualna
 GIMNASTYKA MÓZGU
– ćwiczenia ruchowe, pokaz i wykonanie (30 min)

Click to access metoda_dennisona.pdf

ĆWICZENIA PRZEKRACZAJĄCE ŚRODKOWĄ LINIĘ CIAŁA
• Rysowanie leniwych ósemek
• Krążenie szyją
• Ruchy naprzemienne
• Rysowanie oburącz (w powietrzu, na kartce)
• Słoń
• Kołyska, sowa
• Oddychanie przeponowe
• Znaczenie poszczególnych ćwiczeń (plakat), karty indywidualne

ĆWICZENIA PODSTAWOWE
• Kapturek myśliciela
• Wypady
• Picie wody
• Aktywna ręka

RELAKS
• Rozluźnienie („odstresowanie”), dostrzeżenie swoich mocnych stron (5 min)

ĆWICZENIA INDYWIDUALNE
• „Filiżanki” – pisanie pozytywnych określeń dotyczących innych na wyciętych szablonach w kształcie filiżanki i przypinanie ich do pleców, odczytywanie wzajemne
• „Akrostych” – pisanie pozytywnie o sobie
O -ORYGINALNA
L-LUBIANA
A-AMBITNA
• Muzyka – CD „Bach” – oddychanie przeponowe (2 min) pokaz na tle muzyki
• „3 P!” – Przykazania Perfekcyjnej Pamięci (10 min)
http://www.dlamaturzysty.info/s/1618/36216-Newsy-dla-maturzystow/3912073-Przykazania-Perfekcyjnej-Pamieci.htm

ĆWICZENIA W GRUPACH:
I – od 1-4
II – od 5-7
III – 8-10
– Układanie melodii do poszczególnych przykazań
– Prezentacja grup
Zakończenie
– EWALUACJA ZAJĘĆ
• „Zajęcia te były…” – zdanie niedokończone, poszczególni uczestnicy wypowiadają tylko jeden przymiotnik określający zajęcia (Aleksandra Skoczek, 2013).

#arkusz #asd #Asperger #autyzm #czytanie #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #mindfulness #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #premium #program #przedszkole #psychologia #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #tematyczne #terapia #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia

Reklamy

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: